Քաղաքական 17:49 19/10/2023 Տարածաշրջան
Քաղաքագետ. Ռուսաստանում հասկանում են՝ իրենց ապագան կախված է մեկ մարդուց, և այդ մեկ մարդը Նիկոլ Փաշինյանն է
Եվրոպական խորհրդարանում Նիկոլ Փաշինյանի ելույթը Ստրասբուրգում արժանացավ ծափահարությունների, Մոսկվայի կողմից սադրիչ որակվեց։ Փաշինյանի հնչեցրած ուղերձների, դրանց հնարավոր հետևանքների, Ռուսաստանի արձագանքի մասին Panorama.am-ը զրուցել է քաղաքագետ Արմեն Բադալյանի հետ։
Panorama.am-Պարոն Բադալյան ի՞նչ ուղերձներ էր պարունակում Հայաստանի կառավարության ղեկավարի՝ Եվրոպական խորհրդարանում ունեցած ելույթը։
Արմեն Բադալյան-Վարչապետի ելույթում մի քանի շեշտադրումներ կային։ Առաջինը, փաստացի նա նշում էր, որ Արցախի հայաթափման գործում Ադրբեջանի հետ հավասարաչափ մեղավոր են ռուս խաղաղապահները։ Ասել, որ սա սխալ է, հակառուսական քարոզոչություն է, ճիշտ չէ, բայց ասել, որ սա ճիշտ է, նույնպես ճիշտ չէ։ Երկակի մոտեցում պետք է ցուցաբերենք, քանի որ այն բոլոր զիջումները, որոնք կատարել է Հայաստանի իշխանությունը, եղել են այն ժամանակ, երբ ստորագրվեց նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթը։ Դրանից հետո ռուսաստանցի խաղաղապահները նպաստեցին, որ Հայաստան եկած արցախցիները վերադառնան ու իրենց վրա վերցրեցին նրանց՝ այնտեղ ապրելու, անվտանգության պատասխանատվությունը։ Ասել, որ ռուս խաղաղապահները կատարել են իրենց ողջ պարտականությունները, այդպես չէ, քանի որ տեղի ունեցավ շրջափակում, որից հետո էլ՝ հարձակում, ինչի հետևանքով էլ արցախցիները դուրս եկան։ Այսինքն պետք է նշել, այո, ռուս խաղաղապահներն ունեն իրենց մեղքի բաժինն Արցախի հայաթափման գործում։ Ճիշտ չէ ինչո՞ւ համար։ Այդ վիճակն Արցախում ստեղծվել էր Հայաստանի իշխանության կողմից նոյեմբերի 9-ին ստորագրված կապիտուլիացիոն փաստաթղթից հետո, դրանով Արցախը դրվեց այդ վիճակում։ Բացի այդ, Հայաստանի վարչապետը չի արել որևէ քայլ Արցախի հայության դիրքերը, պաշտպանությունն ամրապնդելու համար,  այդ ամենն ամբողջությամբ թողել էր խաղաղապահների վրա։
Հիմա դրա մասին նա հայտարարում է Եվրոպառլամենտում, ինչը արժանանում է ծափահարությունների, քանի որ ցանկացած հակառուսական ելույթ այնտեղ ընդունվում է ծափահարություններով, կապ չունի,  ելույթն ինչին է վերաբերում՝ ռուսաստանցի խաղաղապահների՞ն, տնտեսությա՞նը, թե՞ սպորտին։
Այս ելույթով Հայաստանի վարչապետը տարածեց լուրեր, որ ռուսաստանցի խաղաղապահները վստահելի չեն, այսինքն, նա ցույց տվեց, որ ռուսաստանցի խաղաղապահներին պետք չէ ոչ  մի տեղ օգտագործել։ Երբ ռուս խաղաղապահները փորձեն որևէ տեղ  նման գործունեություն իրականացնել, կապ չունի դա կլինի Գազայի հատվածը, աֆրիկյան երկրում կամ մեկ այլ տեղ, միշտ վկայակոչելու են Հայաստանի վարչապետի ելույթը, որ ռուսաստանցի խաղաղապահների անգործության հետևանքով Արցախը տուժել է։ Ստացվում է, որ Փաշինյանը հարվածում է Ռուսաստանի ռազմական գործին, ինչը ցավագին է ընդունվում Ռուսաստանի կողմից հատկապես ռուս-ուկրաինական պատերազմի համատեքստում։ Կհիշեք, ժամանակին էլ հայտարարեց, որ Իսկանդերը կրակել է 10 տոկոսով։ Այսինքն այն ժամանակ հարվածեց ռուսական զենքին, հիմա էլ՝ ռուսական բանակին։ Սա կասկածի տակ է դրել ռուսական զինված ուժերը։ Պատահական չէ, որ Աբխազիայի, Հարավային Օսեթիայի վերաբերյալ Վրաստանում տեսակետներ են առաջ քաշվում՝ միգուցե ռուս խաղաղապահները վստահելի չինեն նաև Աբխազիայի ու Հարավային Օսեթիայի հարցում, ինչը հնարավորություն կտա  Վրաստանին վերցնել այդ տարածքները։
