Քաղաքական 13:35 29/11/2023 Տարածաշրջան
Մոսկվան ծայրաստիճան անհանգստացած է Երուսաղեմի քրիստոնեական համայնքի ներկայացուցիչների դեմ սադրիչ գործողությունների հաճախակիացման մասին տեղեկություններից։ Այս մասին չորեքշաբթի՝ նոյեմբերի 29-ին, ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Մասնավորապես, մենք ուշադրություն ենք դարձրել այն կոնֆլիկտային իրավիճակի վրա, որը ձևավորվել է Հին քաղաքում, այսպես կոչված, հայկական պարտեզի շուրջ։ Դրանք դատական գործընթացի առարկա են դարձել Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանի և իսրայելական բնակեցման կողմնակից կազմակերպություններից մեկի միջև։
Չսպասելով դատավարության արդյունքներին՝ կազմակերպության ներկայացուցիչները սկսեցին վիճելի վայրում հյուրանոցային համալիրի կառուցման նախապատրաստական աշխատանքները, ինչը հանգեցրեց տեղի հայերի և հրեա արմատականների միջև բախումների։
Մենք կոչ ենք անում Իսրայելի իշխանություններին քայլեր ձեռնարկել՝ որպեսզի ապահովվի այս զգայուն հարցը լարդարացի և օրենքի սահմաններում լուծումը։ Կարծում ենք, որ երկրի բոլոր կրոնական համայնքների իրավունքները պետք է պաշտպանվեն նույն չափով։ Դեմ ենք ցանկացած անօրինական գործողությունների, որոնք ուղղված են Երուսաղեմի Հին քաղաքում պատմականորեն հաստատված էթնո-կրոնական հավասարակշռությունը փոխելուն, ներառյալ՝ դարեր շարունակ այնտեղ ապրած քրիստոնյաների, նրանց սրբավայրերի և ունեցվածքի դեմ ոտնձգություններին»,- նշել է նա։

Политика 13:00 29/11/2023 В мире
Москва крайне встревожена информацией об участившихся провокационных действиях против представителей христианской общины Иерусалима. Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова на брифинге в среду, 29 ноября.
«В частности, обратили внимание на конфликтную ситуацию, которая сложилась вокруг расположенных в Старом городе так называемых Армянских садов. Они стали объектом судебного разбирательство между Армянским патриархатом Иерусалима и одной из пропоселенческих израильских организаций.
Не дожидаясь результатов тяжбы, ее представители начали подготовку к строительству гостиничного комплекса на спорном участке, что привело к столкновениям между местными армянами и иудейскими радикалами.
Мы призываем власти Израиля принять меры для обеспечения справедливого решения этого чувствительного вопроса в рамках закона. Считаем, что права всех религиозных общин страны должны быть защищены в одинаковой степени. Мы выступаем против любых незаконных действий, направленных на изменение исторически сложившегося этноконфессионального баланса в Старом городе Иерусалима, включая посягательства проживающих там испокон веков христиан, их святыни и собственность», – отметила она.