Հայաստան-Թուրքիա  հարաբերությունների կարգավորման հարցում կա մեկ մեծ խոչընդոտ. Ռուբինյան
«Շատ կարևոր է, որ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը մնա երկու պետությունների միջև»,- ՔՊ ժողովրդավարության դպրոցում «Խաղաղության խաչմերուկ. միավորելով անվտանգությունն ու ժողովրդավարությունը» համաժողովում ելույթի ժամանակ ասաց հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ, ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը։
Նա նշեց, որ  Թուրքիայում կա սխալ ընկալում, որ հայկական սփյուռքը  կամ հայկական սփյուռքի դիրքորոշումը  եղել կամ մնում է խոչընդոտ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման ճանապարհին:
«Դա այդպես չէ: Ապացուցվել  է բազմիցս, որ դա այդպես չէ: Այդպես չի եղել 2010-ականների սկզբին։ Ես ասել  եմ, որ մենք վաղը պատարստ ենք բացել սահմանները։
Խոսվում է խոչընդոտների մասին։ Կա մեկ մեծ խոչընդոտ՝ դա Թուրքիայում քաղաքական որոշման բացակայությունն է Հայաստանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու վերաբերյալ: Եթե վաղը որոշում կայացվի, վաղն էլ սահմանները կբացվեն»,-ասաց նա։

Politics 16:35 12/10/2024 Armenia
Ruben Rubinyan, a deputy parliament speaker and Armenia’s envoy in normalization talks with Turkey, has named the lack of a “political decision” in Turkey as a big obstacle in the normalization process with Armenia.
“There is a major obstacle – the lack of a political decision in Turkey regarding the normalization of relations with Armenia. If such a decision is made tomorrow, the borders will be opened tomorrow as well," he told a forum in Yerevan on Saturday.
“It’s crucial that the normalization of Armenian-Turkish relations remain a process between the two states,” Rubinyan underlined.
He again dismissed the claims that the Armenian Diaspora remains an “obstacle" to the normalization between Armenia and Turkey as misconception.