20:00 24/12/2022Միրզոյանական հոբելյանական 10-րդ մրցույթն իր տեսակով կլինի աննախադեպԷդվարդ Միրզոյանի անվան պատանի կոմպոզիտորների մրցույթն առաջին անգամ կանցկացվի երկու քաղաքներում՝ Երևանում և Դիլիջանում: Շուրջ 3 օր մասնակիցները կհանգրվանեն Դիլիջանի Էդվարդ Միրզոյանի անվան...
19:08 24/12/2022Վերականգնվել է «Լոռի բերդ» ամրոցի պարսպի մի հատվածըՎերականգնվել է «Լոռի բերդ» միջնադարյան ամրոցի պարսպի մի հատվածը: ՀՀ ԿԳՄՍՆ պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության վարչության պետ Հարություն Վանյանը և «Պատմամշակութային արգելոց թանգարանների...
18:00 24/12/2022Վենետիկի Սան Մարկո տաճարը պաշտպանվում է ջրհեղեղներից ապակե պատնեշներովՎենետիկը հաջողությամբ նոր միջոցներ է կիրառել Սան Մարկոյի բազիլիկը ջրհեղեղից պաշտպանելու համար. շենքի շուրջ ապակե պատնեշներ են տեղադրվել՝ ներս ջրի մուտքը կանխելու համար։ artguide.com-ի հաղորդմամբ,...
17:35 24/12/2022Ռոբերտ Դե Նիրոն կոչ է արել բանտից ազատել իրանցի դերասանուհունՀայտնի դերասան Ռոբերտ Դե Նիրոն կոչ է արել ազատ արձակել իրանցի դերասանուհի Թարանե Ալիդոստիին, ով ձերբակալվել է կանանց աջակցելու համար: Այս մասին հայտնում է Deadline-ը։ kulturomania.ru-ի հաղորդմամբ, Դե...
10:52 24/12/2022200 ֆրանսիացի մտավորականներ, գրողներ և արվեստի գործիչներ համերաշխություն են հայտնում Արցախի բնակչությանը«Այն պահին, երբ մեր երեխաները կբացեն իրենց նվերները, ԼՂ 30 000 երեխաների ծնողները մի բան կերազեն՝ բարձր այս լեռներում, իրենց երեխաներն ապրեն, ապագա ունենան ու դանդաղ շնչահեղձ չլինեն»։
19:09 23/12/2022Կայացավ «Տալենտում» համաստեղության Ամանորյա հեքիաթային համերգըԱրամ Խաչատրյան համերգասրահում կայացավ «Տալենտում» համաստեղության Ամանորյա հեքիաթային համերգը: Այս համերգը բացառիկ հնարավորություն էր «Երաժշտություն հանուն ապագայի» մշակութային հիմնադրամի «Talentum»...
12:27 23/12/2022Ամանորյա համերգաշար՝ Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկիցՀայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը (գեղարվեստական նղեկավար և գլխավոր դիրիժոր՝ Էդուարդ Թոփչյան) հանդիսատեսի համար պատրաստել է տոնական համերգաշար, որը կգոհացնի երաժշտական տարբեր ժանրերի...
11:08 23/12/2022«Նվիրատուներ և նվիրատվություններ». Ազգային պատկերասրահի հավաքածուն համալրվեց անվանի մարդկանց դիմանկարներովՀայաստանի Ազգային պատկերասրահում բացվել է «Նվիրատուներ և Նվիրատվություններ. Արամ Իսաբեկյան» ցուցադրությունը։ Այն Ազգային պատկերասրահի՝ 2021 թվականին նախաձեռնած «Նվիրատուներ և նվիրատվություններ»...
20:10 22/12/2022Աշակերտները 2022 թ. տոմսերով կարող են մշակութային կազմակերպություններ այցելել մինչև 2023 թ. ապրիլի 1-ըԴպրոցական բաժանորդային համակարգի ծրագրին միացած թանգարանները, թատրոնները և համերգային կազմակերպություններն աշակերտներին շարունակելու են ընդունել 2022 թվականի տոմսերով մինչև 2023 թվականի ապրիլի 1-ը:...
10:40 22/12/2022«Օսկարի» հավակնորդ «Լավագույն օտարալեզու ֆիլմ»-երի կարճ ցուցակըԱմերիկյան կինոակադեմիան հրապարակել է 10 անվանակարգում «Օսկարի» հավակնորդների կարճ ցուցակը։ Յուրաքանչյուր անվանակարգում Ակադեմիայի անդամներն ընտրել են 15 ֆիլմ: «Լավագույն օտարալեզու ֆիլմ»...
