Քաղաքական 13:00 12/03/2024 Հայաստան
«Բանակցությունների ընթացքում այդպիսի հարց քննարկվել է ու քննարկվում է»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով միջազգային ատյաններում Ադրբեջանի դեմ ՀՀ գանգատները հետ վերցնելու մասին հարցին։
Նրա խոսքով, իրենց իշխանության դիրքորոշումն այն է՝ դա այն հարցն է, որը կարող է քննարկվել ամենավերջում։
«Երբ ըստ էության խաղաղության պայմանագրի դրույթներն արդեն իսկ համաձայնեցված կլինեն, և արդեն ակնհայտ կլինի, որ երկու կողմերը պատրաստ են դրանք ստորագրել։ Եվ դա տրամաբանական է, որովհետև երբ կողմերը կնքում են խաղաղության պայմանագիր, ինչո՞ւ են շարունակում իրավական պատերազմներն իրար դեմ։ Իսկ եթե չեն կնքում խաղաղության պայմանագիր, Հայաստանի Հանրապետության համար դա կարևոր գործոն է մեր ասելիքն առաջ մղելու համար»,-ասաց Փաշինյանը։
Կառավարության ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցնողն ասաց՝  եթե խաղաղության պայմանագրի տեսքտի շուրջ գալիս ենք համաձայնության ու հասնում ենք ստորագրման փուլին, «ես չեմ բացառում և նույնիսկ տրամաբանական կհամարեմ երկուստեք, խոսքը չի կարող լինել միայն Հայաստանի մասին, երկուստեք նման լուծման գնալը»։

Politics 14:35 12/03/2024 Armenia
“The issue has been discussed during negotiations,” he told a news conference on Tuesday, responding to a question whether the withdrawal of international suits against Azerbaijan is on the agenda.
According to him, it should be considered after all provisions of the peace treaty are agreed upon and the parties only have to sign it.
“It’s logical, because if the parties sign a peace treaty, why should they continue legal battles against each other? But if there is no peace agreement, these lawsuits are an important tool for Armenia to promote its position," Pashinyan explained.
"When we come to the signing of the peace deal, I do not exclude and even consider it logical to mutually – it cannot be only about Armenia – take such a step," he said.