Քաղաքացիները պարեն են հավաքում՝ պահանջելով ՄԱԿ-ից հասցնել Արցախ
«Բացում» քաղաքացիական նախաձեռնությունը հուլիսի 19-ից ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի դիմաց պարեն, դեղորայքի, առաջին անհրաժեշտության ապրանքներ (ըստ համաձայնեցված ցուցակի) է հավաքագրում՝ Արցախ ուղարկելու նպատակով։ Նախաձեռնության անդամները դիմում են Միավորված ազգերի կազմակերպությանը՝ բեռները իրենց դրոշի ներքո Արցախ տեղափոխելու համար։
Նրանք նշում են՝ ՄԱԿ-ն ունի Պարենի ծրագիր ու կանոնադրություն, որը նրան պարտավորեցնում է 120 000 մարդուն սովից փրկելու համար օր առաջ հումանիտար օգնություն հասցնել Արցախ։
Այս օրերի ընթացքում ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի մոտ բավականին պարեն է հավաքվել, որոնք բերել են տարբեր քաղաքացիներ։
Հիշեցնենք, որ արդեն 221 օր թշնամի երկիր Ադրբեջանը ապօրինի շրջափակել է Արցախի Հանրապետությունը, փակել է միակ կապող ճանապարհը Հայաստանի հետ։ 36 օր  էԱրցախի Հանրապետությու լիակատար շրջափակման մեջ՝ զրկված բոլոր տեսակի պաշարներից, նույնիսկ հումանիտար բեռներից։ Արցախցիներն ահազանգում են՝ Ադրբեջանը սովամահ է անում 120 հազար մարդու։

Общество 16:30 21/07/2023 Армения
Гражданская инициатива «Бацум» (Разблокирование) уже третий день, с 19 июля, собирает перед офисом ООН в Армении продовольствие, медикаменты, товары первой необходимости с целью их отправки в Арцах.
Члены инициативы обращаются к ООН с просьбой – доставить грузы в Арцах под своим флагом.
Они отмечают, что у ООН есть продовольственная программа и устав, который обязывает ее немедленно доставить в Арцах гуманитарную помощь, чтобы спасти 120 тысяч человек от голодной смерти.
За эти дни у офиса ООН в Армении собрано довольно много продовольствия, которое принесли граждане.
Напомним, что на протяжении более 220 дней вражеский Азербайджан незаконно держит в блокаде Республику Арцах, перекрыв единственную дорогу, соединяющую Арцах с Арменией и внешним миром. Жители Арцаха бьют тревогу:  Азербайджан обрекает на голод 120 тысяч человек.