10:05 03/11/2021Մեղրիի Անապաստանաց վանքի հնագիտական գտածոները՝ Էրեբունի թանգարանումՑուցադրությունը նվիրված է հայ վաստակավոր ճարտարապետ-վերականգնող Ստեփան Նալբանդյանի հիշատակին։
17:54 02/11/2021Դանիայում այցելուների համար բացել են նացիստական բունկերըԴանիայի Հանստհոլմի քաղաքի թանգարանում այցելուների համար բացվել է նացիստական բունկերի մի հատված, որը փակված էր 1950 թվականից։ Այս մասին հայտնում է Եվրանյուզը։ Այս բետոնե շինությունը, որը կառուցվել է...
15:27 02/11/2021«Ծիծաղի ակադեմիա»-ն՝ Ռուսական թատրոնի բեմումԿ․ Ս․ Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնի բեմ կբարձրանա ճապոնացի դրամատուրգ Կոկի Միտանիի «Ծիծաղի ակադեմիա» կատակերգությունը՝ թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Կարեն Ներսիսյանի ռեժիսուրայով։...
20:10 01/11/2021Հաքերները զանգվածային կիբեր հարձակում են իրականացրել համաշխարհային առաջնորդների, աստղերի անձնական տվյալներինՀաքերները գողացել են համաշխարհային առաջնորդների, հոլիվուդյան աստղերի և միլիարդատերերի անձնական տվյալները՝ հսկայական «վիրտուալ կողոպուտ» կատարելով հեղինակավոր Graff ոսկերչական ընկերության վրա: Այս...
19:38 01/11/2021Բացվել է «Իրանը հայ արվեստագետների աչքերով» ցուցահանդեսըՀայաստանի նկարիչների միության դահլիճում բացվել է հայ նկարիչների «Իրանը հայ արվեստագետների աչքերով» ցուցահանդեսը, հայտնում են ՀՀ ԿԳՄՍՆ-ից։ Հայաստանի նկարիչների միության նախագահ Սուրեն Սաֆարյանի...
19:07 01/11/2021Երևանի Շեքսպիրյան փառատոնը կհյուրընկալի հեղինակավոր արվեստագետներիԵրևանի Շեքսպիրյան 15-րդ միջազգային թատերական փառատոնը կկայանա նոյեմբերի 15-ից 20-ը: Այս տարի փառատոնը կհյուրընկալի 7 երկրից ժամանած ավելի քան 100 մասնակցի և հյուրի՝ նրանց թվում հեղինակավոր...
15:12 01/11/2021«Լեհական մշակույթի օրեր» ծրագրի գալա համերգը՝ Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտումՀոկտեմբերի 30-ին Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում տեղի է ունեցել «Լեհական մշակույթի օրեր» ծրագրի գալա համերգը՝ լեհ ճանաչված երաժիշտներ Վոյտեկ Պրոնիևիչի և Ռոշկո եղբայրների մասնակցությամբ։ Հնչել են Կարոլ...
12:01 01/11/2021«Պահ Սպենդիարյանական»Այսօր լրանում է հայ մեծանուն կոմպոզիտոր Ալեքսանդր Սպենդիարյանի ծննդյան 150-ամյակը:
10:33 01/11/2021«Կոնդ». Թերլեմեզյանի ուսանողներն իրենց տեղծագործություններում վերակենդանացրել են թաղամասի հին տներն ու բակերը«Տասնամյակների ընթացքում ստեղծվել են Կոնդի պահպանման և վերակառուցման մի շարք նախագծեր: Մասնավորապես Կարեն Դեմիրճյանը Կոնդը պատկերացնում էր որպես Երևանի Մոնմարտրը»։
20:00 30/10/2021«Սիփան Շիրազ. նրա հոգին մարգարեական շնորհ ունի իր մեջ»Գրող Փարոս Մասիսը ֆեյսբուքյան գրառմամբ հիշել է նկարիչ, քանդակագործ, բանաստեղծ Սիփան Շիրազին (1967-1997 թթ.)՝ նշելով, որ նրա հոգին մարգարեական շնորհ ունի իր մեջ, նա կանխատեսում է հետագա...
19:15 30/10/2021Դեյվիդ Բոուիի երգերի կատալոգը գնահատվում է 200 միլիոն դոլարԲրիտանացի ռոք երգիչ, երգերի հեղինակ Դեյվիդ Բոուիի (1947- 2016 թթ.) ներկայացուցիչները որոշել են վաճառքի հանել երաժշտի երգերի ամբողջական կատալոգը, որը գնահատվում է 200 միլիոն դոլար։ ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ,...
