«Ամենևին չեմ զարմանա, եթե նշանակեն փորձաքննություն ու հայտարարեն, որ օպերատորի մոտ հայտնաբերած դանակը համապատասխանում է  սառը զենքի չափանիշներին»,-ոստիկանության Արաբկիրի բաժանմունքի մոտ հայտարարեց իրավապաշտպան, փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանը՝ անդրադառնալով Newday-ի օպերատոր Ջանիբեկ Խաչատրյանին ԱԺ շենքից  ձեռնաշղթաներով տանելուն։
Հիշեցնենք, որ ԱԺ մուտք գործելիս նրա մոտ փոքր դանակ են գտել, ինչն էլ ԶԼՄ ներկայացուցչին ձերբակալելու պատճառ է դարձել։
Մելիքյանն ասաց, սովարաբար փորձաքննությունը տևում  է մինչև 1-1.5 ամիս։
«Այո, կան որոշ բաներ, որ անհանգստացնում են, հատկապես ձեռնաշղթաներ հագցնելու մասը, դրա կարիքը հաստատ չկար»,-ընդգծեց իրավապաշտպանը։
Նրա խոսքով, եթե փորձաքննությունը հաստատի, օպերատորի  մոտ եղած դանակը սառը զենք է, ապա  կսպառնա տուգանք։

Право 17:49 21/01/2025 Армения
«Меня нисколько не удивит, если назначат экспертизу и заявят, что обнаруженный у оператора нож соответствует критериям холодного оружия», – заявил правозащитник и адвокат Рубен Меликян у отделения полиции в ереванском административном районе Арабкир, комментируя привода в полицию оператора сайта Newsday Джанибека Хачатряна в наручниках из здания Национального Собрания.
Напомним, сегодня ранее при входе в парламент через КПП у оператора сайта Newday.am Джанибека Хачатряна нашли небольшой нож, что и стало основанием для его задержания.
Меликян отметил, что обычно экспертиза длится от 1 до 1,5 месяцев.
«Да, есть вещи, которые вызывают беспокойство, особенно момент с надеванием наручников – в этом точно не было необходимости», – подчеркнул он.
По словам адвоката, если экспертиза подтвердит, что нож у оператора является холодным оружием, ему будет грозить штраф.
Адвокат, который встретился уже с Джанибеком Хачатряном, сообщил, что оператор будет отпущен на свободу уже сегодня.