Առողջություն 12:31 30/09/2023 Հայաստան
Հայաստանում Արցախից տեղափոխված 361 անձ բուժում է ստանում, մահվան 14 դեպք է գրանցվել. Անահիտ Ավանեսյան
Ստեփանակերտում գտնվում է 15 անձ, որոնք ունենք հենաշարժողական կամ այլ խնդիրներ, անկողնային հիվանդներ են։ Շտապ օգնության 13 բրիգադ Հակարիի կամրջով ուղևորվել է Ստեփանակերտ՝ Հայաստան բերելու բոլոր անձանց, որոնք ունեն հենաշարժողական խնդիրներ կամ անկողնային հիվանդներ են։ Ճեպազրույցում ասաց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
Նա հայտնեց, որ Հայաստանի տարբեր բժշկական կենտրոններում այս պահի դրությամբ բուժում է ստանում ԼՂ-ից բռնի տեղափոխված 361 բուժառու, նրանցից 221-ը վառելիքի պահեստի պայթյունի հետևանքով  վնասվածք ստացածներն են, 114-ը ռազմական հարձակման հետևանքով տարբեր վիրավում ստացած անձիք են, մնացածը 26 առողջական  այլ խնդիրներ ունեցող անձիք են։
«Մեզ մոտ մինչև այս պահը ընդհանուր առմամբ գրանցվել է 14 մահ։ Մեծաթիվ բուժառուների վիճակը գնահատվում է ծանր ու ծայրահեղ ծանր»,- ասաց Ավանեսյանը։
Նա հայտնեց, որ վերակենդանացման բաժանմունքներում գտնվում է 10 երեխա, որոնք տուժել են և պայթյունից, և մարտական գործողությունների ժամանակ են վիրավորում ստացել։ 2 երեխայի վիճակը ծայրահեղ ծանր է, մյուսներինը՝ կայուն։ Մեկ երեխայի մոտ կա դրական դինամիկա։

Health 15:05 30/09/2023 Armenia
A total of 361 people evacuated from Artsakh (Nagorno-Karabakh) to Armenia continue their treatment in the country’s medical centers, Health Minister Anahit Avanesyan said on Saturday.
221 of them are victims of Monday’s explosion at a fuel depot near Stepanakert and 114 are those wounded in last week’s Azerbaijan's military offensive. The remaining 26 are persons with various health conditions, the minister told reporters.
"In total, 14 deaths have been recorded to date. The condition of many patients is assessed as grave or critical," Avanesyan said.
According to the health minister, 10 children who were wounded during the hostilities, as well as those who suffered injuries in the fuel depot blast, are in intensive care units. Two of them remain in critical condition.