Կառավարության տարածած տեսանյութում շվեյցարահայերի հետ հանդիպմանը Փաշինյանը համոզմունք է հայտնել՝ պետք է դեռ հասկանալ՝ ինչ է տեղի ունեցել Հայոց ցեղասպանության ժամանակ, ինչու և ում միջոցով ենք ընկալել Հայոց ցեղասպանությունը։
«Մենք Հայոց ցեղասպանության պատմությանն էլ պետք է վերադառնանք, պետք է հասկանանք, լավ՝ ինչ է տեղի ունեցել և ինչու է տեղի ունեցել, և ինչպես ենք մենք դա ընկալել, ում միջոցով ենք ընկալել, ոնց է, որ 1939 թվին Հայոց ցեղասպանության օրակարգ չի եղել, և ոնց է որ 1950-ին Հայոց ցեղասպանության օրակարգ հայտնվել է: Սա մենք պե՞տք է հասկանանք, թե՞ չպետք է հասկանանք», - հայտարարել է վարչապետը։
Oragir.news-ը գրում է.
«Սա առաջին դեպքն է ընդհանրապես ցեղասպանություն վերապրած ժողովուրդների պատմության մեջ, որ վերապրած ժողովրդի պետության ղեկավարը ժխտի ցեղասպանության փաստը։ Հայաստանի ոչ մի ղեկավար նույնիսկ բոլշևիկյան ռեժիմի ամենադժնդակ ժամանակներում նման արտահայտություն երբեք իրեն թույլ չի տվել։
Սահմռկեցուցիչ է նաև այն փաստը, որ ներկաները, լինելով Ցեղասպանության զոհերի ժառանգներ, լուռ լսել են, թե Փաշինյանն ինչպես է հասկանում Հայոց Ցեղասպանություն եզրույթը և ոչ մի խոսք չեն հնչեցրել՝ ի պատասխան ՀՀ վարչապետի՝ Հայոց Ցեղասպանությունը կասկածի տակ դնող հայտարարությունների։
Այլ կերպ, քան սրիկաներ, հնարավոր չէ այդ մարդկանց բնորոշել։
Oragir.News-ն ուսումնասիրել և պարզել է, թե ովքեր են ներկա եղել Փաշինյանի հետ խայտառակ հանդիպմանը։
1․ Վահե Գաբրաշ. շվեյցարահայ գործարար և բարերար։ 2024թ․ մարտին Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը նշել էր, որ ակտիվ գործունեություն է ծավալում Հայաստանում:
2․ Հակոբ Ավագյան․ շվեյցարահայ գործարար, գորգերի վաճառքով զբաղվող Tapis d'Orient ընկերության հիմնադիրն ու սեփականատերն է, նաև քաղաքականության մեջ է ակտիվ եղել։
3․ Մայք Բարոնյան․ Շվեյցարիա-Հայաստան առևտրի պալատի նախագահն է։
4․ Վիգեն Չետերյան․ ծնունդով լիբանանցի հայ լրագրող և հեղինակ, որը միջազգային հարաբերություններ է դասավանդում Ժնևի Վեբսթեր համալսարանում։ Հրապարակել է նաև գիրք 44-օրյա պատերազմի մասին։
5․ Հայկ Հովհաննիսյան․ 2018թ․ նշանակվել է Շվեյցարիայի Համադաշնությունում Հայաստանի Հանրապետության առևտրական ներկայացուցիչ՝ 3 տարի ժամկետով։ Դաշնակցական Վահան Հովհաննիսյանի որդին է։
6. Վարդան Սիրմաքեշ․ շվեյցարահայ գործարար, բարերար, «Ֆրանկ Մյուլլեր» բրենդի ղեկավարն է։
7․ Դանիել Փափազյան․ «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» հիմնադրամի նախագահն է։
8․ Դավիթ Ղուկասյան։
9․ Րաֆֆի Խորշիդյան։
10․ Հասմիկ Տոլմաջյան․ Շվեյցարիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան։ Տոլմաջյանը 2024 թվականի հոկտեմբերի 25-ին հետ էր կանչվել Ֆրանսիայում և Մոնակոյում ՀՀ դեսպանի պաշտոնից։ 2024 թվականի հոկտեմբերի 25-ից զբաղեցնում է Ժնևի ՄԱԿ–ի գրասենյակում և այլ միջազգային կազմակերպություններում ՀՀ մշտական ներկայացուցչի պաշտոնը։ Տոլմաջյանը Շվեյցարիայում դեսպան է նշանակվել ՀՀ վարչապետի առաջարկով»։

At a meeting with the Armenian community in Switzerland on Sunday, Prime Minister Nikol Pashinyan questioned why the Armenian Genocide was not part of the national agenda in 1939 but became prominent in 1950.
“We need to understand what happened, why it happened, how we perceived it and who shaped that perception. Why wasn't the Armenian Genocide issue part of the national agenda in 1939, yet it surfaced in 1950?” he remarked.
Oragir.News highlights that this marks the first time in the history of genocide-surviving nations that a leader of a survivor country has denied the genocide.
“No leader of Armenia, even during the most challenging times of the Bolshevik regime, has ever made such statements,” the media outlet commented.
The report condemned the failure of the meeting attendees, descendants of Armenian Genocide survivors, to respond to Pashinyan’s remarks.
“It's shocking that those present, as descendants of genocide victims, silently accepted Pashinyan’s explanation of the term 'Armenian Genocide' without offering any rebuttal to his questioning of the genocide itself. They can only be described as scoundrels,” the report said.
Oragir.News also identified those present at the controversial meeting:
1. Swiss-Armenian businessman and philanthropist Vahé Gabrache
2. Hakob Avagyan, Swiss-Armenian businessman and founder of Tapis d'Orient carpet company, a former politician
3. Mike Baronian, President of the Switzerland-Armenia Chamber of Commerce
4. Vicken Cheterian, Lebanese-born Armenian journalist and author, international relations lecturer at Webster University Geneva, and author on the 2020 Artsakh war
5. Hayk Hovhannisyan, Armenia's trade representative to Switzerland since 2018, the son of ARF member Vahan Hovhannisyan
6. Vartan Sirmakes, Swiss-Armenian businessman, philanthropist, and co-founder and CEO of the Franck Muller Group