Քաղաքական 12:57 15/04/2024 Հայաստան
«Հանդիպումը, որը տեղի ունեցավ Բրյուսելում, կարծում եմ, որ այն խայտառակ հանդիպում ու ձախողում էր»,-խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ հայտնեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խարատրյանը։
Նրա խոսքով կառավարության ղեկավարը և 4 բարձրաստիճան պաշտոնյա Եվրոպայում չեն հանդիպում և քննարկում ԱՄՆ-ից տարեկան 15 մլն դոլարի և Եվրոպայից 70 մլն դոլարի աջակցությունը, այն դեպքում, երբ  երկու տարի առաջ առաջարկվել էր 2.6 մլրդ եվրո աջակցություն։
Հիշեցնելով, որ իշխանությունները հայտարարել են, որ Հայաստանը պատրաստ է Եվրոպային լինել այնքան մոտ, ինչքան վերջինս կկամենա՝ ընդդիմադիր պատգամավորը ասաց, որ Եվրոպան առաջարկել է նախկինում գործող ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված համագործակցության համաձայնագիրը։
Պատգամավորն անդրադարձավ նաև խորհրդարանում Նիկոլ Փաշինյանի ելույթին և ասաց. «Արցախի հարցը, Փաշինյանի խոսքերով, եթե ուղղակի պովոդոկ էր, որպեսզի Հայաստանին անկախությունից զրկեն, ապա Փաշինյանն էլ ամեն ինչ արեց, որպեսզի այդ պովոդոկից զրկվի, այսինքն՝ իր քաղաքականությունը, իր խոսքերով, հենց ուղղված էր Արցախը զոհելու, որպեսզի փրկի Հայաստանը, բայց տեսնում ենք, թե Արցախը զոհելուց հետո մենք էլ ավելի վատ վիճակում ենք հայտնվել»։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աննա Գրիգորյանն էլ անդրադարձավ սահմանազատման խնդրին և այդ նպատակով ստեղծված հանձնաժողովների՝ որպես լիազոր մարմին, աշխատանքին։
«Լիազոր մարմինը որոշում չունի Տավուշի գյուղերից տարածքներ հանձնելու մասին, այսինքն՝ այս որոշումը կայացվել է ոչ թե լիազոր մարմնի կողմից, որի հիմքում կան սկզբունքներ, քարտեզներ, այլ կայացել է այլ օղակում»,- հայտնեց Գրիգորյանը և, նշելով, որ  նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ այդ հատվածի վերաբերյալ դրույթ է եղել, որը հետագայում հանվել է, իսկ Ոսկեպարում հայտնվել է ռուսական բազա, հավելեց. «Այսինքը՝ կարող ենք պնդել, որ նոյեմբերի 9-ին եղել են տեքստից այդ դրույթն հանելու համաձայնություններ և պայմանավորվածություն, բայց՝ հետագայում այն իրականացնելու համար»։
Ընդդիմադիր պատգամավորն անդրադարձավ նաև «Ֆրիդմ Հաուս»-ի վերջին զեկուցին՝ նկատելով, որ դրանով Հայաստանը ճանաչվել է մասսամբ ազատ, ինչը հետընթաց է, ակնարկ ավտորիտար տարեր պաունակելու, իրավապահ համակարգի, դատական համակարգի խնդիրների մասին։

Politics 15:15 15/04/2024 Armenia
The Armenia-EU-US meeting held in Brussels on April 5 was a "disgraceful failure", Artur Khachatryan, an MP from the opposition Hayastan faction, told a press briefing on Monday.
The lawmaker claims a country’s leader and four senior officials “do not just meet in Europe to discuss some $15 million dollars a year provided by the U.S. and €70 million a year provided by the EU”, recalling that the European Union pledged to provide up to 2.6 billion euros in assistance to Armenia two years ago.
Highlighting that the Armenian authorities previously stated that Armenia “is ready to be closer to the European Union, as much as the European Union considers it possible”, the opposition MP pointed out that the Europen officials only presented the current EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement.
The MP also touched upon Prime Minister Nikol Pashinyan's latest speech in the parliament. "The Artsakh issue, according to Pashinyan, was just an excuse for depriving Armenia of its independence. Then Pashinyan, in his turn, did everything to get rid of this excuse: that is, his policy was basically aimed at sacrificing Artsakh to save Armenia, but we see that after Artsakh’s surrender [to Azerbaijan], we are in an even worse situation,” he stated.
Hayastan MP Anna Grigoryan, in her turn, spoke about the border delimitation and demarcation with Azerbaijan and the activities of the government commissions dealing with the issue, stressing that a decision on the handover of villages in Tavush Province to Azerbaijan had not been made by the authorized body.