Տնտեսություն 13:23 04/09/2023 Հայաստան
ՄԱԿ-ի Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության (UNWTO) հետ համատեղ Երևանում սեպտեմբերի 6-8-ը կանցկացվի Համաշխարհային զբոսաշրջային ներդրումային համաժողովը։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Սիսիան Պօղոսեանը լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց, որ Երևանում նման համաժողով առաջին անգամ է անցկացվում։ Ֆորումին կմասնակցեն ՄԱԿ-ի անդամ երկրների զբոսաշրջության ոլորտի ներկայացուցիչներ, օտարերկրյա և տեղական ներդրողներ, դեսպաններ։
«Հետաքրքիր խոսնակներ ունենք ԱՄՆ-ից, Եվրոպայից, Դուբայից, որոնք կխոսեն ամբողջ աշխարհում զբոսաշրջության ոլորտում իրականացվող ներդրումային ծրագրերի մասին, միաժամանակ կներկայացվի Հայաստանի զբոսաշրջային պոտենցիալը»,- ասաց նա։
Զբոսաշրջության կոմիտեի միջազգային համագործակցության վարչության պետ Սոնա Հովհաննիսյանն էլ նշեց, որ համաժողովի նպատակն է ներկայացնել այսօրվա միտումները զբոսաշրջության ոլորտում, թե ինչպես են մտածում ներդրողները և հիմնականում որտեղ են ներդրումներ կատարում։։
«Կորոնավիրուսը մեծ ազդեցություն է ունեցել զբոսաշրջության ոլորտի վրա, ամբողջ աշխարհում հենց այս ոլորտն է զգալի տուժել, ներդրումային դաշտն էլ բավականին փոխվել է, ուստի հարկավոր է հասկանալ, թե ներդրողները որտեղ և որ ճյուղերում են գերադասում ներդրումներ կատարել»,- ընդգծեց նա։
Սոնա Հովհաննիսյանը նաև նշեց, որ համաժողովը մեկ անգամ ևս հնարավորություն կտա տարբեր երկրների ներկայացուցիչներին ներկայացնել Հայաստանը։ Մասնավորապես, ֆորումի շրջանակներում նրանց համար կկազմակերպվեն մի շարք տուրեր Հայաստանի տարբեր մարզերում, որի ժամանակ կներկայացվի հայկական մշակույթը, խոհանոցը, գինին։

Yerevan to host World Tourism Investment Forum for first time
The three-day forum is held in cooperation with the United Nations World Tourism Organization (UNWTO).
It will bring together influential decision-makers, investors and key stakeholders in the travel and tourism industry. The event will offer valuable insights into the global investment climate.
“Speakers from the U.S. Europe, and Dubai will talk about global tourism investment projects, as well as Armenia’s tourism potential,” Sisian Boghossian, chair of the Tourism Committee at the Armenian Ministry of Economy, told a news conference on Monday.
The focal point will be the current investment trends and challenges facing the tourism sector, Sona Hovhannisyan, head of the International Cooperation Department at Tourism Committee, noted.
“Tourism is one of the sectors most affected by Covid-19 around the world. The investment climate has significantly changed, so it’s necessary to find out which braches investors are most interested in,” she said.
Tours to Armenia’s regions will be organized for the forum participants to explore the country’s culture, cuisine and film tourism, Hovhannisyan added.