19:00 30/10/2021Շվարցենեգերը պատմել է՝ մսից հրաժարվելը տարիներ է ավելացրել իր կյանքինՀոլիվուդյան աստղ և Կալիֆորնիայի նախկին նահանգապետ Առնոլդ Շվարցենեգերը պատմել է, որ կրճատել է իր մսի օգտագործումը երեք քառորդով և դա նրան մի քանի լրացուցիչ տարի կյանք է տվել: kulturomania.ru-ի...
18:15 30/10/2021Նատալիա Օրեյրոն ՌԴ քաղաքացու երդում է տալուԱրգենտինական «Վայրի հրեշտակ» սերիալի աստղ Նատալիա Օրեյրոն շուտով Ռուսաստանի քաղաքացու երդում կտա և անձնագիր կստանա։ Ընթացակարգը տեղի կունենա Արգենտինայում Ռուսաստանի դեսպանատանը։ Այս մասին գում է...
17:00 30/10/2021Հռոմեական «ապշեցուցիչ» քանդակներ են հայտնաբերվել Մեծ ԲրիտանիայումՀնագետները հռոմեական քանդակների «ապշեցուցիչ» շարք են հայտնաբերել Անգլիայի HS2 երկաթուղային գծի մոտակայքում: Այս մասին գրում է « BBC News»-ը։ Բուքինգհեմշիրի լքված միջնադարյան եկեղեցում հայտնաբերվել են...
14:20 30/10/2021Լույս է տեսել Եվրիպիդեսի «Ողբերգություններ»-ը հին հունարենից թարգմանությունըԳիրքն ընդգրկում է հույն մեծ ողբերգակ Եվրիպիդեսի հինգ նշանավոր ողբերգություն՝ «Մեդեա», «Հիպպոլիտոս», «Էլեկտրա», «Բաքոսուհիներ» և «Իփիգենիան Ավլիսում»։
14:00 30/10/2021Մահացել է խորհրդային հայտնի հաղորդավար Իգոր ԿիրիլովըՄահացել է խորհրդային և ռուս հայտնի հաղորդավար, ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Իգոր Կիրիլովը: Այս մասին գրում է «ՏԱՍՍ» գործակալությունը։ Վերջինս մահացել է կյանքի 90-րդ տարում: «Այսօր վախճանվել է Իգոր...
12:27 30/10/2021Ավետիք Իսահակյանի ծննդյան օրն է«Վիթխարի է Իսահակյանը, դժվար է ընդգրկել նրա մեծությունը, նա պոեզիայի հսկաներից է, նորագույն հայ գրականության Արարատը»։
19:29 29/10/2021ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Կենսունակ ժառանգություն» ամսագրում` անդրադարձ հայկական ոչ նյութական մշակութային ժառանգությանըՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հովանու ներքո գործող Հարավարևելյան Եվրոպայի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության Սոֆիայի տարածաշրջանային կենտրոնի նախաձեռնությամբ և ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի...
18:49 29/10/2021Անրի Վեռնոյի որդու ցանկությունն է՝ հոր գործունեությունը ճանաչելի լինի Հայաստանում ու ամբողջ աշխարհումՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը հոկտեմբերի 29-31-ը «Անի Գրանդ հոթելում›› (Երևան, Հանրապետության 65) անցկացնում է «Փոքր...
15:00 29/10/2021Բրեդ Փիթը հերթական դատավարության ժամանակ պարտվել է ՋոլիինԿալիֆոռնիայի Գերագույն դատարանը մերժել է Բրեդ Փիթի դիմումը՝ կապված Անջելինա Ջոլիի հետ ապահարզանի գործը քննող դատավորի հեռացման հետ: Ինչպես փոխանցում է The Independent-ը, դատարանը մերժել է քննել...

11:00 06/04/2017Кинорежиссер Атом Эгоян: Я обязательно подумаю над тем, чтобы снять фильм в Арцахе«Посещение Арцаха имеет для меня, в первую очередь, духовный смысл. Это для меня уникальное явление», – сказал он.
20:57 05/04/2017Скандал вокруг Оперного театра: главу Минкультуры Армении обвинили в «позорном намерении уничтожить святыню», однако…Художник Ахтанак Шаумян отметил, что в Оперном театре может быть кафе для сотрудников, артистов, зрителей, но не для людей извне.
19:48 05/04/2017ЕВС: «Евровидение» пройдет в Киеве, и мы готовимся к конкурсу вместе с нашим членом – Национальной телекомпанией УкраиныПолуфиналы «Евровидения-2017» состоятся 9 мая и 11 мая, финал — 13 мая.
