Քաղաքական 12:57 15/04/2024 Հայաստան
«Հանդիպումը, որը տեղի ունեցավ Բրյուսելում, կարծում եմ, որ այն խայտառակ հանդիպում ու ձախողում էր»,-խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ հայտնեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խարատրյանը։
Նրա խոսքով կառավարության ղեկավարը և 4 բարձրաստիճան պաշտոնյա Եվրոպայում չեն հանդիպում և քննարկում ԱՄՆ-ից տարեկան 15 մլն դոլարի և Եվրոպայից 70 մլն դոլարի աջակցությունը, այն դեպքում, երբ  երկու տարի առաջ առաջարկվել էր 2.6 մլրդ եվրո աջակցություն։
Հիշեցնելով, որ իշխանությունները հայտարարել են, որ Հայաստանը պատրաստ է Եվրոպային լինել այնքան մոտ, ինչքան վերջինս կկամենա՝ ընդդիմադիր պատգամավորը ասաց, որ Եվրոպան առաջարկել է նախկինում գործող ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված համագործակցության համաձայնագիրը։
Պատգամավորն անդրադարձավ նաև խորհրդարանում Նիկոլ Փաշինյանի ելույթին և ասաց. «Արցախի հարցը, Փաշինյանի խոսքերով, եթե ուղղակի պովոդոկ էր, որպեսզի Հայաստանին անկախությունից զրկեն, ապա Փաշինյանն էլ ամեն ինչ արեց, որպեսզի այդ պովոդոկից զրկվի, այսինքն՝ իր քաղաքականությունը, իր խոսքերով, հենց ուղղված էր Արցախը զոհելու, որպեսզի փրկի Հայաստանը, բայց տեսնում ենք, թե Արցախը զոհելուց հետո մենք էլ ավելի վատ վիճակում ենք հայտնվել»։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աննա Գրիգորյանն էլ անդրադարձավ սահմանազատման խնդրին և այդ նպատակով ստեղծված հանձնաժողովների՝ որպես լիազոր մարմին, աշխատանքին։
«Լիազոր մարմինը որոշում չունի Տավուշի գյուղերից տարածքներ հանձնելու մասին, այսինքն՝ այս որոշումը կայացվել է ոչ թե լիազոր մարմնի կողմից, որի հիմքում կան սկզբունքներ, քարտեզներ, այլ կայացել է այլ օղակում»,- հայտնեց Գրիգորյանը և, նշելով, որ  նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ այդ հատվածի վերաբերյալ դրույթ է եղել, որը հետագայում հանվել է, իսկ Ոսկեպարում հայտնվել է ռուսական բազա, հավելեց. «Այսինքը՝ կարող ենք պնդել, որ նոյեմբերի 9-ին եղել են տեքստից այդ դրույթն հանելու համաձայնություններ և պայմանավորվածություն, բայց՝ հետագայում այն իրականացնելու համար»։
Ընդդիմադիր պատգամավորն անդրադարձավ նաև «Ֆրիդմ Հաուս»-ի վերջին զեկուցին՝ նկատելով, որ դրանով Հայաստանը ճանաչվել է մասսամբ ազատ, ինչը հետընթաց է, ակնարկ ավտորիտար տարեր պաունակելու, իրավապահ համակարգի, դատական համակարգի խնդիրների մասին։

Политика 15:11 15/04/2024 Армения
Состоявшаяся 5 апреля в Брюсселе встреча Армения-ЕС-США стала позорным провалом. Об этом в Национальном Собрании во время традиционных брифингов 15 апреля заявил депутат от оппозиционной фракции «Армения» Артур Хачатрян.
По его словам, глава правительства и четверо высокопоставленных чиновников не встречаются в Европе для  обсуждения каких-то там 15 миллионов долларов в год, предоставляемых США, и 70 миллионов евро в год, предоставляемых ЕС. И это тогда, когда 2 года назад было предложено 2,6 млрд евро.
Напомнив, что власти ранее заявляли, что Армения готова быть близка к Европе настолько, насколько она сама того захочет, оппозиционный депутат указал: Европа предложила лишь действующее Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между ЕС и Арменией.
Депутат также коснулся выступления Никола Пашиняна в парламенте и отметил: «Вопрос Арцаха, по словам Пашиняна, был всего лишь поводком для лишения Армении ее независимости. Тогда Пашинян в свою очередь сделал все, чтобы избавиться от этого поводка:  то есть его политика, по его словам же, была направлена на принесение в жертву Республики Арцах, чтобы спасти Армению, но мы видим, что после пожертвования Арцахом мы находимся в еще худшем положении».
Депутат  от фракции «Армения» Анна Григорян  в свою очередь коснулась вопроса делимитации границы и работы созданных для этой цели комиссий.
«У уполномоченного органа нет  решения о сдаче территорий сел Тавуша, то есть это решение было принято не уполномоченным органом, работа которого основана на принципах и картах, а было принято в другом звене», – сказала Григорян.
Коснулась она и доклада международной правозащитной организации Freedom House, отметив, что Армения признана частично свободной, что свидетельствует о регрессе, является намеком на элементы авторитаризма, проблемы правоохранительной системы и судебной системы.