18:07 21/12/2022Christie's-ը հայտարարել է ռեկորդային վաճառքի մասինChristie's աճուրդի տունը հայտարարել է 2022 թվականին 8,4 միլիարդ դոլարի՝ ռեկորդային վաճառքի մասին՝ գերազանցելով Sotheby's-ի 8 միլիարդ դոլարի արդյունքը: Christie's-ի արդյունքները ներառում են 7,2...
17:03 21/12/2022Սամվել Թադևոսյանի մասնակցությամբ «Լուկա» ֆիլմն ընդգրկվել է Ռոտերդամի միջազգային կինոփառատոնի մրցութային ծրագրումՌեժիսոր Ջեսիկա Վուդվորթի «Լուկա» (աշխատանքային վերնագիրը «Ամրոց») լիամետրաժ խաղարկային ֆիլմն ընդգրկվել է աշխարհի հեղինակավոր փառատոներից մեկում՝ Նիդերլանդներում կայացող Ռոտերդամի միջազգային...
18:00 19/12/2022Իրանցի դերասանուհուն ձերբակալել են կանանց աջակցելու համարԻրանում ձերբակալվել է դերասանուհի Թարանե Ալիդոստին կանանց ազատության դեմ բողոքի ակցիաներին աջակցելու համար։ kulturomania.ru-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնում է Tasnim-ը։ Դերասանուհին սոցցանցերում...
17:47 19/12/2022Ռուսական թատրոնը Ամանորին կներկայացնի «Արքայադուստր գորտը» ներկայացումըԿ. Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնը Ամանորին կներկայացնի Դմիտրի Դաշկովի «Արքայադուստր գորտը» ներկայացումը՝ ըստ ռուսական ժողովրդական հեքիաթի։ Ներկայացման բեմադրիչը թատրոնի...
15:40 19/12/2022Դերասանները վաղը քայլերթ կիրականացնեն՝ հանուն ԱրցախիՏարբեր ներկայացումներից, սերիալներից, հաղորդումներից հայտնի դերասաններ հայտարարում են վաղը հանուն Արցախի կյանքի ճանապարհը բացվելու քայլերթ անցկացնելու մասին։ Նրանք նախատեսում են դեկտեմբերի 20-ին ժամը...
10:45 19/12/2022Հրանտ Մաթևոսյանի հիշատակի օրն է«Ուրիշ ազգության մեջ ուրիշ գրող Հրանտ Մատթէոսյանի պես չի կրնար գրել»։
17:33 17/12/2022Արամ Իսաբեկյանն ընտրվել է ՀԳՊԱ-ի ռեկտորՀայաստանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայում տեղի է ունեցել ՀԳՊԱ-ի հոգաբարձուների խորհրդի նիստ։ Օրակարգում ընդգրկված էր «Հայաստանի գեղարվեստի պետական ակադեմիա» հիմնադրամի ռեկտորի ընտրության հարցը։...
10:30 16/12/2022Մենք պետք է տեր լինենք Ուրարտուին և մեր մյուս ժառանգությանը. Միքայել Բադալյան«Կարմիր բլուրը ոչ միայն Հայաստանի կամ Կովկասի, այլ ամբողջ Մերձավոր Արևելքի կարևորագույն հուշարձաններից մեկն է։ Կարծում եմ՝ ամենաշատ նյութ տված ուրարտական հուշարձաններից մեկն է»,- Panorama.am-ի հետ...
08:29 16/12/2022Հայաստանում այս օրերին նկարահանվում է իրանական պատմական սերիալի բյուզանդական սեզոնըՀայաստանում այս օրերին նկարահանվում է ռեժիսոր Դաուդ Միրբաղերիի «Սալման Ֆարսի» սերիալը։ Ինչպես փոխանցում է Parstoday-ը, Հայաստանում նկարահանվում է «Սալման Ֆարսի» սերիալի բյուզանդական սեզոնը, որի...
17:20 15/12/2022«Ֆռունզիկ Մկրտչյան. Հնդկաստանը հիշում է ինձ» վավերագրական ֆիլմը ցուցադրվել է ԱխալքալաքումԱխալքալաքում կայացել է «Ֆռունզիկ Մկրտչյան. Հնդկաստանը հիշում է ինձ» վավերագրական ֆիլմի ցուցադրությունը: Ֆիլմում անդրադարձ է կատարվում ոչ թե հայտնի արտիստի կյանքի ողբերգական դրվագներին, այլ հնդկական...

18:30 27/07/2019Ушел из жизни живописец Грайр ГригорянЕго работы находятся в Национальной галере Армении, в Музее современной истории России.
