Քաղաքական 18:53 13/11/2023 Հայաստան
Բաքվից կրկին ծեքծեքումներ են Ֆրանսիական զենքի հետ կապված։ ՈՒ կրկին այս վարքուբարքը panorama.am-ի ու «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար, ԱԺ Պաշտպանության և անվտանգության հանձնաժողովի անդամ Տիգրան Աբրահամյանի զրույցի թեմա է։
panorama.am.- Պարոն Աբրահամյան, Բաքուն հայտարարում է, թե ՀՀ Վրաստանով Ֆրանսիայից Հայաստան զինտեխնիկա է գալիս, արդյո՞ք դա ճիշտ տեղեկություն է։
Հետո՝ Ադրբեջանը Ֆրանսիայից եկող զինտենիկայի, այն է՝ ինչպես կրկին ինքն է հայտնում՝ զրահամեքենաների, հետ կապված երևակայական խաղաղությանը վտանգ է տեսնում։ Ինչ գործառույթներ ունեն զրահամեքենաները, որ կարող են անմիջական վտանգ ներկայացնել Ադրբեջանի համար։ Ի վերջո՝ դրանք նույնիսկ հրետանիներ չեն...
Տ. Աբրահամյան.- Հաշվի առնելով Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև ռազմական համագործակցության հետ կապված տարբեր հուշագրեր, նաև՝ հայտարարություններ, այդ լուրերը, բնականաբար, որևէ կերպ բացառելի չեն։ Ավելին՝ այն հայտարարությունները, որ հնչում են Հայաստանից և Ֆրանսիայից պաշտոնական մակարդակով՝ ցույց են տալիս, որ առաջիկայում ևս ականատես ենք լինելու սպառազինության նոր մատակարարումների։
Ադրբեջանը, բացի նրանից, որ հաճախ է հանդես գալիս ուժի կիրառման սպառնալիքով, միաժամանակ փորձում է ամեն ինչ անել տարբեր երկրներից Հայաստան ռազմական մատակարարումներ թույլ չտալու, կամ դրանց ընթացքը դանդաղեցնելու ուղղությամբ։ Այնինչ տարածաշրջանում ամենամեծ սպառնալիքը Ադրբեջանն է, որ նվազագույնը վերջին տարիներին դա հստակ ապացուցել է։ Եվ այս պարագայում եթե փնտրելու ենք պատերազմի կամ անկայունության աղբյուր, ապա որպես այդպիսին պիտի առաջին հերթին դիտարկել Ադրբեջանին ու Թուրքիային։
Այս տարածաշրջանում պատերազմ փնտրում և հրահրում է Ադրբեջանը՝ իր դաշնակից Թուրքիայի հետ համատեղ, և այս տարածաշրջանում մնացած երկրների սպառազինումից, կամ տարբեր երկրների հետ համագործակցությունից խոսող Ադրբեջանը ունի բացառապես մեկ նպատակ՝ պարզապես կանխելու ռազմական մատակարարումները։
Կարծում եմ, որ նույնիսկ միջազգային հանրության համար է շատ ակնհայտ, որ պատերազմի մշտական նախաձեռնող կողմը Ադրբեջանն է։
panorama.am. - «Հայաստանն ու Ֆրանսիան պետք է վերջ դնեն տարածաշրջանում սպառազինման և ռազմականացման քաղաքականությանը, նաև հաշտվել փաստի հետ, որ տարածաշրջանում խաղաղությունն ու համագործակցությունն այլընտրանք չունեն»,- ասել է ադրբեջանի ագն Հաջիզադեն։
Ինչ է ակնկալում ադրբեջանը Հայաստանից, ինչ է պատկերացնում խաղաղություն ասելով
Տ. Աբրահամյան.- Ինչ է անկալում այսօր Ադրբեջանը Հայաստանի՞ց։ Ակնկալում է զիջումներ սեփական պատկերացումների շրջանակում, իսկ յադ պատկերացումները արտահայտում են հրապարակային դաշտում՝ սկսած Սյունիքից, Գեղարքունիքից, Վայոց ձորից, Տավուշից, վերջացրած Երևանով, որի մասին նաև վերջին շրջանում է հաճախակի դարձել տարբեր հայտարարությունները։ Եվ այս տեսանկյունից այն փաստաթուղթը, որին անվանում են «խաղաղություն», կամ «խաղաղության պայմանագիր», միայն առաձին հայացքից կարող է խաղաղությանը նմանվել. Որովհետև իրականում եթե դա Ադրբեջանի համար խաղաղություն է, ապա Հայաստանի համար դա նոր զիջումներ ու տարածքների կորուստներ են։

Политика 20:38 13/11/2023 Армения
В Баку снова кривлянья – в связи с французским оружием. И вновь такое поведение стало темой беседы panorama.am с секретарем фракции «Честь имею», членом Постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности Национального Собрания Армении Тиграном Абрамяном.
– Г-н Абрамян, Баку заявляет, что Армения начала получать военную технику из Франции через Грузию. Соответствует ли данная информация действительности?
Потом: Азербайджан в связи с поступающей из Франции военной техникой, как сообщает азербайджанская сторона, с бронемашинами, видит угрозу для воображаемого мира. Какими функциями обладают бронемашины, что могут представлять непосредственную угрозу для Азербайджана? В конце концов, это даже не артиллерия…
– Учитывая различные меморандумы и заявления, касающиеся военного сотрудничества между Арменией и Францией, эти новости, естественно, никак нельзя исключать. Более того, заявления Армении и Франции на официальном уровне показывают, что и в ближайшее время мы станем свидетелями новых поставок вооружения.
Азербайджан, помимо того, что часто грозит применением силы, одновременно пытается сделать все в направлении недопущения военных поставок из разных стран в Армению, либо замедления этих процессов. Между тем, самую большую угрозу в регионе представляет Азербайджан, который, как минимум, в последние годы это четко доказал. И в этом случае, если мы собираемся искать источник войны или нестабильности, нам следует, в первую очередь, рассматривать как таковые Азербайджан и Турцию.
Войны в этом регионе ищет, ее провоцирует Азербайджан вместе со своим союзником Турцией, и говорящий о вооружении остальных стран этого региона или сотрудничестве с разными странами Азербайджан преследует исключительно одну цель – просто пресечь военные поставки.
Думаю, что даже для международного сообщества совершенно очевидно, что постоянным инициатором войны является именно Азербайджан.
– «Армения и Франция должны положить конец политике вооружения и милитаризации в регионе, и эти страны должны, наконец, понять, что альтернативы миру и сотрудничеству в регионе нет», – отмечается в комментарии пресс-секретаря МИД Азербайджана Айхана Гаджизаде.
Чего ждет Азербайджан от Армении? Что подразумевает под миром?
– Чего сегодня ожидает Азербайджан от Армении? Он ожидает уступок в рамках собственных представлений, которые они публично озвучивают – от Сюника, Гегаркуника, Вайоц Дзора, Тавуша и до Ереван, о чем в последнее время участились различные заявления. И с этой точки зрения документ, который называют «миром» или «мирным договором», может выглядеть таковым лишь на первый взгляд. Потому что на самом деле, если для Азербайджана это мир, то для Армении – это новые уступки и территориальные потери.