Քաղաքական 11:31 27/09/2023 Տարածաշրջան
Ադրբեջանը սեպտեմբերի 19-ին Արցախի Հանրապետության դեմ հարձակման հետևանքով ունի 192 զոհ: Ադրբեջանական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ, այս մասին հայտնել է երկրի առողջապահության նախարարությունը։
Նշվում է, որ 192-ից 180-ը ՊՆ զինծառայողներ են, 12-ը՝ ՆԳՆ-ից, մեկը՝ քաղաքացիական անձ։ 11 անձի ինքնությունը կպարզի դատաբժշկական փորձաքննությունը։ Ադրբեջանն ունի 511 վիրավոր զինվորական և 1 քաղաքացիական անձ։
Սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանը շփման գծի ողջ երկայնքով հարձակվեց Ադրբեջանի Հանրապեության վրա։ Մեկ օր անց ռուս խաղաղապահների միջնորդությամբ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հրադադարի մասին, հրադադարի պայմաններից էր՝ Պաշտպանության բանակի զինաթափումը և ծանր տեխնիկայի դուրսբերումն Արցախից։
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի կողմից հավաքագրված տվյալների համաձայն, սեպտեմբերի 20-ի ժամը 21:30-ի դրությամբ Արցախում Ադրբեջանի հարձակման հետևանքով կա առնվազն 200 զոհ և ավելի քան 400 վիրավոր։

Около 200 военных Азербайджана погибли, свыше 500 ранены за один день войны против Арцаха
Минздрав Азербайджана сообщает о 192 погибших и 511 раненых азербайджанских военнослужащих в результате проведенных Баку против Республики Арцах (НКР) 19-20 сентября 2023 года так называемых «антитеррористических мероприятий локального характера».
По данным Минздрава, среди погибших 180 являются военнослужащими министерства обороны Азербайджана, 12 – министерства внутренних дел.
Напомним, 19 сентября Азербайджан развязал очередную широкомасштабную агрессию против народа Арцаха, чтобы довести до завершения свою политику этнических чисток. На данный момент имеются подтвержденные случаи более 200 убитых и 400 раненых, в том числе среди мирного населения, женщин и детей.