Միրզոյանը ԵԽ Գլխավոր քարտուղարին է հանձնել Հայաստանի նվերը՝ «Դատաստանագիրք»-ը
Եվրոպայի խորհրդին Հայաստանի անդամակցության 25-ամյակի կապակցությամբ միջոցառում է կազմակերպվել ԵԽ կենտրոնակայանում։ ՀՀ ԱԳՆ հաղորդմամբ, ելույթով հանդես են եկել ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և ԵԽ Գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեն։
Նախարար Միրզոյան. «Պարո՛ն գլխավոր քարտուղար,
Խորհրդարանական վեհաժողովի տիկի՛ն նախագահ,
Խորհրդարանական վեհաժողովի տիկի՛ն գլխավոր քարտուղար,
Խորհրդարանական վեհաժողովի հարգելի՛ անդամներ,
Ձերդ գերազանցություններ, տիկնա՛յք և պարոնա՛յք,
Ինձ համար մեծ պատիվ է այսօր Ստրասբուրգում նշել Եվրոպայի խորհրդին Հայաստանի անդամակցության 25-ամյակը։
Վերջին 25 տարիների ընթացքում Հայաստանի անդամակցությունը Եվրոպայի խորհրդին նշանավորվել է քաղաքական, սոցիալական ու իրավական բարեփոխումներով։ Եվրոպայի խորհրդի հետ մեր համագործակցության փորձը վկայում է մեր հաստատակամ հանձնառության մասին՝ իրականացնելու եվրոպական չափանիշներին համահունչ բարեփոխումներ՝ միաժամանակ ամրապնդելով մեր ժողովրդավարության, իրավունքի գերակայության և մարդու իրավունքների պաշտպանության հիմնասյուները: Այս բարեփոխումները կենսական դեր են ունեցել Հայաստանի ժողովրդավարական վերափոխման գործում՝ բարձրացնելով մեր դիմակայունությունը տարածաշրջանային մարտահրավերների պայմաններում և նպաստելով մեր երկրի ու ողջ տարածաշրջանի խաղաղ ու բարեկեցիկ ապագայի տեսլականի ձևավորմանը։
Այս պատմական հոբելյանի կապակցությամբ այսօր ինձ համար մեծ պատիվ է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեին հանձնել «Դատաստանագիրք» աշխատության՝ հայոց առաջին դատական ​​օրենսգրքի մի հատվածի ձեռագիր վերարտադրության օրինակը։ 12-րդ դարի  փիլիսոփա և օրենսդիր Մխիթար Գոշի կողմից գրված այս կարևորագույն աշխատանքը հայկական իրավական մտքի հիմնաքարն է։ Դարեր առաջ այն հիմք դրեց իրավունքի գերակայության մեր ընկալմանն՝ այն հիմնարար սկզբունքին, որը հանդիսանում է Եվրոպայի խորհրդի և Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի կենսական առանցքը։
2025 թվականի ապրիլին «Դատաստանագիրքը» միաձայն ընդգրկվեց ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Աշխարհի հիշողության միջազգային ռեգիստրում»՝ որպես նրա մշակութային և քաղաքակրթական հավերժ նշանակության վկայություն։ Մենք վստահ ենք, որ այս նվերը, որն արտացոլում է Հայաստանի և Եվրոպայի խորհրդի կողմից կիսվող հիմնարար արժեքները, կզբաղեցնի իր նշանակալի տեղն այս հաստատությունում՝ դառնալով դրա սկզբունքների նկատմամբ մեր խորը հարգանքի և անսասան նվիրվածության խորհրդանիշը։ Այն նաև արտացոլում է մեր երախտագիտությունը Եվրոպայի խորհրդի՝ Հայաստանի քաղաքացիների իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության գործում ունեցած էական ներդրման համար:
Այս կարևոր հանգրվանը հավելյալ կերպով նշելու նպատակով, նվերի հանձնման արարողությունից հետո, Գլխավոր քարտուղարի և Խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահի հետ միասին կմասնակցենք «Հայփոստ»-ի կողմից թողարկված հատուկ փոստային նամականիշի մարման արարողությանը՝ նվիրված Եվրոպայի խորհրդին Հայաստանի անդամակցության 25-ամյակին՝ ի նշան մեր ընդհանուր պատմության և ընդհանուր արժեքների։
Գործընկերության 25-ամյակը նշելիս եկեք նոր վճռականությամբ նայենք ապագային՝ ամրապնդելու մեր հանձնառությունները և ձևավորելու ավելի լուսավոր ու արդար ապագա գալիք սերունդների համար։
Նախարար Միրզոյանը ԵԽ Գլխավոր քարտուղարին է հանձնել Կազմակերպությանն անդամակցության 25-ամյակի կապակցությամբ պատրաստված Հայաստանի նվերը՝ «Դատաստանագիրք» աշխատության՝ հայոց առաջին դատական ​​օրենսգրքի ձեռագիր վերարտադրության օրինակը։

An event to mark the 25th anniversary of Armenia’s accession to the Council of Europe was held at the headquarters of the organization on Thursday, the Armenian Foreign Ministry reported.
Remarks were delivered by Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan and the Secretary General of the Council of Europe Alain Berset.
Minister Mirzoyan: ”Mr Secretary General,
Madam President of the Parliamentary Assembly,
Ms Secretary General of the Assembly,
Distinguished Members of the Parliamentary Assembly,
Excellencies, Ladies and Gentlemen,
It is a great honour to celebrate today in Strasbourg the 25th anniversary of Armenia’s accession to the Council of Europe.
Over the past 25 years, Armenia’s membership has been defined by a transformative journey of political, social, and legal reforms. Our experience with the Council of Europe reflects our unwavering commitment to implementing reforms that harmonise with European standards, while strengthening the pillars of our democracy, the rule of law, and human rights. These reforms have played a vital role in Armenia’s democratic transformation, enhancing our resilience in the face of regional challenges and contributing to a vision of a peaceful and prosperous future for our country and the wider region.
To mark this historic anniversary, I have the privilege today of presenting to Secretary General Berset a manuscript reproduction of an extract from Datastanagirk - The Book of Judgment, the first Armenian judicial code. Written in the 12th century by the visionary philosopher and legislator Mkhitar Gosh, this seminal work represents a cornerstone of Armenian legal thought. Centuries ago, it laid the foundations for our understanding of the rule of law – the very principle that serves as a lifeblood of the Council of Europe and the European Convention on Human Rights.
In April 2025, Datastanagirk was unanimously inscribed in the UNESCO Memory of the World Register, a testament to its enduring cultural and civilizational significance. We are confident that this gift, reflecting the core values shared by Armenia and the Council of Europe, will hold a meaningful place within this institution, standing as a symbol of our deep respect for and enduring attachment to its principles. It also reflects our appreciation for the Council of Europe’s substantial contribution to safeguarding the rights and freedoms of Armenian citizens.
To further celebrate this milestone, following the presentation of the gift, together with the Secretary General and the President of the Parliamentary Assembly, we will inaugurate a special postage stamp issued by “HayPost” to mark the 25th anniversary of Armenia’s accession and proceed with a stamp cancellation ceremony commemorating our shared history and common values.
As we celebrate 25 years of partnership, let us look ahead with renewed resolve to strengthen our commitments and shape a brighter and more just future for generations to come.
Mirzoyan presented the Secretary General of the Council of Europe with Armenia’s gift prepared on the occasion of the 25th anniversary of its membership in the Organization – a manuscript reproduction of the Datastanagirk, the first Armenian code of law.