09:47 07/11/202011-ամյա Աշոտը մեքենայով 4 մեծահասակի և 9 երեխայի կրակոցների տակով Արցախից հասցրել է Հայաստանի սահմանագոտի«Անընդհատ ասում էին՝ զգույշ, կամաց։ Հենց սկսում էին կրակել՝ ասում էին արագ քշի»,- պատմում է 11-ամյա վարորդը։
21:29 06/11/2020Գերմանացի պատմաբան. Պատերազմը Լեռնային Ղարաբաղում քաղաքակրթության պայքար է մեր ժամանակների Հիտլերի դեմԿրոնական պատմաբան Մայքլ Հեսեմանը կարծում է, որ պատերազմը Լեռնային Ղարաբաղում Թուրքիայի խամաճիկ ռեժիմ Ալիևի պատերազմն է ընդդեմ Հայաստանի, որը քաղաքակրթության փարոսն է բարբարոսության մեջ: Նա կարծում է,...
13:47 06/11/2020Կատալոնական Բերգա քաղաքը ճանաչել է Արցախի Հանրապետության անկախությունըԿատալոնական Բերգա քաղաքը ճանաչել է Արցախի Հանրապետության անկախությունը: «Քաղաքային խորհրդի լիագումար նիստը՝ Բարսելոնայի Հայկական Մշակութային Միության առաջարկով՝ ձայների մեծամասնությամբ ընդունել և...
10:48 06/11/2020Տխուր, բայց խորհրդանշական․ Ֆրանսիայում զինվորականները պաշտպանում են հայկական կառույցների անվտանգությունըՀայկական ծագմամբ ֆրանսիացիների դեմ սպառնալիքները սպառնալիքներ են ամբողջ Ֆրանսիայի դեմ
10:00 06/11/2020Սենոր Հասրաթյան. Ամենահարմար պահը չէ հարթակ բերել թեմաներ, որոնց քննարկումը խանգարում է Հայրենիքի պաշտպանությանըԱրցախի Հանրապետության ՊԲ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի նախկին պետ Սենոր Հասրաթյանը ֆեյսբուքյան էջում գրում է.
18:07 05/11/2020«Լրագրողներ առանց սահմանների». Ադրբեջանը Ստեփանակերտում թակարդում է պահում մի քանի տասնյակ լրագրողների«Լրագրողներ առանց սահմանների» միջազգային կազմակերպությունը դիմել է ՄԱԿ-ին և Եվրոպայի խորհրդին՝ ահազանգելով, որ Ադրբեջանի ԶՈւ կրակահերթի պատճառով մի քանի տասնյակ լրագրողներ ԼՂ-ից Հայաստան հասնել չեն...
17:59 05/11/2020Մակրոնը հայտարարել է Շենգենյան գոտու սահմաններում վերահսկողության ուժեղացման մասինՖրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտնել է ահաբեկչական աճող սպառնալիքների ֆոնին Շենգենյան գոտում սահմանային վերահսկողության խստացման մասին: Այս մասին գրում է Ռիա նովոստին։ «Մենք որոշեցինք այս...
15:36 05/11/2020Կոսովոյի նախագահը հրաժարական է տվել ու կկանգնի Հաագայի դատարանի առաջԿոսովոյի նախագահ Հաշիմ Տաչին, պարտիզանական առաջնորդը 90-ականներին Սերբիայից անկախանալու համար Կոսովոյի պատերազմի ժամանակ, այսօր հրաժարական է տվել։ Այս մասին գրում է Euronews-ը։ Հրաժարականի մասին...
12:08 05/11/2020Արցախի ԱԻՊԾ. Հրետակոծվում են Բերձոր և Շուշի քաղաքները` հարակից բնակավայրերովՀրետակոծվում են Բերձոր և Շուշի քաղաքները` հարակից բնակավայրերով։ Արցախի Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության հաղորդմամբ, այստեղ միացված է տագնապի ազդանշանը։ Տուժածների մասին...
11:30 05/11/2020Արտաքին քաղաքականության մեջ մեր համար առաջացել է նոր իրողություն՝ ահաբեկչության դեմ պայքարը. Զոհրաբ Մնացականյան«Մենք տեսնում էինք, որ այդ մարտահրավերը տեղափոխվելու է Հարավային Կովկաս, դա մեզ համար անվտանգության մարտահրավեր է, մարդկային կյանքեր են, բայց դա միայն մեզ չի վերաբերում: Եվ այն, ինչ այսօր տեղի է...
