Հայկական վարդերը փորձել են ՌԴ տանել որպես ոչ ալկոհոլային խմիչք. Ռոսսելխոզնադզոր
«Ռոսսելխոզնադզոր»-ն արգելափակել է Բելառուսից հայկական ծագման ծաղիկների ներկրումը, որոնք ուղեկցվել են կեղծված փաստաթղթերով։
Պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն, օրեր առաջ՝ հուլիսի 23-ին Սմոլենսկի մարզում՝ «Ռոսսելխոզնադզոր»-ի՝ Բրյանսկի, Սմոլենսկի և Կալուգայի մարզերի վարչության վերահսկողությամբ ոչնչացվել է Հայաստանից ներկրված թարմ կտրած վարդերի խոշոր խմբաքանակ։ Այս միջոցառումն իրականացվել է Ռուսաստան կարգավորվող արտադրանքի ներկրման կանոնների կոպիտ խախտումների պատճառով։
Նշվում է, որ դեռ հունիսի 18-ին գործակալության տեսուչները՝ Սմոլենսկի մաքսատան աշխատակիցների հետ համատեղ, կասեցրել են 39 200 ծաղկից բաղկացած խմբաքանակի տեղափոխումը։
Բեռը տեղափոխող տրանսպորտային միջոցը վարել է Բելառուսի քաղաքացի, իսկ փոխադրումն իրականացվում էր Մինսկի մարզից դեպի Մոսկվա։ Սակայն փոխադրողը ուղեկցող փաստաթղթերում բեռը հայտարարագրել էր որպես ոչ ալկոհոլային տոնիկ ըմպելիքներ։
«Բեռնախցիկի զննման ընթացքում հայտնաբերվել են ծաղիկներ, որոնք չեն ունեցել անհրաժեշտ ֆիտոսանիտարական և փոխադրման փաստաթղթեր։ Մակնշման պահպանված հատվածները վկայում էին, որ ապրանքը ծագումով Հայաստանից ։
2026 թվականի հունիսի 12-ին «Ռոսսելխոզնադզոր»-ը ժամանակավոր սահմանափակումներ է սահմանել Հայաստանից ծագող և այնտեղից առաքվող՝ կարգավորման ենթակա արտադրանքի՝ Ռուսաստան ներկրման, ինչպես նաև դրա տարածքով տարանցման նկատմամբ։ Այս սահմանափակումները ներդրվել են Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագրին համապատասխան՝ երկիր վտանգավոր կարանտինային վնասատուների ներթափանցումը կանխելու նպատակով։
Ռուսական շուկա նշված տեսակի ապրանքների ներմուծման արգելքի, ինչպես նաև դրանց անվտանգությունը և տեղափոխման օրինականությունը հաստատող փաստաթղթերի բացակայության պատճառով «Ռոսսելխոզնադզոր»-ի վարչությունը կարգադրել է ոչնչացնել վարդերի տվյալ խմբաքանակը։ Փոխադրողը ենթարկվել է վարչական պատասխանատվության՝ Ռուսաստանի Դաշնության վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 10.2-րդ հոդվածի համաձայն»,-ասված է հաղորդագրության մեջ։

Россельхознадзор: Армянские розы пытались ввезти в Россию через Беларусь под видом безалкогольных напитков
11:34 28/07/2026
Россельхознадзор пресек попытку ввоза в Россию через Белоруссию роз армянского происхождения по поддельным документам, сообщило ведомство.
«23 июля 2026 года под контролем Управления Россельхознадзора по Брянской, Смоленской и Калужской областям в Смоленской области уничтожена крупная партия свежесрезанных роз происхождением из Армении. Данная мера была применена в связи с грубыми нарушениями правил ввоза подкарантинной продукции в Россию.
18 июня 2026 года инспекторами ведомства совместно с сотрудниками Смоленской таможни было задержано 39,2 тыс. цветов.
Транспортное средство, перевозившее данную партию, под управлением гражданина Белоруссии следовало из Минской области в Москву. При этом в сопроводительных документах груз был заявлен перевозчиком как безалкогольные тонизирующие напитки.
В ходе досмотра грузового отсека были обнаружены цветы, на которые отсутствовали фитосанитарные и товаросопроводительные документы. На сохранившихся фрагментах маркировочных этикеток указано их армянское происхождение.
12 июня 2026 года Россельхознадзор ввел временные ограничения на ввоз в Россию, а также на транзит через ее территорию подкарантинной продукции происхождением и отправлением из Армении. Ограничения введены в соответствии с Договором о Евразийском экономическом союзе в целях предотвращения заноса на территорию страны опасных карантинных объектов.
В связи с запретом поставок указанных видов товаров на российский рынок, а также отсутствием документов, подтверждающих безопасность и законность перемещения, по решению Управления Россельхознадзора данная партия роз утилизирована. Перевозчик привлечен к административной ответственности по ст. 10.2 КоАП РФ», – говорится в сообщении.
12 июня Россельхознадзор ввел временные ограничения на ввоз в Россию, а также на транзит через ее территорию подкарантинной продукции происхождением и отправлением из Армении.