17:36 12/05/2023Առողջության պարտադիր ապահովագրություն. փորձագետը կոռուպցիոն ռիսկեր է տեսնումՀՀ կառաարությունը փետրվարի 2-ին հաստատեց Առողջության համապարփակ ապահովագրության ներդրման հայեցակարգը, ըստ որի, սահմանվում է՝ ԱՀԱ-ի ներդրմամբ կապահովվի բնակչության հիմնական բժշկական օգնության և...
10:58 12/05/2023Մուրացան հիվանդանոց տեղափոխված ընկեցիկ երեխայի վիճակը գնահատվում է կայուն ծանրԵրեկ՝ ժամը 16:30-ի սահմաններում, «Մուրացան» համալսարանական հիվանդանոց շտապօգնության մեքենայով տեղափոխված ընկեցիկ երեխայի վիճակում նկատվում է դրական տեղաշարժ։ ԵՊԲՀ աշխատակազմի ղեկավարի փոխանցմամբ,...
21:32 11/05/2023Ծանր վիճակում գտնվող 9 բուժառու ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ Արցախից տեղափոխվել է ՀՀ, 21-ը դեռևս սպասում են իրենց հնարավորությանը. ԱՀ ԱՆԱրցախի տեղեկատվական շտաբը հայտնում է. «Այսօր ծանր վիճակում գտնվող 9 բուժառու ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ և շտապ օգնության մեքենայով Արցախից տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ, իսկ...
19:45 11/05/202310 տարի Հայաստանի յուրաքանչյուր բնակչից ուզելու ենք 164 հազար դրամ փող.Անուշ ՊողոսյանՀՀ կառավարության նախաձեռնած «Առողջության համապարփակ ապահովագրության» ներդրման գործընթացը հասարակության շրջանում բազմաթիվ հարցեր է առաջացրել, փորձագետներն արդեն այսօր բարձրաձայնում են ներդրվող...
18:11 11/05/2023Սոթքի հատվածում վիրավորված զինծառայողներից երկուսին Երևան են տեղափոխելԱդրբեջանական կրակոցների հետևանքով Սոթքի հատվածում վիրավորում ստացած զինծառայողներից երկուսին Երևան են տեղափոխել։ Տեղեկությունը Sputnik Արմենիային հայտնեց ՊՆ-ի աղբյուրը։ «Չորս զինծառայողներից երկուսը...
13:12 11/05/2023Կարելի է ասել, որ վիրավորների կյանքին վտանգ չի սպառնում. Անահիտ Ավանեսյան«Այս պահի դրությամբ Սոթքում վիրավորում ստացած 2 զինվորի վիճակը բավարար է, 2-ինը՝ միջին ծանրության»,-կառավարության նիստից հետո տված ճեպազրույցում հայտնեց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:...
11:30 11/05/2023ՀՀ ԱՆ-ն թշնամու կողմից շտապօգնության մեքենայի ուղղությամբ կրակելու մասին՝ դեմ են հումանիտար օրենքներինԱյսօր առավոտյան Ադրբեջանի զինված ուժերը կրակ են բացել վիրավորում ստացած զինծառայողին տեղափոխող շտապօգնության մեքենայի ուղղությամբ: ՀՀ առողջապահության նախարարությունը դատապարտում է մասնագիտական...
10:32 11/05/2023ՊՆ. Հայկական կողմն ունի 4 վիրավոր, նրանց կյանքին այս պահի դրությամբ վտանգ չի սպառնումԺամը 10:25-ի դրությամբ Սոթքի ուղղությամբ լարվածության նվազումը պահպանվում է: Պաշտպանության նախարարության փոխանցմամբ, նույն ժամի դրությամբ սահմանագոտու մյուս հատվածներում հարաբերականորեն կայուն է:...
09:54 11/05/2023Վիրավորների վիճակը բավարար է. ԶինհոսպիտալՎիրավորների վիճակը բավարար է, նրանց կյանքերին վտանգ չի սպառնում։ Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում տեղեկությունը հայտնել են Վարդենիսի զինհոսպիտալից։ «Նրանց վիճակը բավարար է»,– նշել է ԶԼՄ-ի զրուցակիցը։...
16:21 10/05/2023Արցախի ԱՆ. Ադրբեջանը պահանջել են Կարմիր Խաչի վարորդների ու տեղափոխվող բուժառուների անձնագրային և մեքենաների ստուգումներ իրականացնելԱրցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունից հայտնում են. «Ապրիլի 29-ից դադարել են Արցախից Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ բուժառուների տեղափոխումը ՀՀ բուժհաստատություններ,...