11:01 05/11/2020Սուրեն Սարգսյան. ԱՄՆ այս ընտրությունները բացառիկ ենՔաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանը գրում է. «Այս ընտրությունները բացառիկ են: Թրամփը շուրջ 5 միլիոն ավելի ձայն է հավաքել քան նախորդ ընտրություններում: Բայդենը ավելի շատ ձայն է հավաքել, քան որևէ նախագահ ԱՄՆ...
14:29 04/11/2020«Գորշ գայլերի» գործունեությունը Ֆրանսիայում արգելվում էՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը գրում է. «Այսօր պաշտոնապես կարգելվի թուրքական ազգայնական «Գորշ գայլեր»-ի գործունեությունը Ֆրանսիայում։ Այս կարևոր որոշման մասին այսօր ինձ տեղեկացրեց...
12:22 04/11/2020Դատավորների այս քանակից մի բան էլ նվազեցնելը նշանակում է կազմալուծել դատական համակարգի աշխատանքը. Կարեն Փոլադյան«Ձեր մատնանշած կրճատումների մասին առաջին անգամ ձեզանից եմ տեղեկանում և չեմ կարծում, որ դատական համակարգում պետք է լինեն կրճատումներ»,- ԱԺ-ում հայտարարեց Դատական դեպարտամենտի ղեկավար Կարեն Փոլադյանը՝...
11:35 04/11/2020Թևան Պողոսյան. Բայց նորից տեսա մաքուր ու կանգուն ԱրցախՔաղաքական, հասարակական գործիչ Թևան Պողոսյանը գրում է. «Նոյեմբերի 3-ից կրկին Արցախում եմ, իսկ սեպտեմբերի 27-ից «բացակայել» եմ ընդամենը 17 օր (14-ը կարանտինում եմ եղել): Արդյո՞ք երկու շաբաթվա...
09:05 04/11/2020Զոհրաբ Մնացականյան. Մենք պետք է մեր հայրենակիցների արյունը փոխհատուցենք ազատությամբԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ընդունել է Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության Եվրոպայի գրասենյակի կողմից նախաձեռնված «Եվրոպայի երիտասարդությունը հանուն Արցախի անկախության ճանաչման» ծրագրի...
22:26 03/11/2020Ահաբեկչությանը հակազդելը ողջ միջազգային հանրության ընդհանուր պայքարն ու պատասխանատվությունն է. ՄայիլյանԱրցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը հայտարարությամբ է հանդես եկել Ֆրանսիայում և Ավստրիայում իրականացված ահաբեկչական ակտերի կապակցությամբ։ Հայտարարությունում, մասնավորապես,...
18:48 03/11/2020Դատախազությունը նոր տվյալներ է ներկայացնում Արցախի դեմ գործողություններում սիրիացի վարձկանների ներգրավման մասինԻնչպես արդեն տեղեկացվել է, 2020թ. նոյեմբերի 1-ին ԱՀ ՊԲ զինծառայողների կողմից հայտնաբերվել է Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի կազմում Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված ռազմական...
18:22 03/11/2020Յուրաքանչյուր կառույցի, ինստիտուտի արդյունավետությունից է կախված ընդհանուր խնդրի կատարումը. Տիգրան Աբրահամյան«Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանն իր ֆեյսբուքի էջում գրել է, որ յուրաքանչյուր կառույցի, ինստիտուտի արդյունավետությունից է կախված ընդհանուր խնդրի կատարումը «Այն, որ զինված...
13:48 03/11/2020Թուրքական ապրանքների ներկրման արգելքից հետո, վստահաբար, գնաճ չի լինի. նախարար«Կարծում ենք, որ այս տարվա ավարտին կարող է լինել 6% տնտեսական անկում, բայց հաջորդ տարվա ընթացքում 4-5% վերականգնման միջակայք կլինի»,- այսօր խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի...
