Իրավունք 14:06 23/01/2024 Հայաստան
«Այն մինիմալ պահանջները, որոնք պետք է կատարվեին, որպեսզի կասեցումը վերացվեր, կատարվել են՝ միգուցե, այս կամ այն թերություններով ու վերապահումներով, բայց մենք հանձնաժողովում չէինք ուզենա այդ մանրունքներին ուշադրություն դարձնել»,-ՀՌՀ-ի նիստում ասաց նախագահ Տիգրան Հակոբյանը՝ անդրադառնալով  «Տոսպա» ռադիոընկերությանը եթերից զրկելու խնդրին։
Նրա խոսքով՝ փաստը մնում է փաստ, որ Ռուսաստանի կողմից ափսոսանքը կա, «Տոսպա»-ի կողմից էլ՝ դատապարտում։
«Հաշվի առնելով բոլոր հանգամանքները, Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև հարաբերությունները, և որ մենք մեզ համարում ենք ազատ երկիր` ունենալով արժանապատվություն, առաջարկում եմ կասեցումը չեղարկել և թույլ տալ «Տոսպա» ռադիոընկերությանը շարունակել գործունեությունը»,-հայտարարեց Հակոբյանը։
Հակոբյանը նշեց, թե բարձր են գնահատում ռուսական պատվիրակության այցը Հայաստան և հույս ունեն, որ նման դեպքեր չեն կրկնվի, ու Sputnik Արմենիան կկատարի այն առաքելությունը, որի համար ստեղծված է։
«Բոլոր հիմքերը կան այդպիսի խախտման պարագայում հետ կանչել լիցենզիան և զրկել «Տոսպա»-ին ՀՀ սուվերեն տարածքում հեռարձակելու իրավունքից»,-հայտարարեց ՀՌՀ նախագահը։
Հիշեցնենք` Հայաստանի հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովը դեկտեմբերի 20-ին որոշել էր 30 օրով կասեցնել Sputnik Արմենիա ռադիոկայանի հեռարձակումը, վերահեռարձակող «Տոսպա» ռադիոընկերությունը մեկ ամսով զրկվել է լիցենզիայից։ Ընկերությունը նաև տուգանվել է 500 հազար դրամով։

Радио Sputnik Армения 25 января возобновит вещание
Комиссия по телевидению и радио Армении приняла решение возобновить деятельность компании «Тоспа», ретранслирующей радио Sputnik Армения. Об этом на заседании комиссии заявил ее глава и Тигран Акопян.
«Минимальные требования для возобновления вещания выполнены. Быть может, выполнены с теми или иными упущениями и оговорками, но нам в комиссии не хотелось бы обращать на них внимание», – сказал глава комиссии Тигран Акопян.
По его словам, факт остается фактом, что «есть сожаление с российской стороны, есть осуждение со стороны "Тоспы"».
Тигран Акопян высоко оценил визит российской делегации и проведенные обсуждения, выразил надежду, что подобные случаи не повторятся в будущем, радио Sputnik Армения будет выполнять миссию, для которой оно создано.
Вместе с тем, Акопян заявил, что если не будут соблюдены необходимые требования, то лицензия будет отозвана, а «Тоспа» лишится возможности вещания в Армении.
Sputnik Армения вновь выйдет в эфир 25 января, комиссия приняла решение единогласно.
Напомним, Комиссия по телевидению и радио Армении 20 декабря приостановила на 30 дней лицензию радиокомпании «Тоспа» – ретранслятора радио Sputnik Армения. В комиссии уточнили, что возбудили два административных производства. Первое касалось выхода в эфир 17 ноября передачи «Пятница с Тиграном Кеосаяном». Второе административное производство инициировали из-за программы «Абовян Тайм». Компания «Тоспа» также была оштрафована на 500 тысяч драмов.