10:57 19/04/2023Սբ Գևորգ եկեղեցու տարածքում արձանագրել են չհամաձայնեցված գործողության դեպքՊատմական միջավայրի պահպանության Գեղարքունիքի մարզային ծառայության աշխատակիցները Գեղարքունիք գյուղի Սբ Գևորգ եկեղեցու տարածքում արձանագրել են չհամաձայնեցված գործողության դեպք։ Գյուղի բնակիչները...
15:57 18/04/2023Հուշարձանների պահպանության միջազգային օրն է1983 թ․ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր ասամբլեայի որոշմամբ ապրիլի 18-ը հռչակվել է Հուշարձանների պահպանության միջազգային օր։ Շուրջ 30 տարի առաջ՝ 1993թ.
10:18 18/04/2023Մմեկնարկում է ռուսական կինոյի «մարաթոն». Տոմսերը կարող եք անվճար ամրագրելԱպրիլի 28-ին Հայաստանում կմեկնարկի ռուսական կինոյի «մարաթոնը». Այս տարի Russian Film Festival-ը հայ հանդիսատեսին կներկայանա երկրորդ անգամ, սակայն ֆիլմերի ընդլայնված ծրագրով և ցուցադրությունների նոր...
10:09 18/04/2023Հայաստան է ժամանում աշխարհահռչակ դաշնակահար Ալեքսեյ ԼյուբիմովըՀայաստանի պետական ֆիլհարմոնիայի հրավերով՝ Հայաստան է ժամանում աշխարհահռչակ դաշնակահար Ալեքսեյ Լյուբիմովը։ Լյուբիմովը Ֆիլհարմոնիայի՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության...
20:39 17/04/2023Արթենյանները խնամքով են պահում անցյալ դարի «մոռացված» իրերըԱխալքալաք մունիցիպալիտետի Օրջա գյուղի գողտրիկ արհեստանոցների մեկում Մկրտիչ Արթենյանը խնամքով պահել է անցյալ դարի կենցաղային, գյուղատնտեսական և երաժշտական գործիքների մի քանի նմուշ։ Ինչպես գրում է...
13:38 17/04/2023Վալերիա. Ռուսաստանից հեռացած արտիստներն իրենք իրենց պատժել ենՌուս երգչուհի Վալերիան հայտարարել է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունից հեռացած արտիստներն իրենք իրենց պատժել են։ aif.ru-ին տված հարցազրույցում նա ասել է, որ ռուս երաժիշտներն արտասահմանում հետաքրքիր չեն։...
11:34 17/04/2023«Decca»-ն թողարկել է հոգևոր արիաների «Ave Maria» ալբոմը՝ Կալեյայի, Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի և Սերգեյ Սմբատյանի կատարմամբՄեր ժամանակների ամենաճանաչված ձայներից մեկը հանդիսացող աշխարհահռչակ տենոր Յոզեֆ Կալեյան Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի և Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի հետ համատեղ...
19:30 15/04/2023Սալմա Հայեկը, Քոլին Ֆարելը, Ջենիֆեր Քուլիջը աշխարհի 100 ամենաազդեցիկ մարդկանց ցուցակում ենԴերասաններ Սալմա Հայեկը, Քոլին Ֆարելը և «White Lotus»-ի աստղ Ջենիֆեր Քուլիջը Time ամսագրի կողմից ճանաչվել են աշխարհի 100 ամենաազդեցիկ մարդկանցից։ Մոլորակի ամենաազդեցիկ մարդկանց նոր հարյուրյակում են...
19:15 15/04/2023Իտալիան պատրաստվում է բարձրացնել վանդալիզմի համար տուգանքների չափըԻտալիայում պահանջում են օրենք ընդունել հուշարձանները կամ մշակութային այլ վայրերում վանդալիզմի դեպքերով տուգանքները բարձրացնելու համար: Նախարարների կաբինետի նիստում կառավարությունը պաշտպանել է...
18:15 15/04/2023Երբ Մակրոնը հայտարարեց, որ հինգ տարի անց կգործարկեն Փարիզի Աստվածամոր տաճարը, բոլորը ծիծաղեցին«Երբ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարեց, որ հինգ տարի անց կգործարկեն Փարիզի Ասվածամոր տաճարը, բոլորը ծիծաղեցին։ Հիմա չեն ծիծաղում»,-գրում է BBC-ն։ Նման կարճ ժամանակահատվածում տաճարի...
