Քաղաքական 14:22 27/12/2023 Տարածաշրջան
ՌԴ ԱԳՆ. Մենք տեսնում ենք վտանգավոր աշխարհաքաղաքական խաղերի մեջ Երևանը ներքաշելու արտաքին ուժերի փորձեր
2023 թվականը հեշտ չէր շատ երկրների և աշխարհի շատ ժողովուրդների համար, հեշտ չէր Հայաստանի և նրա բարեկամ ժողովրդի համար։ Այդ մասին դեկտեմբերի 27-ի ճեպազրույցում ասաց ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Մենք տեսնում ենք վտանգավոր աշխարհաքաղաքական խաղերի մեջ Երևանը ներքաշելու արտաքին ուժերի փորձեր։ Մենք տեսնում ենք, թե ինչպես է Արևմուտքը բացարձակ անտարբեր է հայ բնակչության, Հայաստանի ժողովրդի ճակատագրի նկատմամբ։ Նրանք օգտագործում են ժողովրդի զգացմունքները, պատմական հիշողությունը, ցավն ու տառապանքը բացառապես սեփական շահերի համար։
Հաշվի առնելով մեր հարաբերությունների դաշնակցային բնույթը՝ մենք պատրաստ ենք ամեն կերպ նպաստել Հայաստանի խաղաղությանը, կայունությանը և բարգավաճմանը։ Սա իսկապես չափազանց կարևոր է մեզ համար տարբեր պատճառներով՝ նախ այն մեր ընդհանուր պատմությունն է, թե՛ ժողովուրդների, թե՛ մշակույթների փոխներթափանցվածությունը։ Սա նաև տարածաշրջանային կայունությունն է։ Սրանք, ի դեպ, ընդհանուր մարտահրավերներ են և ընդհանուր խնդիրներ, որոնք ավելի հեշտ է լուծել միասին»,-նշեց նա։
Զախարովայի խոսքով, Ռուսաստանի և ԵԱՏՄ անդամ այլ երկրների հետ առևտրատնտեսական կապերի շնորհիվ Հայաստանի տնտեսությունը տպավորիչ աճ է գրանցում։
«Մենք հավատարիմ ենք համագործակցության առանցքային ոլորտներում բոլոր նախագծերի հետագա իրականացմանը։ 2020-2022 թվականներին Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև եռակողմ պայմանավորվածությունների հիման վրա լավ հեռանկարներ ենք տեսնում Երևանի և Բաքվի միջև հարաբերությունների կարգավորման համար», -ասաց է դիվանագետը։
Նա նաև նշել է, որ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերություններ հաստատելու նախադրյալներ կան։
«Ռուսաստանն ընդհանուր առմամբ շահագրգռված է Հարավային Կովկասում հակամարտությունների նվազեցմամբ և այս տարածաշրջանի հարուստ ներուժի բացահայտմամբ, ինչին կարող է նպաստել «3+3» խորհրդատվական տարածաշրջանային պլատֆորմի շրջանակներում ընդլայնված փոխգործակցությունը»,- հավելել է ՌԴ ԱԳՆի պաշտոնական ներկայացուցիչը։

Политика 13:45 27/12/2023 В мире
2023 год был непростым для очень многих стран и для очень многих народов мира, он был непростым для Армении и ее дружественного нам народа, заявила на брифинге 27 декабря официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Мы видим попытки внешних сил втянуть Ереван в еще более опасные геополитические игры. Мы видим, как Западу абсолютно безразлична судьба армянского населения, народа Армении. Они используют их чувства, историческую память, боль и страдания исключительно в собственных интересах.
С учетом союзнического характера наших отношений мы готовы всячески содействовать миру, стабильности и процветанию Армении. Для нас это действительно имеет важнейшее значение. По целому ряду причин. Этот наша общая история, взаимопроникновение и народов, и культур. Это и стабильность регионального плана. Это, кстати говоря, и общие вызовы и общие проблемы, которые проще решать вместе», – отметила она.
По словам Захаровой, благодаря торгово-экономическим связям с Россией и другими странами-участницами ЕАЭС экономика Армении демонстрирует внушительный рост.
«Со своей стороны мы настроены на дальнейшую реализацию всех проектов в ключевых областях кооперации. Мы видим хорошие перспективы для нормализации отношений между Ереваном и Баку на основе трехсторонних договоренностей лидеров России, Армении и Азербайджана в 2020-2022 годах», – сказала дипломат.
Как она отметила, есть и предпосылки для налаживания отношений между Арменией и Турцией.
«Россия в целом заинтересована в снижении конфликтности на Южном Кавказе и раскрытии богатейшего потенциала этого региона, чему могло бы способствовать расширение взаимодействия в рамках консультативной региональной платформы "3+3"», – добавила официальный представитель МИД РФ.