11:47 10/05/2023Կարմիր խաչը տասն օր է՝ Արցախից բուժառուներ չի տեղափոխել ՀայաստանԱրցախի Հանրապետությունը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհին Ադրբեջանի կողմից ապօրինաբար անցակետ դնելու պատճառով արդեն 10 օրից ավելի է «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ ՀՀ...
17:21 09/05/2023Նիկարագուայում մեղուները սպանել են վեց մարդուՆիկարագուայում ուղևորներով լի ավտոբուսը գլորվել է ձորը՝ ընկնելով մեղվի փեթակների վրա։ Միջազգային ԶԼՄ-ները գրում են, որ ավտոբուսի հարվածից աֆրիկյան մեղուները, որոնց անվանում են նաև մարդասպան մեղուներ,...
19:15 06/05/2023Washington Post. Սպիտակ տունը նախազգուշացրել է ԱՄՆ-ում կորոնավիրուսի մոտալուտ նոր ալիքի մասինՍպիտակ տունը նախազգուշացվել է ԱՄՆ-ում կորոնավիրուսի մոտալուտ նոր ալիքի մասին: «Գազետա ռու»-ն գրում է, որ այդ մասին հայտնել է Washington Post-ը։ «Ոչ ոք չի ասում, որ հավանականությունը զրոյական է։ Իսկ...
18:45 06/05/2023Ուրոլոգներն առաջին անգամ ռոբոտ-վիրաբույժի միջոցով կկատարեն միզապարկի փոխպատվաստումԿալիֆորնիայի համալսարանի վիրաբույժները կկատարեն միզապարկի առաջին ռոբոտային փոխպատվաստումը: «Գազետա ռու»-ն հայտնում է, որ նրանք իրենց ծրագիրը ներկայացրել են Չիկագոյում կայացած Ամերիկյան ուրոլոգիական...
17:06 06/05/2023Ո′չ առողջապահական համակարգը, ո′չ հասարակությունը պատրաստ չեն առողջության համապարփակ ապահովագրության ներդրմանը․ Ծաղիկ Վարդանյան«Հայաստանի Հանրապետությունում առողջության համապարփակ ապահովագրության ներդրման հայեցակարգը հաստատելու մասին» նախագծի քննարկումները շարունակվում են։ Առողջապահության ոլորտի փորձագետները մտահոգություն...
12:00 06/05/2023Ինչպե՞ս լվանալ ձեռքերը 40-60 վայրկյանԱռողջապահության նախարարության Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի վարակիչ և ոչ վարակիչ հիվանդությունների համաճարակաբանության վարչության պետ Ռոմելլա Աբովյանը ներկայացրել է մի...
11:29 06/05/2023ԱՀԿ-ն չեղարկել է աշխարհում COVID-19 համավարակով պայմանավորված արտակարգ դրության ռեժիմըՄիաժամանակ հայտարարվել է, որ այն դեռևս սպանում է և մուտացիայի է ենթարկվում: Վտանգ կա, որ նոր տեսակներ կհայտնվեն, որոնք կհանգեցնեն հիվանդացության և մահվան նոր աճի։
18:07 05/05/2023Աշխարհում առնվազն 20 միլիոն մարդ է մահացել COVID-19-ից. ԳեբրիեսուսԱռնվազն 20 միլիոն մարդ է մահացել COVID-19-ից 2020 թվականին համաճարակի բռնկման սկզբից ի վեր: «ՌԻԱ նովոստի»-ն գրել է, որ այդ մասին ճեպազրույցում ասաց ԱՀԿ ղեկավար Թեդրոս Ադհանոմ Գեբրիեսուսը՝ նշելով, որ...
17:51 04/05/2023Ինչո՞ւ է ցիստիտն առավել հաճախ հանդիպում իգական սեռի մոտ. Ներկայացնում է ուրոլոգըՈւրոլոգ Սևան Մարտիրոսյանը հակիրճ ներկայացրել է ուրոլոգիական պրակտիկայում հաճախ հանդիպող պաթոլոգիայի՝ ցիստիտի մասին։ «Ցիստիտը՝ միզապարկի բորբոքումն է, որը կարող է առաջանալ տարբեր պատճառներից։ Առավել...
11:48 04/05/2023Չեմ ուզում՝ մենք վիրտուալ իրականության մեջ ապրենք. Մհեր Գրիգորյան«Նախագծով առաջարկում ենք ՀՀ-ում ներդնել բուժաշխատողների անհատական լիցենզավորման համակարգը»,-կառավարության նիստում հայտնեց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը՝ զեկուցելով «Բնակչության բժշկական...

