Քաղաքական 21:08 28/09/2023 Տարածաշրջան
Եվրախորհրդարանի պատգամավորները հոկտեմբերի 3-ի լիագումար նիստում կքննարկեն իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում, նախատեսվում է Բաքվին դատապարտող բանաձև ընդունել: «ՌԻԱ նովոստի»-ին գրում է, որ այդ մասին ասվում է Եվրախորհրդարանի հայտարարության մեջ։
«Երեքշաբթի օրը (հոկտեմբերի 3-ին) Եվրախորհրդարանը կքննարկի Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված բարդ իրավիճակը»,- ասվում է փաստաթղթում։ Հավելվում է, որ խորհրդարանականները պատրաստվում են «դատապարտել Ադրբեջանի չարդարացված հարձակումը»։
Առկա տեղեկությունների համաձայն՝ հոկտեմբերի 3-ին Եվրախորհրդարանը իրավիճակի քննարկում կանցկացնի ԵՄ խորհրդի, Եվրոպական հանձնաժողովի և Իսպանիայի նախագահության ներկայացուցիչների հետ։ Բանաձևի քվեարկությունը սպասվում է հինգշաբթի՝ հոկտեմբերի 5-ին։
Նախկինում Եվրամիությունը Ադրբեջանին պատասխանատու էր համարում Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքները և անվտանգությունը հարգելու համար և հայտարարել էր, որ Բաքվի դեմ քայլեր կձեռնարկի, եթե նրանք ճնշվեն:

Politics 11:00 29/09/2023 Region
The European Parliament on Tuesday will debate the dire situation in Nagorno-Karabakh (Artsakh) following Azerbaijan’s latest unjustified attack, the parliament press office reported.
Azerbaijan’s offensive on 19 September saw Baku regain full military control of Nagorno-Karabakh and has resulted in a mass exodus of ethnic Armenians from their homes.
"Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has also warned of ethnic cleansing in the area, despite Azeri public reassurances that any ethnic Armenians choosing to stay in Nagorno-Karabakh will be treated as equal citizens of Azerbaijan,” the European Parliament said in a statement.
Following the plenary debate with representatives of the Spanish Presidency of the European Council and the European Commission, a resolution will be put to a vote on Thursday, October 5, it added.