Իրավունք 13:00 15/12/2023 Հայաստան
ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի ընտանիքի պատպանական խումբը դատախազության տարածած հաղորդագրությունից հետո հանդեսէ  եկել հայտարարությամբ, որտեղ ասված է.
«Երեկ, ս.թ. դեկտեմբերի 14-ին, ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հայտարարություն է տարածել, որը խիստ զուգադիպությամբ հաջորդում է ուղիղ մեկ օր առաջ Ֆինանսների նախկին նախարար, ստացիոնար բժշկական խնամքի տակ գտվող 68-ամյա Գագիկ Խաչատրյանին ապօրինի կալանավորելու անհաջող փորձին: Երեկվա հաղորդագրությունից արդեն տեղեկանում ենք, որ Գագիկ Խաչատրյանի որդուն և եղբորորդուն` գործարարներ Արտյոմ և Արամ Խաչատրյաններին նոր մեղադրանք ներկայացնելու մասին որոշում է կայացվել և քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան։
Հասկանալ համատեքստը և խնդրի էությունը
Որպեսզի մեր հանրությունը բարդ տեքստերի ու հրապարակված ինչ-որ անհասկանալի թվերի համատեքստը ըմբռնի, նախ խնդրում ենք նկատի ունենալ, որ քննչական մարմինների և դատախազության ժամանակ առ ժամանակ սրացումները Խաչատրյան ընտանիքի նկատմամբ, առերևույթ խիստ պատահական ու հանկարծակի հաղորդակցական տեռորի, գործարար համբավն արատավորելու ու գործունեությունը անուղղակի խոչընդոտելու հատկանիշներ են ունենում:
Այս պահին սահմանափակվենք միայն հիշեցնելով, որ 2020թ.-ին Գուրգեն և Արտյոմ Խաչատրյաններին փողերի լվացման և կաշառք ստանալուն օժանդակելու մեղադրանքներ առաջադրվեցին այն բանից հետո, երբ վերջիններս հրաժարվեցին երկրի բարձրաստիճան պաշտոնյանների մակարդակով ուղիղ և անուղղակի պահանջը բավարարել. սաբոտաժներով ուղեկցվող ոչ շահավետ առաջարկով օտարել Ucom-ը իշխանության հովանու ներքո գտնվող անձի:
Ընդ որում՝ դատախազությունը լավատեղյակ է, որ կաշառք ստանալուն օժանդակելու և փողերի լվացման մեղադրանք Խաչատրյան եղբայրներին ներկայացնելն ակնհայտ ապօրինի է ոչ միայն այն պատճառով, որ այդ գումարը ստացվել էր հասարակ բիզնես հարաբերության շրջանակում, և հարցմանն ի պատասխան ամենայն թափանցիկությամբ հենց Խաչատրյան եղբայրներն էին ներկայացրել ԱԱԾ-ին տվյալները, այլ նաև այն պատճառով, որ այդ դեպքով արդեն իսկ 2016 թվականին ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչությունում որոշում էր կայացվել քրեական գործ չհարուցելու մասին։ Այդ չվերացված որոշումն ուղղակի արգելում է նույն դեպքով քրեական գործի հարուցումը և մեղադրանքի ներկայացումը։ Սակայն, այս ակնհայտ փաստը դատախազությանը չի խանգարել Խաչատրյաններին ակնհայտ անօրինական մեղադրանք ներկայացելու հարցում։
Ինչի մեջ են մեղադրում Խաչատարյաններին
Անդրադառնալով դատախազության կողմից նոր, հապճեպ կազմած փողերի լվացման մեղադրանքին` հարկ ենք համարում նշել, որ բանկի միջոցով պարզագույն բիզնես փոխանցումների տվյալները հայտնի են եղել քննչական և դատախազական մարմիններին դեռևս 2019 թվականից։ Դրանց օրինականությունը մանրամասն ստուգման է ենթարկվել ևս 4 տարի, և որևէ հանցագործության հատկանիշ չի հայտնաբերվել: Սակայն, ինչ-ինչ հանգամաներքով պայմանավորված, մոտ 4 տարի անց դա ձևակերպվում է որպես հանցագործություն։
Ընդ որում, Խաչատրյաններին անհիմն մեղադրանք և ուռճացված թվեր ներկայացնելու համար մեղադրանքի կողմն արհեստականորեն Խաչատրյանների հետ է կապել բանկում որպես վարորդ աշխատող անձին և նրա կողմից բանկում մուտքագրած գումարները վերագրել է նրանց։
