ԿԸՀ–ն վերադարձրեց դատախազության միջնորդությունը. Նարեկ Կարապետյանը չի կալանավորվի
ԿԸՀ-ն արտահերթ նիստում որոշեց վերադարձնել դատախազության միջնորդությունը։  «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության խորհրդի անդամ Նարեկ Կարապետյանը չի կալանավորվի։
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության ներկայացուցիչ, փաստաբան Արամ Վարդևանյանը մանրամասնեց, Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում իրենք վկայակոչել են ՍԴ-ի՝ 2021 թվականին կայացրած 1619 որոշումը, դատախազության կողմից բովանդակային հակափաստարկում չի ներկայացվել դրան։
«ԿԸՀ-ն միաձայն որոշում է կայացրել ու վերադարձրել նշված միջնորդությունը, ինչը համարժեք է մերժմանը։ Նարեկ Կարապետյանն ունի պատգամավորի կարգավիճակ։ Այսինքն, խափանման միջոցի հարց կալանքի կամ տնային կալանքի Նարեկ Կարապետյանի դեպքում տեղի չի ունենալու»,-ասաց նա։
Արամ Վարդևանյանի գնահատմամբ, հանձնաժողովի նախորդող որոշումը, որը վերաբերում է Նարեկ Կարապետյանին անձեռնմխելիությունից զրկելուն, ևս պետք է վերադարձվեր։ Նրա կանխատեսմամբ, առաջիկայում Նարեկ Կարապետյանին կլինի «մի խայտառակ, ապօրինի, աբսուրդային մեղադրանքի առաջադրման գործընթաց և ավելի նվազ խափանման միջոցի ընտրության գործընթաց»։

ЦИК Армении вернул ходатайство прокуратуры, Нарек Карапетян не будет заключен под стражу
Представитель оппозиционного блока «Сильная Армения» Нарек Карапетян не будет заключен под стражу. Центральная избирательная комиссия (ЦИК) Армении на внеочередном заседании 22 июля вернула ходатайство прокуратуры о даче согласия на лишение свободы Нарека Карапетяна, получившего 21 июля депутатский мандат.
Представитель партии «Сильная Армения», адвокат Арам Вардеванян сообщил, что в ходе рассмотрения вопроса в ЦИК они ссылались на решение Конституционного суда №1619, принятое в 2021 году, при этом прокуратура не представила содержательных контраргументов по этому поводу.
«ЦИК единогласно принял решение и вернул указанное ходатайство, что равнозначно его отклонению. Нарек Карапетян имеет статус депутата. Это означает, что вопрос избрания меры пресечения – ареста или домашнего ареста – в его отношении рассматриваться не будет», – заявил Вардеванян.
По оценке адвоката, предыдущее ходатайство, одобренное комиссией и касающееся лишения Нарека Карапетяна неприкосновенности, также должно было быть возвращено.
По его прогнозу, в дальнейшем в отношении Карапетяна может начаться процесс предъявления «позорного, незаконного и абсурдного обвинения», а также избрания более мягкой меры пресечения.