17:28 27/07/2019«Недопустимая ситуация»: что происходит вокруг здания культурного центра-музея «Грант Матевосян»Накануне в здании культурного центра-музея «Грант Матевосян» собрались представители интеллигенции, в том числе и композитор Тигран Мансурян, певица Асмик Папян.
11:20 27/07/2019Создатели популярного телесериала «Игра престолов» могут покинуть HBOКак отмечается, за Бениоффа и Уайсса поборются такие крупные студии, как Amazon, Netflix и Disney.
13:05 26/07/2019Фильм Джо Берлингера о Геноциде армян номинирован на премию «Эмми»Стали известны номинанты на главную телевизионную награду – премию «Эмми».
11:17 26/07/2019Музей Грэмми предоставил грант для сохранения армянского культурного наследияМузей Грэмми (Лос-Анджелес, США) выделит $ 200 000 в виде грантов 15 получателям в Соединенных Штатах.
10:18 26/07/2019Президент HBO резко ответил фанатам «Игры престолов»По словам Блойса, никаких изменений не планируется. Он также резко высказался о зрителях, которые «знают лучше создателей, как завершить "Игру престолов"».
17:20 25/07/2019Давид Саакянц о политике в сфере культуры: Ситуация намного тяжелее, чем когда-либо преждеКорреспондент Panorama.am с мультипликатором, режиссером, заслуженным деятелем культуры РА Давидом Саакянцем побеседовала о Стамбульской конвенции, фестивале «Золотой абрикос»...
10:23 25/07/2019Фильм Тарантино «Однажды в Голливуде»: журналисты продолжают выяснять у актеров детали их совместной работыОдним из волнующих общественность вопросов стали причины, по которым Брэд Питт и Леонардо Ди Каприо столько лет откладывали совместную работу на экране.
20:15 24/07/2019Клип на песню Bohemian Rhapsody группы Queen после миллиарда просмотров обновилиПри этом видео было опубликовано на той же странице, чтобы сохранить все лайки и комментарии.
20:15 23/07/2019Драму «Лунный свет» признали лучшим фильмом десятилетияНа втором месте фантастический триллер режиссера Джонатана Глейзера «Побудь в моей шкуре» (2013 год).
18:19 23/07/2019Кристина Агилера упала на сцене во время концерта в ПетербургеПевица выступала в Петербурге в Ледовом дворе в рамках мирового турне.
16:22 23/07/2019Почему краска «Вордан кармир» не нужна ЮНЕСКО?В ближайшее время не планируется подавать заявку для регистрации армянского культурного элемента «Вордан кармир» в Списке нематериального культурного наследия ЮНЕСКО.
11:51 20/07/2019Властелин света и цвета: сегодня день рождения армянского живописца и графика Минаса Аветисяна«Я пишу свет, а не материал. Свет у меня это цвет… Я на жизнь смотрю издали, поэтому мелочи не видны в моей живописи», – писал как-то он.
20:30 19/07/2019«Открытая и простая»: британцы выбрали самую популярную песню XXI века«Chasing Cars» звучал с тех пор практически на каждой свадьбе и во многих фильмах и сериалах, например, в «Анатомии страсти», «Дневниках вампира», «Холме одного дерева».
11:01 19/07/2019Инна Чурикова находится в реанимации«Чурикова Инна в хирургической реанимации, состояние тяжелое», – сказал собеседник агентства.
15:33 18/07/2019«Киликия: страна львов». Большая премьера в Армении – в ближайшем будущемВ столице Ливана Бейруте в кинотеатре Metropolis Empire Sofil в праздничной атмосфере 17 июля состоялся закрытый показ трех исторических промо-фильмов «Киликия: страна львов».
12:22 18/07/2019Израиль: Ученые в окрестностях Иерусалима нашли город времен неолитаПоселение обнаружили при расширении автомобильной трассы. По словам исследователей, это открытие меняет представление о древней Иудее.
19:34 17/07/2019Опрос в Великобритании: Бэнкси обогнал по популярности Леонардо да ВинчиПо его мнению, такому успеху британского граффитчика в значительной степени способствовали его черный юмор и таинственность.
10:56 17/07/2019После продолжительной болезни скончался армянский актер Рудольф ГевондянСообщают из Национального академического театра им. Сундукяна.
10:30 16/07/2019В Матенадаране открылась выставка старопечатных книгЭкспозиция знакомит почти со всеми старинными центрами армянского книгопечатания – с их разнообразными и оригинальными изданиями, отражающими высокое искусство армянской печати.