12:11 02/11/2020Հնարավոր չէ, որ պետական պարտքի շեմի փոփոխություն տեղի չունենա. փոխվարչապետ«Ռազմական դրությունն իհարկե բյուջետային մուտքերի վրա ազդեցություն ունեցավ և կունենա։ Ըստ այդմ, մենք պետք է մտածենք պարտքի շեմի մասին։ Բայց կարծում եմ, որ կգտնենք այն հաշվեկշիռը, որը հնարավորություն...

10:06 29/07/2013The Return of the Berd BearsThe Berd Bears are providing fair wages to around three-dozen women in Berd. The Archo and Arsho project is the second chapter in the life of the Berd women involved in this project.
09:45 27/07/20139th Pan-Homenetmen Games delegation departs to ArmeniaThis will be the second time that the games will be held in Yerevan.
13:47 26/07/2013NKR Prime Minister: Holding talks with Azerbaijan is useless“Azerbaijan makes such statements that cannot be subject of negotiations."
09:33 26/07/2013Prime Minister meets with Homenetmen leadershipOn Sunday, the 9th Homenetmen Pan-Armenian Games will kick off at Liberty Square with more than 600 athletes from around the world participating.
18:10 25/07/2013Military institute graduates prefer service in Nagorno-KarabakhThey say that they want to use their knowledge in the sacred mission of ensuring Artsakh’s security and to be useful where they are most needed.
12:24 25/07/2013Did Gomidas ‘go mad’? Writing a book on Vartabed’s trauma“He knew full well what was happening in the Ottoman Empire, perhaps better than the majority of terrorized Armenians in Constantinople.”
09:29 25/07/2013House panel approves Karabakh aidThe bill, however, does not cite a specific level of aid to Armenia.
09:47 24/07/2013Military leadership meets in KarabakhArmenia’s top army generals and other military officials held an unprecedented meeting over the weekend in Nagorno-Karabakh, which focused on their ongoing efforts to strengthen the Armenian military.
10:14 23/07/2013$17,750 raised for ‘Sponsor a Syrian Armenian Family’ campaignIn response to the news from friends and relatives that are affected, and in support of the passage of the new resolution, delegates and chapters pledged over $17,750 in less than 30 minutes.
11:48 22/07/2013International Justice Day and ArtsakhOn July 17, the world celebrates International Justice Day. On this day in 1998, the international community adopted the Rome Statute, which in turn created the International Criminal Court (ICC).
09:37 20/07/2013Armenian Genocide museum project launched in UruguayThe Museum will be the first one ever created by a government outside of Armenia.
10:36 19/07/2013Russia says Harutiunian’s mistreatment ‘unintentional’Harutiunian’s defense lawyer said doctors at a Moscow hospital told him that the suspect was given a robe because his clothes were torn up after he was hospitalized and treated by them.
09:21 18/07/2013Iran, Armenia sign trade pact in YerevanHead of Tehran’s Chamber of Commerce Yahya Al-e Eshaq, heading a ranking trade delegation, is in Armenia to discuss bilateral ties with senior Armenian officials.
09:34 17/07/2013Armenian tombstones found in Taksim SquareUnbeknownst to most of the protestors in Taksim Square, buried under their feet lies an Armenian past.
09:59 16/07/2013Genocide was prelude to the Holocaust, Israeli historian saysThe historian said the behavior of the Israeli government is immoral. “Israel has no right to deny the Armenian Genocide because of its past,” Auron said.
13:59 15/07/2013Analyst: New logic and proposals needed in Karabakh settlement“The main purpose of the meetings of Armenian and Azerbaijani Foreign Ministers is to find ways out of this deadlock.”
13:21 15/07/2013OSCE Chairperson-in-Office urges Minsk Group to intensify activities“We believe that the Minsk Group should intensify its activities because no international conflict has ever been resolved through conferences and meetings.”
09:52 15/07/201338th Navasartian Games a major successThe Navasartian Games are indisputably the largest amateur athletic and sports games in the Great State of California.
09:40 13/07/2013It’s a dolma thingTaste-Testers flocked through the flanked winged oxen of the Sardarabad memorial for the third annual Dolma Festival on Wednesday, July 10.
09:50 12/07/2013Mkhitaryan shines in debut for BorussiaThe Armenian, who completed his switch to Borussia on Monday, first set up teammate Marco Reus to score an early goal before producing a fine left-footed finish himself.