Սակայն պնդում ենք, որ Խաչատրյանները նշված անձին չեն ճանաչել և չեն ճանաչում, նրա հետ երբևէ առնչություն չեն ունեցել, հետևաբար չեն կարող կապ ունենալ նրա կողմից բանկում կատարված գործարքների և մուտքագրած գումարների հետ։
Այդ հանգամանքները պարզելու նպատակով ծավալուն միջնորդություն ենք ներկայացրել քննիչին և դատախազին, սակայն այդ միջնորդությունը թողնվել է առանց քննության։
Որքանով են ողջամիտ մեղադրանքները
Այդուհանդերձ, հարկ է ևս մեկ անգամ շեշտել, որ խիստ արատավոր է գործարար հարաբերությունների շրջանակում կնքված փոխառություններին «կաշառք» որակում տալը, որի պարագայում իրավապահների խնդիրն է դառնում կոռուպցիոն կանխավարկածով մոտենալ գործարար միջավայրում կնքվող ցանկացած գործարքի։ Ընդ որում, այս իրավապահների որակումները էլ ավելի տարակուսելի են լինում, երբ օրինակ տեսնում ենք, որ «Այյունեթվորքս» ընկերության պարագայում պետական բյուջե վճարված հարկի գումարը դիտարկել են որպես հափշտակություն, ինչն ուղղակի անթույլատրելի է։
Մեկ այլ հարց էլ է առաջանում. եթե շուրջ 5 տարի տևած նախաքննության ընթացքում ամբողջ պետական ապարատը փորձել է պարզել, թե արդյոք այդ ընկերություններն իրենց իրական շրջանառությունները, վճարման ենթակա հարկերը թաքցրել են, թե ոչ, և նման հանգամանք չեն հայտնաբերել, ապա ինչպե՞ս է դատախազությունը հարկերից խուսափելու պնդումներ անում։ Ինչո՞ւ դատախազությունը այդ ահասարսուռ թվերին համապատասխան մեղադրանքներ չի ներկայացրել, այլ այդ թվերը պարզապես արհեստականորեն ներառել է իր հայտարարությունների մեջ՝ ծանր հանցանքի կատարման պատրանք ստեղծելու համար։
Ուստի հին տեղեկությունները նորովի հանցավոր համատեքստում մեկնաբանելը, ինչպես նաև  կատարված գործարքների թվային ուռճացումները միայն հետևություն են թողնում իրավական գործընթացի այլ՝ իրական դրդապատճառների առ¬կայության մասին։
Ամփոփելով նշենք, որ չնայած պետության կողմից իրականացվող բռնաճնշումներին` Խաչատրյանների ընտանիքին պատկանող «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը` Հայաստանի խոշորագույն գործատուներից մեկը, շարունակում է իրականացնել իրենց բոլոր պարտավորությունները, հարկեր վճարել երկրի բյուջե, աշխատավարձ՝ մարդկանց և իրականացնել նոր բիզնես և սոցիալական ծրագրեր: Փաստաբանական խումբը հույս է հայտնում, որ քրեական գործի հետագա քննությունը կիրականանա օրենքի և իրավականության շրջանակներում՝ խոստանալով, որ հրապարակային դատավարության ընթացքում փաստերով հանրությանը կներկայացվեն մեղադրանքները հերքող ապացույցներ»։

Истинная цель террора в отношении семьи Хачатрянов. Заявление стороны защиты
После вчерашнего заявления Генеральной прокуратуры Армении с заявлением выступили адвокаты семьи бывшего главы КГД Армении Гагика Хачатряна, которое приводим ниже без изменений:
«Вчера, 14 декабря 2023 года, Генеральная прокуратура РА распространила заявление, по удивительному совпадению последовавшее всего спустя сутки вслед за неудачной попыткой противозаконного задержания находящегося на стационарном лечении бывшего министра финансов 68-летнего Гагика Хачатряна. Из заявления стало известно, что в отношении сына и племянника Гагика Хачатряна, бизнесменов Артема и Арама Хачатрянов, было принято решение о предъявлении новых обвинений, и соответствующее уголовное дело было направлено в суд с обвинительным заключением.