11:41 26/05/2020Coronavirus: Armenia reports 289 new cases on May 26Armenia has confirmed 289 new coronavirus infections, bringing the total number of cases to 7,402 in the country as of 11 a.m.
10:49 26/05/2020WHO suspends hydroxychloroquine, chloroquine trials for coronavirus treatment pending safety reviewThe World Health Organization said it will temporarily halt global trials of hydroxychloroquine – the malaria drug President Trump said he was recently taking to prevent the coronavirus infection –...
20:13 25/05/2020More coronavirus deaths recorded in Shirak province47 patients are currently treated at Gyumri Infectious Hospital in Shirak province, the Governor’s office reported in its daily update, adding 21 of them are residents of Shirak province.
19:53 25/05/2020Austrian hospital performs first COVID-19 lung transplant in EuropeDoctors in Austria completed a lung transplant on a COVID-19 patient, the first to be done in Europe, the Medical University of Vienna said in a news release on Monday, according to NBC news report.
16:24 25/05/2020Armenia’s Gegharkunik Province reports sixth coronavirus deathGegharkunik Province of Armenia has reported a total of 406 confirmed cases of coronavirus, with 204 recoveries and 6 deaths, Governor of Gegharkunik Gnel Sanosyan said in a Facebook post.
15:49 25/05/202015 coronavirus cases confirmed in Yerevan orphanageCoronavirus has been confirmed among the employees and children of Marie Izmirlian Orphanage in Yerevan.
14:49 25/05/2020Russia reports less than 10,000 new COVID-19 cases for 10th day in a rowThe number of COVID-19 cases in Russia rose by 8,946 in the past day to 353,427 in all regions, TASS reported the anti-coronavirus crisis center as telling reporters on Monday.
14:34 25/05/2020Worldometers: Armenia ranks 7th in world with record one-day spike in coronavirus casesArmenia reported a record single-day spike in coronavirus infections with 452 new cases confirmed in the past 24 hours.
12:48 25/05/2020Gegharkunik governor’s spokesperson reveals reason for putting Sevan on lockdownSevan community of Armenia’s Gegharkunik Province has been placed under lockdown due to the rapid spread of the novel coronavirus in the area, Gegharkunik governor's spokeswoman Liana Hovhannisyan...
11:58 25/05/2020Artsakh reports one new COVID-19 caseArtsakh has confirmed one new coronavirus infection, bringing the national tally to 34, the Artsakh Information Headquarters reports, citing the Ministry of Health.
11:37 25/05/2020China reports 11 new mainland COVID-19 casesChina reported 11 new confirmed coronavirus cases in the mainland as of end-May 24, up from three a day earlier, Reuters reported, citing the National Health Commission.
11:32 25/05/2020Coronavirus: Armenia reports 452 new cases on May 25Armenia has confirmed 452 new coronavirus infections, bringing the total number of cases to 7,113 in the country as of 11 a.m.
19:28 23/05/2020Georgian official expects apology from Armenia’s health ministerDirector of the Center for Infectious Diseases, AIDS and Clinical Immunology of Georgia Tengiz Tsertsvadze called ‘incorrect’ the remarks of Armenian Health Minister Arsen Torosyan about the...
18:51 23/05/202011 new coronavirus cases confirmed in Gegharkunik province11 new cases of coronavirus (Covid-19) have been confirmed in Armenia’s Gegharkunik province on Saturday, Governor Gnel Sanosyan wrote on Facebook.
18:31 23/05/2020A 96-year-old man in Yerevan recovered from coronavirus96-year-old Seryozha Stepanyan was discharged from St. Grigor Lusavorich medical centres on Saturday after recovering from Covid-19. Tsovinar Khachatryan. Public Relations officer at the medical...
17:22 23/05/2020Brazil overtakes Russia to become No 2 in world for virus casesBrazil has confirmed more than 330,000 cases of the coronavirus, surpassing Russia to become the nation with the second-highest number of infections, behind only the United States, Al Jazeera...
13:45 23/05/2020Georgia reports five new cases of coronavirus, 323 people remain infected with COVID-19Georgia has reported five new cases of coronavirus earlier today, bringing the total number of cases to 728.
11:34 23/05/2020Coronavirus: Armenia reports 374 new cases on May 23Armenia has confirmed 374 new coronavirus infections, bringing the total number of cases to 6,302 in the country as of 11 a.m.
20:24 22/05/2020Unannounced inspections held at combat basisUnannounced inspections were conducted at the combat positions of military base N of the first military formation on May 21.
19:06 22/05/2020Health authorities report 23 active coronavirus cases in ArtsakhThe new data released by the Artsakh Ministry of Health suggest no new cases of Covid-19 were confirmed in the republic after 10 performed tests over the past day.