Ռուբեն Վարդանյանի գործով գանգատ է ներկայացվել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան
Փաստաբան, «Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնի» ղեկավար, ՄԻԵԴ-ում հայ գերիների շահերի ներկայացուցիչ Սիրանուշ Սահակյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ, ըստ որի Ռուբեն Վարդանյանի գործով գանգատ է ներկայացվել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան։
«Ս. թ. հուլիսի 19-ին իմ կողմից պաշտոնական գանգատ է ներկայացվել Մարդու իրավունքների եվրոպական  դատարան (ՄԻԵԴ) ՝ ՀՀ քաղաքացի, ներկայումս Ադրբեջանի Ումբակի քրեակատարողական համալիրում պահվող Ռուբեն Վարդանյանի գործի վերաբերյալ:  ՄԻԵԴ-ում հանդես եմ գալու Ռուբեն Վարդանյանի շահերի պաշտպանությամբ:
Գանգատում  մանրամասնորեն նկարագրված են Մարդու իրավունքների և հիմնական ազատություների պաշտպանության մասին կոնվենցիայի (Կոնվենցիա) ութ հոդվածների խախտումները և բերված են դրանք հաստատող հիմնավորումներ:
Ռուբեն Վարդանյանի գործով  դատավճիռը Բաքվի ռազմական դատարանը հրապարակել էր 2026 թվականի փետրվարի 17-ին՝ նրան դատապարտելով  20 տարվա ազատազրկման: Դատարանը դատավճիռն ամբողջությամբ չէր ընթերցել։
Ավելի ուշ, ընտանիքի միջոցով հասանելի դարձած դատավճռից պարզ է դարձել, որ  Վարդանյանը  «մեղավոր»  է ճանաչվել  41 դրվագով՝ Ադրբեջանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 21 հոդվածների հիման վրա։
Դատավճռում Վարդանյանի անհատական մեղքը չի հիմնավորվել փաստերով կամ ապացույցներով։ Փոխարենը դատարանը եզրակացրել է, որ «հանցավոր համայնքը»՝ Արցախի չճանաչված վարչակազմը, Լեռնային Ղարաբաղում գործել է 1988 թվականից, և որ Վարդանյանը միացել է այդ «համայնքին» 2020 թվականի դեկտեմբերին, թեև այդ ժամանակ նա բնակվում էր Մոսկվայում։
Վարդանյանի կողմից քաղաքացիական վարչական պաշտոնի ընդունումը դատարանը գնահատել է որպես իշխանության բռնի զավթում, նրա առևտրային և բարեգործական գործունեությունը՝ որպես ապօրինի ձեռնարկատիրություն և ահաբեկչության ֆինանսավորում, իսկ Լաչինի միջանցքով Լեռնային Ղարաբաղ մուտք գործելը՝ որպես Ադրբեջանի պետական սահմանն ապօրինի հատել։
Վարդանյանը չի բողոքարկել դատավճիռը, քանի որ համարել է, որ դատավարությունը եղել է բեմադրված և կանխորոշված, իսկ ներպետական բոլոր միջոցները՝ անարդյունավետ:
Իրականում անկարելի  է պաշտպանել  իրավունքները մի համակարգում, որն ի սկզբանե մերժում է արդար դատաքննության իրավունքը։ Ուստի Ռուբեն Վարդանյանը որոշում է կայացրել  արդարության համար  պայքարը շարունակել միջազգային իրավական մեխանիզմների  միջոցով»,-ասված է հայտարարության մեջ։

По делу Рубена Варданяна подана жалоба в Европейский суд по правам человека
Адвокат, президент Центра международного и сравнительного права, представитель интересов армянских пленных в ЕСПЧ Сирануш Саакян выступила с заявлением, в котором говорится:
«Девятнадцатого июля 2026 года я подала официальную жалобу в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) касательно дела Рубена Варданяна, гражданина Республики Армения, который в настоящее время содержится в пенитенциарном комплексе «Умбаки» в Азербайджане. Я буду представлять интересы Рубена Варданяна в ЕСПЧ.
В жалобе подробно изложены нарушения восьми статей Конвенции о защите прав человека и основных свобод (Конвенции), подкреплённые всесторонними правовыми и фактическими доводами.
Семнадцатого февраля 2026 года Бакинский военный суд вынес приговор по делу Рубена Варданяна, приговорив того к 20 годам лишения свободы. Суд не стал полностью зачитывать текст судебного решения.
Позднее из текста приговора, предоставленного семьёй Варданяна, стало известно, что тот был признан виновным по 41 пункту обвинения на основании 21 статьи Уголовного кодекса Азербайджанской Республики.
В приговоре не были приведены факты или доказательства, подтверждающие личную вину Варданяна. Вместо этого суд пришёл к выводу, что «преступное сообщество» — под которым подразумевалось руководство непризнанной Республики Арцах — действовало в Нагорном Карабахе с 1988 года и что Варданян присоединился к этому «сообществу» в декабре 2020 года, несмотря на то, что в тот период проживал в Москве.
Суд квалифицировал занятие Варданяном гражданской административной должности как насильственный захват власти, его коммерческую и благотворительную деятельность — как незаконное предпринимательство и финансирование терроризма, а въезд в Нагорный Карабах через Лачинский коридор — как незаконное пересечение государственной границы Азербайджана.
Варданян не стал обжаловать приговор, считая судебный процесс постановочным и заранее спланированным, а все внутригосударственные средства правовой защиты — неэффективными. Действительно, невозможно защитить свои права в системе, которая по своей сути отрицает право на справедливое судебное разбирательство. В этих обстоятельствах Рубен Варданян решил добиваться справедливости с помощью международно-правовых механизмов».