Общий контекст и суть вопроса
Для того, чтобы облегчить нашей общественности понимание сути сложных текстов и астрономических сумм, прежде всего, хотим обратить внимание, что периодические атаки на семью Хачатрян со стороны следственных органов и прокуратуры имеют все признаки внезапных ничем не обоснованных проявлений информационного террора, имеющего целью запятнать деловую репутацию и косвенно воспрепятствовать осуществлению профессиональной деятельности.
Пока ограничимся напоминанием, что в 2020-м году против Гургена и Артема Хачатрянов были выдвинуты обвинения в отмывании денег и содействии получению взятки после того, как они отказались удовлетворить прямые и косвенные требования на уровне высокопоставленных лиц страны об отчуждении компании Ucom на основе невыгодного предложения, сопровождаемого огромным давлением и саботажем, в пользу лица, находящегося под покровительством власти.
Между тем, прокуратура прекрасно осведомлена о том, что предъявляемое братьям Хачатрян обвинение в содействии получению взятки и отмывании денег абсолютно незаконно не только по той причине, что сумма была получена в рамках обычных коммерческих отношений и что в ответ на запрос именно братья Хачатрян предоставили СНБ во всей полноте и прозрачности необходимую информацию, но и потому, что еще в 2016-м году Следственным управлением СНБ РА было принято решение не возбуждать уголовного дела по данному вопросу. Это решение попросту запрещает возбуждение новых уголовных дел и предъявление новых обвинений по тому же самому вопросу. Тем не менее этот очевидный факт не помешал прокуратуре выдвинуть против Хачатрянов заведомо незаконные обвинения.
В чем обвиняют Хачатрянов
Что касается нового, наспех сочиненного обвинения в отмывании денег, важно отметить, что простые данные о банковских переводах в рамках коммерческих отношений были известны следственным органам и прокуратуре еще с 2019 года. Они проходили тщательную проверку на предмет установления правомерности 4 года, и за это время никаких признаков правонарушений выявлено не было. Однако по какой-то причине спустя 4 года транзакции стали квалифицироваться как незаконные.
Более того, для того чтобы выдвинуть против Хачатрянов беспочвенные обвинения и вменить им выдуманные огромные суммы, обвинение искусственно связало с их именем некоего водителя банка и внесенные данным лицом на счет в банке денежные средства приписало им.
Однако мы настаиваем, что Хачатряны никогда не были знакомы с указанным лицом, никоим образом не были с ним связаны и, следовательно, не могут иметь никакого отношения к совершенным данным лицом банковским операциям и внесенным суммам.
Для прояснения данного вопроса мы направили следователю и прокурору развернутое ходатайство, однако оно было оставлено без внимания.
Насколько обоснованы обвинения
Между тем важно еще раз подчеркнуть, что в высшей степени ошибочно называть «взятками» займы, предоставленные в рамках деловых отношений; в таком случае правоохранительные органы сталкиваются с проблемой, при которой должны выискивать коррупционную составляющую в любой заключенной сделке. Компетентность таких правоохранителей вызывает еще больше сомнений, когда мы видим, что в случае с компанией «Айюнетворкс» сумма налога, уплаченного в государственный бюджет, была признана хищением, что просто недопустимо.
Возникает также вопрос: если в ходе почти пятилетнего предварительного расследования весь государственный аппарат пытался выяснить, действительно ли данные компании скрыли свои реальные обороты, подлежащие налогообложению, и не смог установить данный факт, то на каком основании прокуратура предъявляет обвинения в уклонении от уплаты налогов? Почему прокуратура не предъявила обвинения, соответствующие этим ужасающим цифрам, а просто-напросто искусственно включила эти суммы в свои официальные заявления с целью создать иллюзию совершения тяжких преступлений?
Поэтому трактовка старых сведений с новой, криминальной коннотацией, так же как завышение сумм совершенных сделок, заставляет задуматься о существовании иных, реальных мотивов судебного процесса.
В заключение отметим, что, несмотря на учиняемые государством репрессии, принадлежащая семье Хачатрян группа компаний «Галакси», являющаяся одним из крупнейших работодателей Армении, продолжает выполнять все свои обязательства, платить налоги в государственный бюджет, выплачивать заработные платы сотрудникам, а также реализовывать новые бизнес-проекты и социальные программы. Группа защиты выражает надежду, что дальнейшее расследование дела будет проводиться в рамках закона, и заявляет о готовности в ходе публичного судебного разбирательства представить общественности факты и доказательства, опровергающие выдвинутые обвинения».