ԵՄ հանձնակատար Մարթա Կոսը կայցելի Հայաստան
Եվրոպական միության և Հայաստանի Հանրապետության միջև հարաբերությունները շարունակում են խորանալ՝ թևակոխելով գործընկերության վճռորոշ փուլ և վերահաստատելով երկկողմ համագործակցությունը հիմնական ռազմավարական առաջնահերթությունների շուրջ առաջ մղելու ամուր և փոխադարձ հանձնառությունը։ Այս մասին նշված է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության  գրասենյակից։
ԵՄ հանձնակատար Մարթա Կոսի՝ մարտի 19-20-ը նախատեսված այցին և ԵՄ–ՀՀ առաջին գագաթնաժողովին ընդառաջ երեկ Երևանում տեղի է ունեցել Եվրոպական հանձնաժողովի բարձրաստիճան պաշտոնյաների աշխատանքային այցը, որը ծառայել է ԵՄ–ՀՀ գործընկերության նոր ռազմավարական օրակարգի իրականացման առաջընթացի գնահատման նպատակին:
«Նշված ռազմավարական օրակարգը հիմնված է երկարաժամկետ համագործակցության հիմք հանդիսացող ԵՄ–ՀՀ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) վրա:
Քննարկումների առանցքում էին տրանսպորտի, էներգետիկայի և թվային կապերի ոլորտներում տարածաշրջանային կապակցվածության հարցերը։
Առաջնահերթ ուշադրություն հատկացվեց Հայաստանի Հանրապետության կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանն աջակցությանը և դրա՝ «Միջտարածաշրջանային կապակցվածության օրակարգի» հետ համադրելիությամբ արդյունավետ իրականացմանը:
Սահմանվեցին ԵՄ օժանդակության հնարավոր տարբերակները՝ համատեղ նախանշված առաջնահերթ ծրագրերի իրականացման համար՝ որպես համատեղ հետաքրքրություն կարևորելով տնտեսական կայունության ամրապնդումը և առևտրի ու շարժունակության համար նոր հնարավորությունների ստեղծումը:
Կառավարության հետ հաստատվեց Հայաստանի համար ԵՄ «Դիմակայունության և աճի ծրագրի» շրջանակներում նախատեսված բարեփոխումների և ներդրումների փաթեթի վերջնական նախագիծը, ներառյալ 202.5 մլն եվրո արժողությամբ երկրորդ տրանշը, որն ավելի վաղ՝ 2025 թվականի սեպտեմբերին Հայաստան կատարած այցի ընթացքում հայտարարվել էր Հանձնակատար Մարթա Կոսի կողմից։
Միաժամանակ վերահաստատվեց Եվրոպական միության հաստատակամ հանձնառությունն աջակցելու ժողովրդավարական դիմակայունությանը՝ կարևորելով առաջիկա ընտրական գործընթացների անխաթարության պաշտպանությունը»,- հայտնում են այաստանում ԵՄ պատվիրակության  գրասենյակից:

EU-Armenia relations continue to deepen at a pivotal moment in the partnership, underscoring the strong and shared commitment to advancing bilateral cooperation across key strategic priorities, the EU Delegation in Armenia reports.
In view of the planned visit by the Commissioner Marta Kos on 19-20 March and in the run-up to the first-ever EU-Armenia Summit, a working visit by top officials from the European Commission took place yesterday, serving to assess progress in the implementation of the new Strategic Agenda for the EU-Armenia Partnership. This Strategic Agenda builds on the foundations of the long-term EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA).
Regional connectivity in transport, energy, and digital links was the key focus of the discussions. Particular attention was given to supporting the “Crossroads of Peace” initiative of the Government of Armenia and delivering it in synergy with the  Cross-Regional Connectivity Agenda. Options for EU support for jointly identified priority projects were outlined, with economic resilience and the creation of new opportunities for trade and mobility highlighted as shared interests.
The final design of the package of reforms and investments under the Resilience and Growth Plan for Armenia was also confirmed with the Government, including its second instalment of €202.5 million, previously announced by Commissioner Marta Kos during her visit in September 2025.
The European Union’s continuous commitment to supporting democratic resilience was reaffirmed, with a focus on protecting the integrity of the upcoming electoral process.