18:00 15/04/2023Քեթի Փերին, Լայոնել Ռիչին և Անդրեա Բոչելին ելույթ կունենան Չարլզ III-ի թագադրման պատվին կայանալիք համերգինՔեթի Փերին, Լայոնել Ռիչին, օպերային երգիչ Անդրեա Բոչելին և բրիտանական Take That խումբը ելույթ կունենան Չարլզ III թագավորի թագադրման պատվին համերգին։ Այս մասին հայտնում է Deadline-ը։ Աստղային շոուն...
15:21 15/04/2023Ապրիլի 15-ը՝ մշակույթի միջազգային օրԱյսօր՝ ապրիլի 15-ին, աշխարհի շատ երկրներ նշում են Մշակույթի համաշխարհային օրը։ Այն հռչակվել է 1935 թվականի ապրիլի 15-ին` «Գեղարվեստական և գիտական հաստատությունների և պատմական հուշարձանների...
14:55 15/04/2023«Մեզնից մեկը ստում է». Հերթական բեսթսելլերը թարգմանվել է հայերենNewmag հրատարակչությունը թարգմանել ու հրատարակել է ամերիկացի գրող Քարեն Մակմանուսի «Մեզնից մեկը ստում է» համաշխարհային բեսթսելլերը: Դետեկտիվ ժանրի գիրքը Բեյվյուի ավագ դպրոցի հինգ աշակերտների մասին...
11:33 14/04/2023Կինոն միայն արվեստ չէ, անգերազանցելի լծակ է. Արա Խզմալյան«Տարին հագեցած է շատ կարևոր հոբելյանական տարեթվերով։ Բացի Հայ կինոյի հիմնադրման 100-ամյակը, տարին նշանավորում ենք նաև անիմացիոն արվեստի 85-ամյակով, նշում ենք մեր մեծանուն արվեստագետի՝ լեգենդար...
10:27 13/04/2023Հանրահայտ թավջութակահար Hauser-ը ելույթ կունենա ԵրևանումԱշխարհահռչակ թավջութակահար HAUSER-ը (Ստեփան Հաուսեր) հունիսի 17-ին ելույթ կունենա Երևանում։ Երաժիշտի մենահամերգը կկայանա «ՀԱՅԱ» փառատոնի շրջանակում։ Լինելով աշխարհի ամենահեղինակավոր երաժշտական...
18:12 12/04/2023Տրետյակովյան պատկերասրահում կբացվի ցուցահանդես՝ նվիրված Ռուսական արվեստի թանգարանի հիմնադիր Արամ Աբրահամյանի 125-ամյակինՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանն այսօր ընդունել է Մոսկվայի պետական Տրետյակովյան պատկերասրահի ներկայացուցիչներին՝ պատկերասրահի գիտական գծով փոխտնօրեն...
16:27 12/04/2023Ազնավուրի ծննդյան 100-ամյակին նվիրված Ֆրանսիայում կանցկացվի մեծ համերգային ծրագիր, կկազմակերպվի ցուցահանդեսՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է «Ազնավուր» հիմնադրամի ներկայացուցիչներին՝ տնօրեն Քրիստինա Ազնավուրի (Սարկիսյան) գլխավորությամբ: ԿԳՄՍ...
16:46 10/04/2023Հայաստան ներխուժած ադրբեջանցիները վանդալիզմի գործողություն են իրականացրել ՈրոտնավանքումՀայաստանի տարածք ներխուժած ադրբեջանցի զինվորականները վանդալիզմի գործողություն են կատարել Որոտնավանքի եկեղեցում։ Համացնցում տարածվող տեսանյութում երևում է, որ նրանք պատռել են եկեղեցու պատին փակցված...
16:06 10/04/2023Կհնչեն Դավիթ Սաքոյանի, Արամ Սաթյանի և Ջիվան Տեր-Թադևոսյանի ստեղծագործություններըԱպրիլի 17-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում տեղի կունենա Հայ կոմպոզիտորական արվեստի 14-րդ փառատոնի երկրորդ համերգը։ Փառատոնը կազմակերպել է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը Հայաստանի...

11:52 25/01/2020Государственный симфонический оркестр Армении одержал победу в переговорахГосударственный симфонический оркестр Армении (АССО) – ранее Государственный молодежный оркестр Армении – сегодня, 25 января, отмечает 14-летие со дня основания.
10:46 25/01/2020Сегодня день рождения актера и поэта Владимира ВысоцкогоРовно 82 года назад в этот день, 25 января 1938 года, в Москве родился советский поэт, композитор и исполнитель, актер, символ эпохи 1970-х Владимир Семёнович Высоцкий.
