Քաղաքական 13:33 26/01/2024 Հայաստան
«Արևմուտքը որոշեց պատժել ապստամբին»,-այսպես է մեկնաբանում ՊԵԿ նախկին նախագահ Դավիթ Անանյանը՝ մեկնաբանելով ԵԽԽՎ քվեարկության արդյունքում ընդունված որոշումը։
«Երեկ մեծն ԵԽԽՎ-ն բացեց իր քաղաքական գիրկն ու Ադրբեջանին մի ամբողջ տարով վտարեց իր բացառիկ ակումբից։ Հենց այդպես՝ մարդու իրավունքների ոտնահարման, Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակի և այլ սրտաճմլիկ նոտաների մասին վիրտուոզ մեղեդու հնչյունների ներքո։
Որոշումն ընդունվել է վերադարձի պայմանով, իհարկե, անհույս ակնկալելով, որ Ադրբեջանը անվերապահորեն կընդունի ԵԽԽՎ չափանիշներով կապիտուլյացիան։
ԵԽԽՎ-ն այնքան նրբանկատորեն է հղում կատարում «Լաչինի միջանցքով ազատ և անվտանգ մուտքի ապահովման» ԵԽԽՎ բանաձևին, որ կարծես փորձում է քողարկել դրա ժամանակավրեպությունն ու պատշաճ հսկողական և կանխարգելիչ միջոցառումներ իրականացնելու սեփական անօգնականությունը։ Միաժամանակ, ԵԽԽՎ-ն ցինիկաբար իր խորն ափսոսանքն է արտահայտում Լաչինի միջանցք այցելելու հնարավորության բացակայության համար։ Բայցևայնպես, ամենահուզիչն այն է, որ  ԵԽԽՎ դիտորդները չեն ստացել 2024 թվականի փետրվարի 7-ին կայանալիք Ադրբեջանի նախագահական ընտրություններին մասնակցելու օրհնությունը։ Քաղաքական մշակույթի ինչպիսի տոնակատարություն են նրանք բաց թողնելու։
Եվ Հայաստանի քաղաքական իշխանությունը, իրեն բնորոշ անգրագիտությամբ, տգիտությամբ ու պոպուլիզմով հրճված ու հիացած է՝ լրջորեն հավատալով, որ ԵԽԽՎ բանաձևը հենց իր դիվանագիտական խոշոր հաղթանակն է։
Իրականությունը, սակայն, կայանում է նրանում, որ Արևմուտքը աչք է փակել նախորդ տարվա սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից իրականացված ցեղասպան գործողությունների արդյունքում Արցախի բռնի հայաթափման վրա՝ «մութ գործարքների» շղարշի ներքո հույս փայփայելով, որ դա կօգնի Ռուսաստանին դուրս մղել տարածաշրջանից և կստիպի Ադրբեջանին կատարել իր պարտավորությունները՝ Իրանի դեմ գործողություններ կատարելու համատեքստում։
Սակայն բոլորի համար անսպասելիորեն Ադրբեջանը որոշում է ցուցադրել այս ներկայացման մեջ խամաճիկ չլինելու իր դիվանագիտությունը։ Ալիևը, կլանելով Արցախը, կտրուկ շրջադարձ է կատարում մյուս ուղղությամբ՝ հարելով ռուս-իրանական թևին՝ ողջունելով ռուս խաղաղապահների ներկայությունն Արցախում, կարևոր բանակցություններ նախաձեռնելով Իրանի հետ և այլն: Ադրբեջանն ակնհայտորեն չի խորշում ցույց տալ իր անկախությունը՝ հրաժարվելով Գրանադա մեկնելուց և մատնացույց անելով հարցեր կարգավորելու՝ իր համար նաընտրելի (ռուսական) հարթակները։
Եվ ահա Արևմուտքը, սյուժեում անսպասելի շրջադարձ տեսած ռեժիսորի նման, որոշում է օգտագործել իր սիրելի գործիքները՝ դեղին քարտերը բանաձևերի տեսքով, որոնք փայլում են ինչպես վառ լույսեր քաղաքական խճանկարում` Ֆրանսիայի Սենատից մինչև ԵԽԽՎ:

Politics 15:45 26/01/2024 Armenia
The former chairman of Armenia’s State Revenue Committee (SRC), Davit Ananyan, has reflected on the suspension of Azerbaijan’s membership in the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), stating the West decided to “punish” Baku.
The PACE refused to ratify the credentials of the Azerbaijani delegation in a resolution adopted late on Wednesday over human rights violations and Azerbaijan’s failure to fulfil major commitments to the Council of Europe.
The Assembly also cited the situation in Nagorno-Karabakh, noting that Azerbaijan’s leadership “did not acknowledge the very serious humanitarian and human rights consequences” stemming from the lack of free and safe access through the Lachin Corridor, and recalling its condemnation of the September 2023 military operation “which led to the flight of the entire Armenian population of Nagorno-Karabakh to Armenia and to allegations of ‘ethnic cleansing’.”
“The PACE so delicately refers to the Assembly resolution "Ensuring free and safe access through the Lachin Corridor" that it seems to be trying to hide its anachronism and its own lack of power in implementing proper supervisory and preventive measures. At the same time, the PACE cynically expresses deep regret over the lack of access to the Lachin corridor. However, somehow, the most touching thing is that PACE observers were not “blessed” to monitor the presidential elections to be held in Azerbaijan on February 7, 2024. What a celebration of political culture they are going to miss!” Ananyan wrote on Facebook on Friday.
He brushed aside the Armenian authorities’ claims that the PACE resolution was a major diplomatic victory achieved by them.
“The reality is that the West turned a blind eye to the exodus of Armenians from Artsakh following the genocidal acts committed by Azerbaijan last September, harboring the hope that this would help squeeze Russia out of the region and force Azerbaijan to fulfill its commitments regarding anti-Iran operations,” the former official said.
"However, unexpectedly, Azerbaijan decides to demonstrate its diplomatic skills, refusing to be a puppet in this play. After swallowing Artsakh, Aliyev makes a sharp U-turn, joining the Russian-Iranian wing, welcoming the presence of Russian peacekeepers in Artsakh and initiating important negotiations with Iran. Azerbaijan clearly does not hesitate to demonstrate its independence, refusing to go to Granada and pointing to its preferred (Russian) platform for resolving issues.
“And here the West, like a film director who has seen an unexpected twist in the plot, decides to use its favorite tools, showing yellow cards through resolutions, which shine like bright lights in the political mosaic, from the French Senate to the PACE. It's all crystal clear and has nothing to do with us: the West decided to punish the rebel,” Ananyan added.