Այս հայտարարությունը մեծ հարված էր նաև ռուսական պրոպագանդային, քանի որ ռուսական հեռուստաընկերությունները հատկապես Արցախի անկումից հետո նշում են, որ ռուսաստանցի խաղաղապահները միշտ լավ են եղել, դրական գործ են արել, հիմա էլ օգնում են մարդկանց։ Բայց հիմա Հայաստանի վարչապետը հայտարարում է, որ այդ խաղաղապահները վստահելի չեն։ Այս մի նախադասությամբ մի քանի հարված է հասցվում ռուսական կողմին։
Երկրորդ։ Փաշինյանը Արցախի դեպքերից հետո Հայաստանում տեղի ունեցած բողոքի գործողություններն անուղղակի կապեց Ռուսաստանի հետ, փորձեց ցույց տալ, որ Հայաստանում կան ժողովրդավարական, «արևմտամետ» իշխանություն ու ռուսամետ ընդդիմություն, ինչը չի համապատասխանում իրականությանը։ Նա եվրոպացիների մոտ փորձեց ստեղծել տպավորություն, որ Հայաստանում կատարվում է այն, ինչ Ուկրաինայում, այսինքն դեպի արևմուտք ձգտող Զելենսկու դեմ պայքարում է «ռուսների կողմից պաշտպանվող» ընդդիությունը։  Փաշինյանը շատ լավ տեղավորվում է արևմտյան քաղաքական էսթաբլիշմենթի, հասարակության մեջ եղած կարծրատիպի վրա։  Եվրոպայում նա անուղղակի կերպով ասաց՝ «պաշտպանեք ինձ, քանի որ ես ժողովրդավարությունն եմ», ինչպես ասում էր Զելենսկին. «պաշտպանեք ինձ, որովհետև ես պաշտպանում եմ արևմուտքը»։
Panorama.am-Պարոն Բադալյան, Դուք ասում եք՝ ընդդիմությունը ռուսամետ չէ, մինչդեռ ընդդիմությունը որևէ կոշտ քննադատություն, կարելի է ասել՝ ընդհանրապես քննադատություն չհնչեցրեց Ռուսաստանի, ռուս խաղաղապահ զորախմբի  գործողությունների վերաբերյալ։ Սա հիմք չի՞ տալիս ասելու, որ ընդդիմությունը ռուսամետ է։
Արմեն Բադալյան-Ոչ, հիմք չի տալիս, քանի որ ռուսամետ լինելու դեպքում   ընդդիմությունը  մի արդյունքի կհասներ, իսկ մենք տեսնում ենք, որ ժողովրդական շարժման տապալման մեջ քիչ դեր չունեցավ ընդդիմությունը։ Կարող եմ ասել, որ ընդդիմության մի զգալի հատված արևմտամետ է, Ռուսաստանի հետ որևէ առնչություն չունի։ Ավելին, հանրահավաքների ժամանակ հնչեցին ելույթներ, որ ռուս խաղաղապահների վերաբերյալ նույնպես հարցեր կան, ուղղակի ընդդիմությունը հիմա չի կարող կապերը խզել բոլոր երկրների հետ, ինչպես Հայաստանի վարչապետն է անում։ Ընդդիմությունն արևմուտքից աջակցություն չի ստանում, Ռուսաստանի հետ էլ կապերը խզի, ընդհանրապես կմնա լրիվ անօգնական վիճակում։ Հայաստանի ընդդիմադիր դաշտում կան ռուսամետ գործիչներ, սակայն մեծամասամբ հայաստանյան ընդդիմությունը թաքնված արևմտամետ է։
Panorama.am-Շարունակենք ելույթի ուղերձները։
