Քաղաքական 11:41 06/11/2023 Հայաստան
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողվն  այսօր ժամը  15։00-ին  նիստ է նշանակել։ Օրակարգում երկու հարց է՝ ԱԺ պատգամավորի մանդատ տրամադրելու արձանագրության կազմում և Երևանի ավագանու անդամի մանդատ տրամադրելու արձանագրության կազմում։
Աժ «Հայաստան» խմբակցությունից մանդատ կտրամադրվի ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կրտսեր որդուն՝ Լևոն Քոչարյանին, որը պահվում է անազատության մեջ։
«2023 թվականի նոյեմբերի 3-ին պարզ դարձավ, որ «Հայաստան» դաշինքի ընտրական ցուցակի թվով երեք պատգամավորի թեկնածուներ՝ Միհրդատ Մադաթյանը, Անժելա Նալբանդյանը և Գերասիմ Վարդանյանը դիմել են ԿԸՀ՝ ներկայացնելով ինքնաբացարկի դիմումներ: Նշվածից ելնելով «Ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի շրջականերում՝ ընտրական ցուցակի առաջին մասի հերթական հաջորդ թեկնածուն հանդիսանում է գրեթե երկու ամիս ակնհայտ ապօրինի կալանավորված, ոստիկանության ծառայողների կողմից խոշտանգման հանցակազմով նաև տուժողի դատավարական կարգավիճակ ունեցող Լևոն Քոչարյանը:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նիստը, որի շրջանակներում արձանագրվելու է Լևոն Քոչարյանի կողմից ՀՀ ԱԺ պատգամավորի մանդատ ստանալը, տեղի է ունենալու 2023 թվականի նոյեմբերի 6-ին: Հետևաբար, ապօրինի անազատության մեջ գտնվող պատգամավորի կարգավիճակ չունեցող Լևոն Քոչարյանը, 2023 թվականի նոյեմբերի 6-ին պատգամավորի կարգավիճակ ձեռք բերելու պահից չի կարող պահվել անազատության մեջ»,-հայտարարել էր Քոչարյանի փաստաբանական թիմը։

Политика 12:02 06/11/2023 Армения
Центральная избирательная комиссия Армении сегодня, 6 ноября, в 15:00 назначила заседание. В повестку включено два вопроса – составление протокола о предоставлении мандата депутата Национального Собрания.
Мандат будет предоставлен от фракции НС «Айастан» («Армения») младшему сыну второго президента Армении Роберта Кочаряна – Левону Кочаряну, который сейчас находится под стражей.
«3 ноября 2023 года стало известно, что трое кандидатов в депутаты по предвыборному списку блока “Армения” – Мигрдат Мадатян, Анжела Налбандян и Герасим Варданян обратились в ЦИК с заявлениями о самоотводе. Исходя из этого, согласно Избирательному кодексу очередным следующим кандидатом по списку является Левон Кочарян.
Заседание ЦИК, в ходе которого будет зафиксировано получение Левоном Кочаряном мандата депутата НС РА, состоится 6 ноября. Следовательно, не имеющий статуса депутата Левон Кочарян, незаконно находящийся под стражей, с момента получения статуса депутата 6 ноября не может содержаться под стражей», – отмечают адвокаты Кочаряна.