Առողջություն 15:39 08/02/2024 Արցախ
Արցախում բենզինի պահեստի աղետալի պայթյունից 4 ամիս անց շուրջ 191 պացիենտի համար բուժման առաջին փուլը ավարտված է
Լեռնային Ղարաբաղում բենզինի պահեստի աղետալի պայթյունից 4 ամիս անց շուրջ 191 պացիենտի համար բուժման առաջին փուլը ավարտված է, մեկնարկել է երկրորդ` վերականգնողական փուլը: Այս մասին հայտնում են առողջապահության նախարարությունից։
Պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն, հետայրվածքային սպիներ, վերքերի բորբոքում, վիրակապություններ, ֆիզիոթերապևտիկ մերսումներ. երևանյան բժշկական կենտրոններից դուրս գրված ու արտասահմանյան կլինիկաներից վերադարձած գրեթե բոլոր պացիենտները շարունակում են ամբուլատոր վերականգնողական բուժումը:
ԱՆ Այրվածքաբանության կենտրոնում ստացիոնար բուժում է ստանում 1 պացիենտ, 7 պացիենտ` շարունակում է բուժումն արտասահմանյան կլինիկաներում:
Սեպտեմբերի 25-ին Արցախի Հանրապետության Ստեփանակերտ-Ասկերան ճանապարհի հարակից տարածքում բենզինի պահեստում պայթյունի հետևանքով զոհվել է 218 անձ, 21 անձ համարվում է անհետ կորած, 3 դիակ նույանականացված չէ։ Նման տվյալներ ավելի վաղ «Լուրերին» հայտնել էր քննչական կոմիտեի նախագահ Արգիշտի Քյարամյանը։

17:03 08/02/2024 Armenia
Four months after the huge fuel depot explosion in Artsakh (Nagorno-Karabakh), around 191 victims have completed the first stage of treatment and are now undergoing rehabilitation, the Armenian Health Ministry reports.
The blast that occurred near Stepanakert in late September killed a total of 218 people. 21 people remain missing after the accident, while the bodies of three victims have not yet been identified.
In a statement on Thursday, the ministry said nearly all patients who were discharged from Yerevan’s medical facilities and returned to Armenia after medical treatment abroad continued outpatient rehabilitation.
One patient is currently hospitalized at the National Center for Burns and Dermatology, while seven others continue their treatment abroad.