Արմեն Բադալյան-Վերադառնալով ելույթին։ Երրորդ ուղերձը ՀԱՊԿ-ին հարվածելն էր, նիկոլ Փաշինյանը մեղադրեց, որ անվտանգային դաշնակիցը ոչինչ չարեց ոչ 2020-ին, ոչ 2022-ին Ադրբեջանի հարձակման ժամանակ։ Սա իհարկե, ճիշտ է։ Ոչ Ռուսաստանը, ոչ ՀԱՊԿ-ը քայլեր չձեռնարկեցին՝ պաշտպանելու Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը։ Տարբեր հիմնավորումներ բերվեցին դրա համար. իբր Հայաստանը ճիշտ հոդվածով չի դիմել։ Բայց երբ դրան նայում ես ԵԽ-ից, երբ տեսնում ես, թե ինչպես են եվրոպացիները մեծապես օգնում Ուկրաինային, որը ՆԱՏՕ-ի անդամ չի հանդիսանում, ու լսում ես մի երկրի ղեկավարի, որն ասում է՝ ՀԱՊԿ-ն ու ԵԱՏՄ-ն Հայաստանին ընդհանրապես չօգնեցին... Փաստորեն նա ընդգծում է ՆԱՏՕ-ի գերազանցությունը ՀԱՊԿ-ի նկատմամբ։ Սա հիվանդագին է ընդունվում Ռուսաստանի իշխանության, փորձագիտական շրջանակների կողմից։ Ասել, որ սա լրիվ ճիշտ է, այդպես չէ, ասել, որ սուտ է՝ այդպես չէ։ Որոշակի մանիպուլացիոն տեխնոլոգիաներ կան, որոնք ճիշտ ներկայացվեցին ու կարողացան հետևանքներ ունենալ։
Այս ամենն ամփոփելով՝ պատահական չէ, որ ռուսական կողմն այդ ելութը հիվանդագին է ընդունում։ Ռուսները տապալեցին խաղաղապահ գործունեությունն Արցախում, սա գաղտնիք չէ։  Բայց օդում կախված լուրերի համաձայն, ռուս խաղաղապահները համաձայնել են, որ լուծարվեն Արցախի պետական կառույցները, զինաթափվի բանակը՝ հույս ունենալով, որ 40-50 հազար արցախցի կմնա Իվանյանի շուրջ՝ Ստեփանակերտում, Ասկերանում։ Բայց երբ բոլոր արցախցիները դուրս եկան, ռուս խաղաղապահն այնտեղ անելիք արդեն չունի, քանի որ Հայաստանի վարչապետն այն ճանաչել է Ադրբեջանի տարածք։ Չկա հայ, չկա խաղաղապահ։
Չնայած ռուսական կողմը նշում է՝ դեռ անելիքներ ունեն, այնտեղ պետք է մնան մինչև 2025 թվականի նոյեմբերը։ Կարող են մնալ, իրենք իրենց համար գործ են մոգոնում, որ մնան։ Բայց ինչո՞ւ են ԵԽ-ում հնչեցրած ելույթը հիվանդագին ընդունում։ Նրանք հասկանում են, եթե մինչև 2025 թվականի նոյեմբեր արցախցիները հետ չգան, իսկ արցախցիները չեն գնա, քանի որ առանց զենքի ադրբեջանցիների հետ չեն ապրի, չեն վստահում ռուս խաղաղապահներին, տեսան, որ նրանք ոչինչ չեն անում, այդ դեպքում, պետք է ռուս խաղաղապահը դուրս գա Ադրբեջանից։ Ռուս խաղաղապահի ներկայությունը Հարավային Կովկասում մնում է Հայաստանում, ստացվում է, որ դա էլ կախված է Նիկոլ Փաշինյանից։ Նիկոլ Փաշինյանն է որոշում՝ Ռուսաստանը Հարավային Կովկասում կմնա՞, թե՞ կգնա։ Ստացվում է, որ ռուսական հսկա կայսրությունը Պետրոս Առաջինի, Եկատերինայի ժամանակներից  մինչև Ալեքսանդր Առաջին կարողացել է Հարավային Կովկասը մտցնել ԽՍՀՄ կազմի մեջ, հիմա այդ 200 տարվա պատմությունը կարող է  զրոյացվի մեկ մարդու՝ Հայաստանի վարչապետի ցակությամբ։ Ռուսաստանը հասկանում է, եթե գնաց Ադրբեջանից, բնականաբար հաջորդ քայլով իրեն դուրս են հանելու Հայաստանից, այստեղ ամրապնդվելու են այլ ուժեր։ Հետևաբար ինքը Հարավային Կովկասում էլ անելիք չի ունենա։ Իսկ եթե Հարավային Կովկասն անցնում է Արևմուտքին, դա նշանակում է, որ Արևմուտքը մտնում է միջին Ասիա՝ դուրս գալով Ռուսաստանի հարավ, Չինաստանի արևմուտք։ Եվ այս ամեն ինչին նպաստում է Նիկոլ Փաշինյանը, որը ելույթ է ունենում Եվրոպական խորհրդարանում։ Դրա համար է  խիստ ցավագին ընդունվում, քանի որ Ռուսաստանում հասկանում են, իրենք մնում են կախված Հայաստանի վարչապետից, ու պատահական չէ, որ այնտեղ խոսում են՝ պետք է Հայաստանի իշխանությունը փոխեն ցանկացած ձևով, քանի որ չեն կարող թողնել, որ իրենց քաղաքական երկարատև ապագան կախված  մնա մեկ մարդուց, որը ինչպես ռուսական կողմն է նշում, ավելի ու ավելի է վերածվում Զելենսկու, որն ընդգծված հակառուսական գործիչ է։ Ռուսաստանում սկսում են կախված մնալ մեկ մարդուց, և այդ մեկ մարդը ՀՀ վարչապետն է, որի վրա ազդելու լծակ նրանք այլևս  չունեն։