18:14 05/04/2017НПО Армении обратились к генсеку ООН: Избрание Бюльбюльоглу подорвет принципы ЮНЕСКО и создаст опасный прецедентПодобное неприемлемое решение неизбежно ввергнет гуманитарную структуру ООН в мрачную эпоху преступного пренебрежения и предвзятого отношения к памятникам мирового культурного наследия.
15:00 05/04/2017Серж Танкян: Надеюсь, что ждать моего концерта в Арцахе осталось недолго«Признателен доблестным армянским военнослужащим за службу», – сказал всемирно известный рок-музыкант, солист и основатель группы «System of a Down» Серж Танкян.
13:00 05/04/2017Хотел бы видеть вокруг Армении только друзей: легендарный шансонье Шарль Азнавур в гостях у Ивана УргантаШарль Азнавур даст единственный концерт в России в рамках мирового турне – 5 апреля в Кремлевском дворце.
11:50 05/04/2017«Кто-то из критиков сказал, что я пишу на армянском, просто русскими словами»: Наринэ Абгарян о самом приятном комплиментеПисательница сейчас работает над сборником рассказов о войне 90-х. «Это оказалось непростым испытанием, и я очень надеюсь, что с честью его пройду», – отметила она. .
10:26 05/04/2017Легендарный Дживан Гаспарян представил в Кремле уникальный проект – «Звучащие полотна» Ивана АйвазовскогоВ исполнении классики дудуку помогали саксофон и орган.
15:47 04/04/2017Всемирно известный рок-музыкант Серж Танкян впечатлен произошедшими в Арцахе удивительными переменамиВсемирно известный рок-музыкант, солист и основатель группы «System of a Down» Серж Танкян впечатлен произошедшими в Арцахе (Нагорно-Карабахской Республике (НКР)) переменами.
11:10 04/04/2017Серж Танкян, Арсине Ханджян, Атом Егоян и Эрик Назарян выступили с заявлением в АрцахеКроме того, рок-музыкант, солист и основателя группы «System of a Down» Серж Танкян думает над организацией концерта в Арцахе.
18:42 02/04/2017Фильм «Обещание» о Геноциде армян по праву может претендовать на «Оскар»«Меня данная тема увлекала на протяжении многих десятилетий», – написал в частности актер.
10:56 01/04/2017Молодежный оркестр Армении выступит с концертом в Ереване – в преддверии гастролей в рамках Пасхального фестиваля в ПольшеСолист – Бартош Козияк (виолончель), дирижер – Сергей Смбатян.
18:20 31/03/2017ЕС не применит санкций в отношении Украины и обеспечит участие всех стран в Евровидении-2017Согласно основным правилам ЕВС, все случаи нарушения со стороны участников будут разбираться после окончания конкурса.
11:18 31/03/2017Автопортреты великих художников прошлого и снимки на телефон в наше время: в Лондоне открывается выставка об искусстве селфиСреди современных образцов селфи - фото экс-премьера Дании с экс-президентом США Бараком Обамой и с экс-премьер-министром Британии Дэвидом Кэмероном на похоронах Нельсона Манделы
20:45 30/03/2017Иран зафиксировал победу над Азербайджаном: в ЮНЕСКО окончательно пресечена попытка Баку присвоить игру човганЧовган (polo) является древнеиранской спортивной игрой, которая имеет приблизительно тысячелетнюю историю.
10:13 30/03/2017Туристы из России больше всех иностранцев посещают Музей изобразительных искусств города Шуши«В прошлом году шушинский Государственный музей изобразительных искусств посетили около 3000 человек, из коих 20% – иностранные туристы», – сказала Л. Гаспарян.
21:03 29/03/2017Открывается выставка работ известных армянских художников, живущих и работающих в Санкт-ПетербургеНа выставке будут представлены авторы разных поколений, в том числе старших, хронологически относящихся к первой половине ХIХ века, она охватит и произведения современных мастеров.
16:35 29/03/2017Американский музыкант Боб Дилан всё-таки поедет за Нобелевской премией в ШвециюБ. Дилан лично встретится с членами академии и заберет именные диплом и медаль.
18:12 28/03/2017В Украине «Ленина» продали за 10 тысяч долларовСкульптура передана в право пользования, а бюджет города пополнился на 253 тысячи 931 грн.
16:39 28/03/2017Выставка «Армянский импрессионизм» – среди 7 главных культурных событий в МосквеЖурнал Esquire выбрал 7 главных культурных событий в Москве на ближайшую неделю.