09:07 19/04/2021ԵԽԽՎ-ում կա կոնսենսուս՝ Ադրբեջանը հայ ռազմագերիներին չհանձնելով խախտում է միջազգային իրավունքը․ ԶոհրաբյանԱյսօր մեկնարկող ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանում մի քանի քաղաքական խմբերի նախաձեռնությամբ կքննարկվի հայ ռազմագերիների հարցը։ «Հիմնական քաղաքական ուժերի միջև կա կոնսեսուս, որ Ադրբեջանը չհանձնելով հայ...
09:38 17/04/2021Մեր երկրում կան պաշտոնյաներ, որոնք զբաղված են անօրինական արարքներ կատարելով. ՄԻՊՀայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հայտնում է, որ դիմել է իրավապահ մարմիններին որոշ պաշտոնյաների անօրինական, ձևախեղված հանրային վարքի կապակցությամբ քննություն իրականացնելու...
12:48 16/04/2021Հենց դուք սկսել եք լավ ապրել, այդ օրվանից սաղ կործանվել է. Մարուքյանը՝ իմքայլականներին«Մենք առաջին օրվանից ասում ենք եկեք ստեղծենք պարետետային փաստահավաք խումբ և բացահայտենք ճշմարտությունը»,- այսօր խորհրդարաում ասաց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն՝...
10:52 16/04/2021Ո՞վ է ասել՝ պատերազմից հետո, 21-րդ դարում, պետք է անողնաշար ու ծուռվիզ կեցվածքով հանդես գանք. Աննա Կոստանյան«Ո՞վ է ասել, որ պատերազմում և դրանից հետո էլ, այն էլ 21-րդ դարում, պետք է անողնաշար ու ծուռվիզ կեցվածքով հանդես գանք ամբողջ աշխարհի առաջ»,- այսօր խորհրդարանում վերսկսված ՀՀ կառավարության ծրագրի 2020...
10:46 16/04/2021Խրամատում քնած հայ զինվորի նկարն արժանացել է World Press Photo-ի հեղինակավոր մրցանակիՀայաստանը ներկայացնող լուսանկարիչ Վաղինակ Ղազարյանի «Քնած զինվորի» նկարը World Press Photo ֆոտոժուռնալիստիկայի միջազգային հեղինակավոր մրցույթում մրցանակի է արժանացել՝ «Ժամանակակից խնդիրներ-մեկ...
10:38 16/04/2021«Չեխերն ուզում են Լոռիում նոր հանք շահագործել»Այսօրվանից Լոռու մարզում նախատեսվում են հանրային քննարկումներ «Լուսաջուր Վենչերզ Ինվեստ» ՍՊ Ընկերության կողմից, որտեղ պետք է ներկայացվի «ՀՀ Լոռի մարզի Հանքաձորի հանքային դաշտում 2021-2024 թթ.
18:20 15/04/2021Ադրբեջանում մարդկային տառապանքների «Պուրակ-թանգարանը» նախատեսված է նաև մանկահասակ երեխաների համար. ՄԻՊԱդրբեջանում մարդկային տառապանքների «պուրակ-թանգարանը» նախատեսված է նաև մանկահասակ երեխաների համար: Այս մասին նշված է ՀՀ ՄԻՊ հրապարակման մեջ։ «Այն բացվել է Բաքվում` առավելագույն հրապարակայնություն...
16:27 15/04/2021Սիրանուշ Սահակյանի կողմից պատրաստվել էր նոր արտահերթ զեկույցԱդրբեջանում հայկական կողմի գերիների հարցաքննությունների արդյունքները չեն կարող որևէ հիմք լինել նրանց քրեական հետապնդման ենթարկելու համար։
13:48 15/04/2021Դավիթ Բաբայանը հանդիպել է Հարավային Կովկասի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի հետԱշխատանքային այցով Երևանում գտնվող Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանն ապրիլի 15-ին հանդիպել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության հատուկ...
13:55 14/04/2021ԵԽ պատգամավորը հրատապ հարցում է ուղարկել ԵՄ հանձնաժողով՝ Բաքվում «ռազմավարի այգու» հետ կապվածԵվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Լուկաս Ֆուրլասը գրավոր դիմել է Եվրոպական հանձնաժողովին՝ Բաքվում «ռազմավարի այգու» բացման հարցով։ «Ես հրատապ գրավոր հարցում եմ ներկայացրել Եվրոպական հանձնաժողովին։...
11:56 14/04/2021Պետք է հասկանալ, թե պատերազմը վարելու մասով ինչ թերություններ է եղել. Թագուհի Թովմասյանը՝ Փաշինյանին«Հայտարարվեց, որ ձեր հրամանով է տեղի ունեցել զորակոչի դադարը՝ այն պայմաններում, երբ դուք միաժամանակ մարտակոչով էիք հանդես գալիս»,- խորհրդարանում Նիկոլ Փաշինյանին հարց ուղղեց «Իմ քայլը» խմբակցությունը...
