Քաղաքական 11:10 12/12/2023 Տարածաշրջան
Ադրբեջանի «Ենի Ադրբեջան» («Նոր Ադրբեջան») իշխող կուսակցությունը 2024 թվականի փետրվարի 7-ին կայանալիք արտահերթ նախագահական ընտրություններում առաջադրելու է գործող նախագահ Իլհամ Ալիևի թեկնածությունը։ Այս մասին հայտարարել է կուսակցության փոխնախագահը։
Նրա խոսքով, առաջիկա օրերին այս հարցով կկայանա կուսակցության վարչության նիստ։
Ադրբեջանում հաջորդ նախագահական ընտրությունները պետք է անցկացվեին 2025 թվականին։ Նախագահ Իլհամ Ալիևը դեկտեմբերի 7-ին հրամանագիր է ստորագրել 2024 թվականի փետրվարի 7-ին Ադրբեջանում արտահերթ նախագահական ընտրություններ անցկացնելու մասին։ Սահմանադրության համաձայն՝ Ադրբեջանի նախագահն ընտրվում է 7 տարի ժամկետով։

Ильхама Алиева выдвинули кандидатом в президенты Азербайджана на внеочередных выборах
Кандидатом от правящей партии "Ени Азербайджан" на внеочередных президентских выборах в этой стране станет Ильхам Алиев.
Как пишут азербайджанские СМИ, об этом сообщил заместитель председателя ПЕА - руководитель ее центрального аппарата Таир Будагов.
"Кандидатом правящей партии "Ени Азербайджан" на внеочередных президентских выборах 7 февраля 2024 года станет Ильхам Алиев. Правление партии собирается доработать план мероприятий в связи с внеочередными президентскими выборами. Время заседания будет объявлено в ближайшие дни", - сказал он.