Политика 20:14 19/10/2023 Армения
Политолог: В России понимают, что их будущее зависит от одного человека, и этот человек – Никол Пашинян
Речь премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Европарламенте удостоилась аплодисментов, а Россия назвала выступление провокационным. Корреспондент Panorama.am провел беседу с политологом Арменом Бадаляном, обсудив озвученные Пашиняном месседжи, их возможные последствия, а также реакцию России.
Panorama.am: Г-н Бадалян, какие посылы содержало выступление премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Европарламенте?
А. Бадалян: В выступлении премьер-министра было несколько акцентов. Во-первых, фактически он отметил, что в деле выселения армян из Арцаха вместе с азербайджанцами в равной степени виноваты российские миротворцы. Сказать, что это неправильно, было бы антрироссийской пропагандой. Но и назвать этой правдой, также было бы неверным. Мы должны проявить двойственный подход, поскольку все уступки, сделанные правительством Армении, были сделаны при подписании документа от 9 ноября. После этого российские миротворцы поспособствовали, чтобы прибывшие в Армению арцахцы вернулись и взяли на себя ответственность по их безопасной жизни там. Сказать, что российские миротворцы выполнили взятые на себя обязательство, было бы неверным, поскольку произошла блокада, после которой – нападение, вследствие чего арцахцы и покинули территорию. То есть стоит отметить, что у российских миротворцев есть доля вины в деле исхода армян из Арцаха. С одной стороны, это правда. Но, с другой стороны, неправильно так говорить, поскольку эта ситуация сложилась в Арцахе после подписания документа о капитуляции властями Армении, после этого Арцах оказался в такой ситуации. Кроме этого, премьер-министр Армении не сделал ни одного шага для укрепления обороны Арцаха, полностью оставив всё это на российских миротворцев.
Сейчас же он заявляет об этом в Европарламенте, его речь удостаивается аплодисментов, поскольку любое антироссийское выступление там принимается аплодисментами, не важно, о чем выступление.
Этим выступлением премьер-министр распространил мысль о том, что российские миротворцы не являются надежными, то есть, он продемонстрировал, что не стоит использовать российские миротворческие силы где-либо ещё. Когда российские миротворцы попытаются осуществить где-либо миротворческую миссию, то всегда все будут ссылаться на это выступление премьер-министра Армении, отмечая, что именно из-за бездействия российских миротворцев Арцах пострадал. Получается, что Пашинян вредит военным делам России, что болезненно воспринимается Россией, особенно в контексте российско-украинской войны.
