Առողջություն 12:31 30/09/2023 Հայաստան
Հայաստանում Արցախից տեղափոխված 361 անձ բուժում է ստանում, մահվան 14 դեպք է գրանցվել. Անահիտ Ավանեսյան
Ստեփանակերտում գտնվում է 15 անձ, որոնք ունենք հենաշարժողական կամ այլ խնդիրներ, անկողնային հիվանդներ են։ Շտապ օգնության 13 բրիգադ Հակարիի կամրջով ուղևորվել է Ստեփանակերտ՝ Հայաստան բերելու բոլոր անձանց, որոնք ունեն հենաշարժողական խնդիրներ կամ անկողնային հիվանդներ են։ Ճեպազրույցում ասաց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
Նա հայտնեց, որ Հայաստանի տարբեր բժշկական կենտրոններում այս պահի դրությամբ բուժում է ստանում ԼՂ-ից բռնի տեղափոխված 361 բուժառու, նրանցից 221-ը վառելիքի պահեստի պայթյունի հետևանքով  վնասվածք ստացածներն են, 114-ը ռազմական հարձակման հետևանքով տարբեր վիրավում ստացած անձիք են, մնացածը 26 առողջական  այլ խնդիրներ ունեցող անձիք են։
«Մեզ մոտ մինչև այս պահը ընդհանուր առմամբ գրանցվել է 14 մահ։ Մեծաթիվ բուժառուների վիճակը գնահատվում է ծանր ու ծայրահեղ ծանր»,- ասաց Ավանեսյանը։
Նա հայտնեց, որ վերակենդանացման բաժանմունքներում գտնվում է 10 երեխա, որոնք տուժել են և պայթյունից, և մարտական գործողությունների ժամանակ են վիրավորում ստացել։ 2 երեխայի վիճակը ծայրահեղ ծանր է, մյուսներինը՝ կայուն։ Մեկ երեխայի մոտ կա դրական դինամիկա։

Здоровье 14:09 30/09/2023 Армения
Анаит Аванесян: В медучреждениях Армении лечение проходит 361 перевезенный из Арцаха пациент, зарегистрировано 14 случаев смерти
На данный момент в Степанакерте находятся 15 лиц с заболеваниями опорно-двигательного аппарата или другими проблемами, они прикованы к постели. Об этом на брифинге заявила министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян.
По ее словам, на данный момент 13 бригад скорой помощи пересекли мост Хакари и направляются в Степанакерт, чтобы перевезти в Армению этих наших соотечественников.
Как она сообщила, в настоящее время в медучреждениях Армении лечение проходит 361 пациент из Нагорного Карабаха, 221 из них – это пострадавшие в результате взрыва на складе с топливом у Степанакерта, 114 – раненные в результате военной агрессии Азербайджана, остальные 26 – лица с различными проблемами со здоровьем.
«У нас до этого момента зафиксировано в целом 14 смертей. Состояние множества пациентов оценивается как тяжелое и крайне тяжелое», – сказала Аванесян.
Как сообщила глдава Минздрава Армении, в реанимационных отделениях находятся 10 детей, получивших ранения в ходе боевых действий, а также пострадавшие при взрыве на складе топлива.
Состояние 2 из них – крайне тяжелое, остальных – стабильное, еще у одного ребенка  наблюдается положительная динамика.
Напомним, по состоянию на утро 30 сентября, из Арцаха в Армению прибыли 100 417 вынужденных переселенцев.