Քաղաքական 12:51 14/06/2023 Հայաստան
ՀՀ իշխանության միակողմանի զիջողականության պայմաններում, Ադրբեջանում որոշել են՝ կարող են գործել այնպես, ինչպես կկամենան
«Հայաստանի իշխանության միակողմանի զիջողականության պայմաններում, Ադրբեջանում որոշել են, որ կարող են գործել այնպես, ինչպես կկամենան:
Այս տրամանությունից ելնելով Ադրբեջանը փորձում է իր կամքը թելադրել` սրելով իրադրությունը Երասխի ուղղությամբ:
Ադրբեջանի ակտիվությունը չի սահմանափակվում միայն մարտական դիրքերի ուղղությամբ կրակով, թիրախավորվում են նաև քաղաքացիական օբյեկտներ և անձինք, ինչի հետևանքով 2 օտարերկրյա քաղաքացի է վիրավորվել:
Փորձը ցույց է տալիս, որ որքան իշխանությունը պատրաստակամություն է հայտնում նորանոր զիջումների գնալ, դրանից Ադրբեջանի ագրեսիվությունը շեշտակի աճում է»։

Politics 13:36 14/06/2023 Armenia
Armenian opposition MP Tigran Abrahamyan has reacted to the latest Azerbaijani ceasefire violations on the border with Armenia near the village of Yeraskh, deploring the Armenian government’s conciliatory policy towards Baku.
"Amid the Armenian authorities' unilateral concessions, Azerbaijan has decided that they can act as they please," Abrahamyan, secretary of the Pativ Unem faction, wrote on Facebook on Wednesday. "Thus, Azerbaijan is trying to dictate its will [to Armenia] by escalating the situation near Yeraskh."
Two foreign nationals were injured on Wednesday after Azerbaijani forces opened fire on a metallurgical plant under construction in Yeraskh, the Defense Ministry of Armenia said.
The Armenian combat positions and civilian facilities in the area also came under Azerbaijani gunfire on Tuesday.
“Experience shows that the more the authorities announce their readiness to make new concessions, the sharper Azerbaijan’s aggression increases," Abrahamyan stated.