10:15 14/04/2021Քաղաքագետ. ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հայտարարության տողատակերն ու մեսիջները աներևակայելի շատ ենԱլիևի պնդումները, որ ԼՂ խնդիրն արդեն լուծվել է, համանախագահների կողմից հերքվում է։
09:12 14/04/2021էրդողան-նիկոլ-ալիև եռյակը այժմ զբաղված է Հայաստանի վիլայեթացման աշխատանքներով. Գևորգ ԳևորգյանՌազմական փորձագետ Գևորգ Գևորգյանը գրում է . «Երկու վիժվածք, մեկը՝ Հայաստանում, մյուսը՝ ադրբեջանում: Մեկն ասում է՝ հայ մայրեր ձեր որդիներին փնտրեք դիահերձարաններում, մյուսը՝ մեր զոհված զինվորների...
18:36 13/04/2021Պատրաստ ենք օրենքի շրջանակներում քաղաքացիական անհնազանդությունների ճանապարհով գնալ. Տավուշցի գործարարներ«Եթե համապատասխան արձագանք չլինի, ապա պատրաստ ենք օրենքի շրջանակներում քաղաքացիական անհնազանդությունների ճանապարհով գնալ»,- Տավուշի մարզի գործարարների կոչը ԱԺ ամբիոնից հնչեցրեց «Լուսավոր Հայաստան»...
17:40 13/04/2021Ստրասբուրգում շատ կոշտ ենք խոսելու և լուրջ պրետենզիաներ ենք ներկայացնելու. Մելքումյան«Հեյդարի Իլհամը՝ Ադրբեջանի ներկայիս բռնապետը երեկ «Նոր հայացք Հարավային Կովկասին» խորագրով ինչ-որ քննարկման ժամանակ այնպիսի մտքեր է բարբաջել, որոնք տեղավորվում են հետևյալի մեջ՝ Զանգեզուրն ու Երևանը...
15:45 13/04/2021Էլինար Վարդանյան. «Մի քաղաքականացրեք» պետության կորուստըԱյլընտրանքային նախագծեր խումբը տարածել է խմբի փորձագետ Էլինար Վարդանյանի հոդվածը, որը հրապարակում ենք ամբողջությամբ.
13:51 12/04/2021Հրանտ Մելիք-Շահնազարյան. Եվ Մինասյանն էլ էր ապագայի մասին խոսումՔաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը գրում է. «Միքայել Մինասյանի վերջին հարցազրույցում մի շատ կարևոր պահ կար, որը, ցավոք, շատ քչերը փորձեցին ճիշտ ընկալել։ Խոսքն անցյալի հետ համերաշխ գտնվելու նրա թեզի...
12:00 12/04/2021Գերիների վերադարձը ռուսական կողմի համար առաջնահերթությունների թվում է․ ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան«Գերիների վերադարձի մասին խոսում է մեր ղեկավարությունը։ Այն առաջանհերթություններից է և ՌԴ ղեկավարության, և մեր խաղաղապահ զորակազմի համար։ Աշխատանքները շարունակվում են»,- այս մասին այսօր ասաց...
10:46 12/04/2021Զինծառայողների մարմինների, մասունքների որոնողական աշխատանքներ այսօր չեն կատարվիԱպրիլի 10-ին Հադրութի շրջանում իրականացված որոնումներն արդյունք չեն տվել, աշխատանքների ընթացքում հայ զինծառայողների աճյուններ կամ մասունքներ չեն հայտնաբերվել: Արցախի Հանրապետության արտակարգ...
10:40 12/04/2021Արցախում ադրբեջանցիները գնդացիրից կրակ են բացել իրենց հողում աշխատող հայերի վրաԱդրբեջանի կողմից օկուպացված Սարգսաշեն գյուղի տարածքից, Ապրիլի 7-ին, առավոտյան՝ 09:40-ի սահմաններում ադրբեջանցիները կրակել են Սարուշեն գյուղի դաշտերում գյուղատնտեսական աշխատանքներ կատարող Սարուշեն...

14:27 29/12/2018Может ли суд приостановить рассмотрение ходатайства на основании завершения рабочего дня? Ответил адвокатСуд общей юрисдикции Еревана 28 декабря рассматривал ходатайство команды защитников второго президента Армении Роберта Кочаряна о применении альтернативной меры пресечения.
12:24 29/12/2018Ректор ЕГУ намерен подать в суд на Государственную контрольную службу Армении, Давид Санасарян обещает болезненный ответДавид Санасарян ранее написал, что результаты проведенных в Ереванском государственном университете на протяжении 2 месяцев проверок переданы в прокуратуру.