18:06 24/01/2020Британский принц Чарльз посетил армянскую церковь Базилики Рождества Христова в ВифлеемеПринца Чарльза встретил архиепископ Севан Гарибян (Иерусалимский патриархат ААЦ), сообщил на своей странице в соцсети Facebook Овнан Багдасарян.
10:37 24/01/2020Рузан Манташян: Культура не знает границ«Была убеждена, что культура не знает границ и рада, что данное убеждение разделяется со стороны стольких людей, которые в эти дни подержали меня своим словом и делом», – написала на своей странице в...
10:28 24/01/2020HBO запустил в производство мультсериал о членах британской королевской семьиСреди персонажей мультфильма будут принц Гарри, Меган Маркл, принц Уильям, Кейт Миддлтон, сама королева Елизавета II и не только.
20:48 23/01/2020А. Папян: Рузан Манташян «вновь пригласили» принять участие в церемонии открытия ежегодного Дрезденского Оперного балаОперная певица, народная артистка Армении Асмик Папян на своей странице в соцсети Facebook обратилась к инциденту с армянской певицей Рузан Манташян, сообщив о победе.
13:05 23/01/2020В Лондоне состоялся показ первого армянского мюзикла – «Карине» Армана МанарянаКинотеатр «Cine Lumiere», который является подведомственным Французскому институту, известен показами как фильмов в жанре арт-хаус, так и классических картин мирового кинематографа.
20:41 21/01/2020Пианистка Ева Геворгян выступит в Армении30 января в Концертном зале имени Арама Хачатуряна состоится концерт «Армянская фортепианная музыка: часть 3».
18:57 21/01/2020Фильм «Звездные войны: Скайуокер. Восход» признали худшим фильмом фантастической сагиПремьера последней части «Звездных войн» состоялась 16 декабря 2019 года.
13:30 21/01/2020Владимир Путин поздравил Дмитрия Харатьяна с 60-летним юбилеемПрезидент России Владимир Путин направил поздравительную телеграмму киноактёру, продюсеру, исполнителю песен Дмитрию Харатьяну.
10:16 21/01/2020Переписанный день рождения: исполняется 99 лет со дня рождения армянского композитора Арно БабаджанянаДень его появления на свет пришелся на день смерти вождя пролетариата Владимира Ленина. Поэтому отцу будущего музыканта пришлось перенести дату рождения...
17:20 20/01/2020«Безумный Макс» и «Властелин колец»: названы лучшие фильмы XXI векаТретью строчку занял «Темный рыцарь» Кристофера Нолана.
12:05 20/01/2020Оперный певец Рене Папе призвал своего азербайджанского коллегу Юсифа Эйвазова не пропагандировать ненавистьНемецкий певец Томас Квастхофф также обратился к данному инциденту.
09:59 18/01/2020Работа Лувра парализована из-за перекрывших вход в музей участников акции протестаМузей Лувра приостановил работу в пятницу, 17 января, после того как протестующие против пенсионной реформы заблокировали вход.
20:11 17/01/2020Форум армянских ассоциаций Европы получил ответ Semper Opera BallФорум армянских ассоциаций Европы ранее представил заявление-жалобу художественному руководителю Semper Opera Ball с требованием представить разъяснения и ответ в связи с шовинистическим шагом.
11:18 17/01/2020Худрук театра: Спектакль «Сказки Туманяна» в постановке Генриха Маляна можно включить в Книгу рекордов ГиннессаПо её словам, в этом году планируется осуществить различные мероприятия в Армении и за её пределами: ожидаются премьеры, встречи, чтения произведений Маляна.
20:40 16/01/2020У художественного руководителя Semper Opera Ball потребовали разъяснений в связи с отменой выступления армянской певицы Р. МанташянФорум армянских объединений Европы представил заявление-жалобу художественному руководителю Semper Opera Ball с требованием представить разъяснения и ответ в связи с шовинистическим шагом.
19:31 16/01/2020Актриса Кейт Бланшетт возглавит жюри Венецианского кинофестиваля77-й по счету Венецианский кинофестиваль, самый старый смотр в мире, пройдет со 2 по 12 сентября.
11:07 16/01/2020Церемония вручения премии «Артавазд» будет посвящена памяти Ерванда КазанчянаВ Государственном театре музыкальной комедии имени А. Пароняна состоялось заседание правления Союза театральных деятелей Армении в расширенном составе.
10:47 16/01/2020Певицу Уитни Хьюстон посмертно включат в Зал Славы рок-н-роллаПобедители в зрительском голосовании на включение в Зал Славы рок-н-ролла в 2020 году были названы 15 января.