Քաղաքական 13:33 26/01/2024 Հայաստան
«Արևմուտքը որոշեց պատժել ապստամբին»,-այսպես է մեկնաբանում ՊԵԿ նախկին նախագահ Դավիթ Անանյանը՝ մեկնաբանելով ԵԽԽՎ քվեարկության արդյունքում ընդունված որոշումը։
«Երեկ մեծն ԵԽԽՎ-ն բացեց իր քաղաքական գիրկն ու Ադրբեջանին մի ամբողջ տարով վտարեց իր բացառիկ ակումբից։ Հենց այդպես՝ մարդու իրավունքների ոտնահարման, Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակի և այլ սրտաճմլիկ նոտաների մասին վիրտուոզ մեղեդու հնչյունների ներքո։
Որոշումն ընդունվել է վերադարձի պայմանով, իհարկե, անհույս ակնկալելով, որ Ադրբեջանը անվերապահորեն կընդունի ԵԽԽՎ չափանիշներով կապիտուլյացիան։
ԵԽԽՎ-ն այնքան նրբանկատորեն է հղում կատարում «Լաչինի միջանցքով ազատ և անվտանգ մուտքի ապահովման» ԵԽԽՎ բանաձևին, որ կարծես փորձում է քողարկել դրա ժամանակավրեպությունն ու պատշաճ հսկողական և կանխարգելիչ միջոցառումներ իրականացնելու սեփական անօգնականությունը։ Միաժամանակ, ԵԽԽՎ-ն ցինիկաբար իր խորն ափսոսանքն է արտահայտում Լաչինի միջանցք այցելելու հնարավորության բացակայության համար։ Բայցևայնպես, ամենահուզիչն այն է, որ  ԵԽԽՎ դիտորդները չեն ստացել 2024 թվականի փետրվարի 7-ին կայանալիք Ադրբեջանի նախագահական ընտրություններին մասնակցելու օրհնությունը։ Քաղաքական մշակույթի ինչպիսի տոնակատարություն են նրանք բաց թողնելու։
Եվ Հայաստանի քաղաքական իշխանությունը, իրեն բնորոշ անգրագիտությամբ, տգիտությամբ ու պոպուլիզմով հրճված ու հիացած է՝ լրջորեն հավատալով, որ ԵԽԽՎ բանաձևը հենց իր դիվանագիտական խոշոր հաղթանակն է։
Իրականությունը, սակայն, կայանում է նրանում, որ Արևմուտքը աչք է փակել նախորդ տարվա սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից իրականացված ցեղասպան գործողությունների արդյունքում Արցախի բռնի հայաթափման վրա՝ «մութ գործարքների» շղարշի ներքո հույս փայփայելով, որ դա կօգնի Ռուսաստանին դուրս մղել տարածաշրջանից և կստիպի Ադրբեջանին կատարել իր պարտավորությունները՝ Իրանի դեմ գործողություններ կատարելու համատեքստում։
Սակայն բոլորի համար անսպասելիորեն Ադրբեջանը որոշում է ցուցադրել այս ներկայացման մեջ խամաճիկ չլինելու իր դիվանագիտությունը։ Ալիևը, կլանելով Արցախը, կտրուկ շրջադարձ է կատարում մյուս ուղղությամբ՝ հարելով ռուս-իրանական թևին՝ ողջունելով ռուս խաղաղապահների ներկայությունն Արցախում, կարևոր բանակցություններ նախաձեռնելով Իրանի հետ և այլն: Ադրբեջանն ակնհայտորեն չի խորշում ցույց տալ իր անկախությունը՝ հրաժարվելով Գրանադա մեկնելուց և մատնացույց անելով հարցեր կարգավորելու՝ իր համար նաընտրելի (ռուսական) հարթակները։
Եվ ահա Արևմուտքը, սյուժեում անսպասելի շրջադարձ տեսած ռեժիսորի նման, որոշում է օգտագործել իր սիրելի գործիքները՝ դեղին քարտերը բանաձևերի տեսքով, որոնք փայլում են ինչպես վառ լույսեր քաղաքական խճանկարում` Ֆրանսիայի Սենատից մինչև ԵԽԽՎ:

Политика 14:55 26/01/2024 Армения
«Запад решил наказать мятежника», – так расценивает экс-глава КГД Армении Давид Ананян отказ Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) ратифицировать полномочия делегации Азербайджана.
«24 января великая ПАСЕ раскрыла свои политические объятия и на целый год выдворила Азербайджан из эксклюзивного клуба. Именно так, под звуки виртуозной мелодии о нарушениях прав человека, ситуации в Нагорном Карабахе и под другие душераздирающие ноты.
Решение было принято с оговоркой о возвращении: Ассамблея безнадежно ожидает, что Азербайджан безоговорочно примет капитуляцию по стандартам ПАСЕ.
ПАСЕ настолько деликатно ссылается на резолюцию Ассамблеи «Об обеспечении свободного и безопасного передвижения по Лачинскому коридору», что, кажется, пытается скрыть ее анахронизм и собственную беспомощность в осуществлении надлежащих надзорных и превентивных мер. В то же время ПАСЕ цинично выражает глубокое сожаление по поводу отсутствия возможности посетить Лачинский коридор. Однако, так или иначе, самым трогательным является то, что наблюдатели ПАСЕ не получили благословения на участие в выборах президента Азербайджана, которые состоятся 7 февраля 2024 года. Какой праздник политической культуры они пропустят.
А политическая власть Армении с присущими ей безграмотностью, невежеством и популизмом радуется и восхищается, всерьез полагая, что резолюция ПАСЕ – это ее крупная дипломатическая победа», – пишет Ананян.
Реальность, однако, по его словам, такова, что Запад закрыл глаза на насильственную деарменизацию Арцаха в результате геноцидальных действий, совершенных Азербайджаном в сентябре прошлого года, под завесой «темных сделок» питая надежду, что это поможет вытеснить Россию из региона и заставить Азербайджан выполнить свои обязательства – в контексте действий против Ирана.
«Однако неожиданно для всех Азербайджан решает продемонстрировать свою дипломатию и не быть в этом спектакле марионеткой. Поглотив Арцах, Алиев делает резкий разворот в другую сторону, примкнув к российско-иранскому крылу, приветствуя присутствие российских миротворцев в Арцахе, инициируя важные переговоры с Ираном и т.д.. Азербайджан явно не колеблется продемонстрировать свою независимость, отказываясь ехать в Гранаду и указывая на предпочтительную для него (российскую) платформу для решения вопросов.
И вот тут Запад, словно увидевший неожиданный поворот в сюжете режиссер, решает задействовать свои любимые инструменты: желтые карточки в виде резолюций, которые сияют яркими огнями в политической мозаике, от Сената Франции до ПАСЕ.