10:44 29/12/2018Армянская Церковь сегодня отмечает День памяти Свв. апостолов Иакова Зеведеева и Иоанна ЕвангелистаИаков Зеведеев был старшим братом евангелиста Иоанна, учеником Иоанна Крестителя.
20:30 27/12/2018С 1 февраля 2019 года тариф на электроэнергию для необеспеченных семей в Армении снизитсяДневной тариф – 29.99 драмов за кВт.ч (вместо действующих 40.0 драмов за кВт.ч), включая НДС.
13:08 27/12/2018Гарегин Баграмян: Тариф на поставляемый Армении российский газ, думаю, не повыситсяПо его словам, переговоры всегда длились долго, и он не разделяет точку зрения, что в этот раз переговоры затянулись.
11:22 26/12/2018Получивший травму Генрих Мхитарян поблагодарил болельщиков за поддержкуГенрих Мхитарян получил перелом плюсневой кости на правой ноге. Ожидается, что он сможет вернуться к полноценным тренировкам в течение шести недель.
11:29 25/12/2018Судьба старой новогодней ёлки на Площади Республики в Ереване пока не решенаМеталлические конструкции старой ёлки, которая устанавливалась на Площади Республики, хранятся на складе, а их дальнейшая судьба пока ещё не решена.
13:36 24/12/2018Бабкен Пипоян – мэру Еревана: «Вам неверно докладывают»Коснувшись проблемы общественного транспорта, Пипоян напомнил о наличии раздела транспорта на сайте мэрии, где на опубликованным видеоматериалах четко видно, кто до этого что говорил.
11:45 21/12/2018В ходе проверок в точках продаж ёлок Инспекционным органом охраны природы Армении выявлены импортированные деревьяВ ходе визитов в точках продаж не выявлено местных видов деревьев.
17:36 20/12/2018«Он не подчинился приказу и не сложил оружия»: документальный фильм о капитане Гургене Тер-МовсисянцеСценарий уже готов, автором является основатель и председатель Фонда «Верелк», писатель-публицист Арцрун Пепанян.
13:01 20/12/2018Представитель МИД России: Мы не допустим любой шантаж в отношении АрменииМария Захарова прокомментировала заявление Сергея Лаврова по поводу меморандума, который будет подписан между Ереваном и Москвой, которое вызвало разночтения в Армении и в России.
14:28 19/12/2018Почему в Ереване умирают птицы? Выясняют специалистыДля выяснения причин падежа птиц граждане и председатель общественной организации «Центр любителей птиц» Сильва Адамян обратились в госорганы.
11:06 19/12/2018«Абсолютная ложь и клевета»: экс-глава Полиции Армении Владимир Гаспарян о сообщении Следственного комитетаРанее СК сообщил, что возбуждено уголовное дело по факту предполагаемого злоупотребления бывшим начальником Полиции своими должностными полномочиями.
15:57 18/12/2018Заруи Постанджян: «Я обвиняю Никола Пашиняна в государственной измене»На вопрос, можно ли говорить о наличии оппозиции в Национальном Собрании Армении 7-го созыва, Постанджян ответила отрицательно.
15:21 18/12/2018Теван Погосян: В Арцахе были произведены изменения, и они не должны отразиться на нашей безопасностиВ настоящее время в контексте урегулирования карабахского конфликта протекает естественный, стандартный процесс, отметил он.
12:33 17/12/2018Артак Зейналян назвал условие, при котором останется пребывать в должности министра юстиции Армении«Представители блока “Мы” не видят оснований для обжалования результатов выборов», – подчеркнул А. Зейналян.
13:42 15/12/2018Минобороны Арцаха: ВС Азербайджана нарушили режим прекращения огня около 250 раз«Передовые воинские части Армии обороны продолжают сохранять полноценный контроль на передовой и уверенно нести боевое дежурство», – говорится в сообщении.
10:54 15/12/2018«Hello, Adam»: герой Апрельской войны 2016 года – в детской литературеНакануне, 14 декабря, в Национальной детской библиотеке имени Хнко-Апера в Ереване состоялась презентация книги педагога Самвела Бишаряна «Hello, Adam» («Здравствуй, Адам»).
12:42 14/12/2018Омбудсмен Армении посетил второго президента Армении Роберта КочарянаПосетил Роберта Кочаряна, побеседовал тет-а-тет с ним, мы обсудили все вопросы, касающиеся полномочий защитника прав человека.
12:11 14/12/2018Пресс-секретарь Гагика Царукяна: В случае с Заруи Саркисян мы имеем дело с классической «мутиловкой»В отмеченной в публикации компании “Евромоторс” (“Euromotors”) Гагик Царукян является всего лишь акционером, более того – акционеры управляются со стороны доверительного управляющего.