Հասարակություն 12:15 16/10/2023 Հայաստան
«Հենց սկզբից մեր գյուղ են մտել թուրքերը, հենց առաջին գյուղը։ Տնից դուրս ենք եկել ու տենց էլ չենք էլ իմացել ոնց, դեռ մինչև հիմա շոկի մեջ ենք»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասում է Արցախի Մարտակերտի շրջանից տեղահանված Անգին Զաքարյանը։
Այն հարցին, թե ի՞նչ զգացողություն ունեցան, երբ երեկ Ադրբեջանի նախագահը Ստեփանակերտում բարձրացրեց Ադրբեջանի դրոշը, նա պատասխանեց. «Ի՞նչ պիտի լինի, շոկի մեջ ենք, շատ վատ, հայրենիքը թողած, տուն տեղը դրած, քանի տարվա մեր հողը։  Ստեղ որ բրիլինտի մեջ էլ լինենք, մեկ ա, մեր տունը, մեր հողը…»
Հարցն ուղղեցինք նաև արցախցի այլ կանանց։ Նրանք հուզվեցին,  զսպելով արցունքները՝  ասացին, խոսել չեն կարող...
Անգին Զաքարյանի խոսքով,  կարծես երազի մեջ լինեն, բայց հույս էլ չունեն ապագայի հանդեպ։
«Ուղղակի չենք իմանում, ոնց որ երազի մեջ, մտածում ենք՝ երևի մի օր կգնանք հետ, բայց հույս չունեմ ուղղակի։ Սա արդեն երրորդ անգամն է, որ տեղահանվում ենք, բայց հիմա հույս չկա»։

Общество 13:06 16/10/2023 Армения
«Турки вошли сначала в наше село, в первое село. Мы вышли из дома, не помню как именно, до сих пор в шоковом состоянии», – сказала в беседе с корреспондентом Panorama.am вынужденная переселенка из Арцаха Ангин Закарян.
На вопрос, они почувствовали, когда президент Азербайджана вчера поднял флаг Азербайджана в Степанакерте, она ответила: «А что мы должны были почувствовать? Только шок. Было очень плохо, мы оставили нашу родину, наши обустроенные годами дома, землю. Живя здесь даже в бриллиантах, наш дом там…».
Данный вопрос корреспондент Panorama.am адресовал также другим женщинам из Арцаха. Они, сдержав слезы, сказали, что не могут говорить на эту тему…
По словам Ангин Закарян, кажется, что это сон, но и надежды по отношению к будущему тоже нет.
«Мы не знаем, ощущение, что это сон. Думаем, что однажды отправимся домой, но уже нет надежды», – отметила она.