Это выступление стало также большим ударом российской пропаганде, поскольку российские телекомпании, особенно после падения Арцаха, отмечали, что российские миротворцы всегда делали положительную работу, даже сейчас помогают людям. Но сейчас премьер-министр Армении заявляет, что эти миротворцы не являются надежными. Одним этим предложением он нанес сразу несколько ударов российской стороне.
Во-вторых, Пашинян косвенно связал протесты, произошедшие в Армении после арцахских событий, с Россией, пытался показать, что в Армении есть демократические, «прозападные» власти и пророссийская оппозиция, что не соответствует действительности. Он попытался создать у европейцев впечатление, что в Армении происходит то же самое, что и в Украине, то есть – против стремящегося к Западу Зеленского борется «поддерживаемая Россией» оппозиция.
Panorama.am: Господин Бадалян, Вы говорите, что оппозиция – не пророссийская, между тем, оппозиция не высказала никакой жесткой критики, можно сказать, вообще никакой критики в отношении России, действий российских миротворческих войск. Не дает ли это повода говорить, что оппозиция пророссийская?
Армен Бадалян: Нет, не дает оснований, поскольку в случае, если бы это было так, оппозиция достигла какого-либо результата, а мы видим, что оппозиция сыграла не малую роль в деле по провалу народного движения.
Могу сказать, что значительная часть оппозиции прозападная и не имеет никакого отношения к России. Более того, во время митингов звучали выступления, в частности, что к российским миротворцам также имеются вопросы, просто оппозиция сейчас не может сейчас разорвать связи со всеми странами, как это делает премьер-министр Армении. Оппозиция не ждет поддержки от Запада, если же разорвет отношения с Россией, то останется совершенно беспомощной. В оппозиционном поле Армении есть пророссийские деятели, однако, большая часть армянской оппозиции тайно настроена прозападно.
Panorama.am: Давайте вернемся к месседжам выступления премьер-министра РА.
Армен Бадалян: Вернемся к его выступлению. Третий месседж – удар по ОДКБ. Никол Пашинян озвучил обвинения, что союзник по безопасности ничего не сделал ни в 2020 году, ни в 2022 году во время нападения Азербайджана. Это, конечно, правда. Ни Россия, ни ОДКБ не предприняли никаких шагов, чтобы защитить территориальную целостность Республики Армения. Для этого были приведены различные обоснования: якобы Армения обратилась на основании неправильной статьи. Но, когда смотришь на это с точки зрения Европы, как европейцы помогают Украине, которая даже не является членом НАТО, и слышишь, как лидер страны говорит, что ОДКБ и ЕАЭС вообще не помогли Армении…Фактически он подчеркивает превосходство НАТО над ОДКБ.
Это болезненно воспринимается со стороны властей России, а также экспертных кругов.
Российская сторона провалила миротворческую деятельность в Арцахе, и это не секрет. Но, согласно муссируемым сведениям, российские миротворцы согласились на то, чтобы распустились государственные структуры Арцаха, разоружилась армия, надеясь при этом, что 40-50 тысяч арцахцев останутся вокруг Иваняна – Степанакерте, Аскеране. Но, когда все арцахцы выехали, российским миротворцам уже нечего там делать, поскольку премьер-министр Армении признал эту территорию частью Азербайджана. Нет армян, нет миротворцев.
Хоть и российская сторона отмечает, что им пока предстоит работа, и они должны пребывать там до ноября 2025 года. Почему озвученное в Европарламенте выступление так болезненно воспринимается? Они понимают, если арцахцы не вернутся до ноября 2025 года, а арцахцы не вернутся, поскольку не смогут существовать рядом с азербайджанцами без оружия, и не доверяют российским миротворцам, посему российские миротворцы должны покинуть территорию.
В России понимают, что они зависят от премьер-министра Армении и не случайно, что здесь говорят, что следует произвести смену власти в Армении любым способом, поскольку не могут позволить, чтобы их политическое будущее зависело от одного человека, который, как отмечает российская сторона, всё больше и больше становится похож на Зеленского. В России начинают зависеть от одного человека, и этим человеком является премьер-министр РА, на которого у них больше нет рычагов влияния.