13:40 11/09/2023 Հայաստան
Վազգեն Մանուկյանը՝ Շահրամանյանին. Լիահույս եմ, որ Ձեր կառավարման ընթացքում Արցախն այս փորձություններից դուրս կգա ավելի ուժեղացած
ՀՀ նախկին վարչապետ Վազգեն Մանուկյանը գրում է.
«Արցախի Հանրապետության մեծարգո պարոն նախագահ,
Շնորհավորում եմ Ձեզ և Արցախի ժողովրդին վճռական քայլով իշխանափոխություն իրականացնելու առթիվ, որն ընդգծում է Արցախի ինքնուրույնությունն ու անկախությունը:
Արցախը կրկին դառնում է գործոն, որի հետ, ուզեն, թե չուզեն, հաշվի են նստելու բոլորը:
Արցախի գործոն լինելը վճռական նշանակություն է ունեցել մեր բոլոր նախորդ հաղթանակներում:
Վերջին տարիներին Արցախը կամաց-կամաց կորցնում էր իր ինքնուրույնությունն ու գործոն լինելը, ինչը նույնպես իր ազդեցությունն ունեցավ 44-օրյա պատերազմի ընթացքի և արդյունքների վրա:
Հարգելի պարոն Շահրամանյան,
Կրկին շնորհավորում եմ Ձեզ Արցախի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու առթիվ։
Այսօր ողջ հայության ուշադրության կենտրոնում Արցախն է՝ իր հերոսական պայքարով, խիզախությամբ և ծանր փորձությունները հաղթահարելու իր կամքով։
Ստանձնելով այդ կարևոր, բայց չափազանց բարդ դերակատարումը՝ Դուք մեծ պատասխանատվություն եք վերցրել Ձեր ուսերին։ Մաղթում եմ, որ պատվով կատարեք Ձեր առաքելությունը՝ նպաստելով Արցախի հերոս ժողովրդի իղձերի ու երազանքների իրագործմանը։
Այդ խնդիրները լուծելու նպատակով պետք է լինել համառ, հաստատակամ՝ միաժամանակ կարողանալով աշխատել բոլոր շահագրգիռ երկրների հետ՝ անկախ նրանց դիրքորոշումներից:
Լիահույս եմ, որ Ձեր կառավարման ընթացքում Արցախն այս փորձություններից դուրս կգա ավելի ուժեղացած ու ամրացած»։

Politics 14:36 11/09/2023 Armenia
Armenia’s former Prime Minister Vazgen Manukyan has congratulated Samvel Shahramanyan on his election as new Artsakh president.
The Artsakh National Assembly voted 22 to 1 to elect Shahramanyan as the country's new president on Saturday. Shahramanyan replaces Arayik Harutyunyan who resigned on September 1.
In a statement on Monday, Manukyan highlighted the change of power as a strong indication of Artsakh’s sovereignty and independence.
“By assuming this important, yet extremely difficult role, you have shouldered great responsibility.  I wish you every success in fulfilling your mission with honor, contributing to the realization of the wishes and dreams of the heroic Artsakh people,” he said.
“You have to be resolute and unwavering to cope with the current challenges, at the same time successfully collaborating with all stakeholders despite their positions,” the former PM noted, expressing hope that during his tenure Artsakh will emerge stronger from the current ordeals.
The people of Artsakh have been living under Azerbaijan's unlawful blockade for nearly nine months now.