12:59 24/12/2022Ամերիկացի կենսաբան Բարանովան ռուսների ամանորյա ճաշացանկը վտանգավոր է գնահատելՋորջ Մեյսոնի համալսարանի համակարգերի կենսաբանության ամերիկյան դպրոցի պրոֆեսոր Անչա Բարանովան, ով ավելի քան քսան տարի է, ինչ ապրում է ԱՄՆ-ում, Lenta.ru-ին տված հարցազրույցում պատմել է ռուսական...
11:17 24/12/2022Կարմիր խաչի միջնորդությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ծանր վիճակում գտնվող 4 ամսական երեխան«Այսօր Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և իր մեքենաներով 4 ամսական երեխան, ով անհապաղ բուժօգնության կարիք ուներ, Արցախից Լաչինի միջանցքով տեղափոխել է Հայաստան»,- լուրը Panorama.am-ին...
18:08 23/12/2022Յուրաքանչյուր մարդ կյանքի որոշակի փուլում կարող է հոգեկան առողջության հետ կապված որոշակի խնդիրներ ունենալ․ Նիկոլա ԱզնավուրՀոգեկան առողջության պահպանման ազգային կենտրոնի հիմնանորոգումը սպասված բարեփոխումներից է և ուղղված է բուժում ստացող անձանց համար բարվոք պայմանների ստեղծմանը:Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ Առողջապահության...
18:00 23/12/2022Բաքվի դեղատներում դեղեր չեն մնացելՎերջին մի քանի ամիսներին Ադրբեջանում դեղորայքի պակասի հարցն այդպես էլ լուծում չի ստանում։ Ադրբեջանական ԶԼՄ-ներն այսօր գրել են, որ հիվանդները ստիպված են տասնյակ դեղատներ շրջել՝ գտնելու բժշկի նշանակած...
14:42 23/12/2022Դպրոցի ճաշարանը չի համապատասխանել սահմանված նորմերինԴրա արտադրական գործունեությունը կասեցվել է:
13:15 23/12/2022Ամերիկացի բժիշկները խնդրում են դադարեցնել «Theraflu» և «Tylenol»-ի վաճառքըԱմերիկացի բժիշկներն ու դեղագործները դիմել են Սննդամթերքի և դեղորայքի որակի սանիտարական հսկողության վարչությանը (FDA), որպեսզի դադարեցնեն «Տերաֆլյու» (Theraflu) և մրսածության դեմ մի շարք այլ...
13:06 23/12/2022Արցախում 11 երեխա գտնվում է նորածնային և ռեանիմացիոն բաժանմունքներումՆրանցից 4 ամսական փոքրիկի առողջական վիճակը, ում մոտ ախտորոշվել էր «Ընդերային լեյշմանիոզ», շարունակում է մնալ ծանր և ստանում է համապատասխան բուժում:
16:03 22/12/2022Փորձում ենք տեղ հասցնել, որ պացիենտների կյանքին վտանգ է սպառնում և պետք է ապաշրջափակել կյանքի ճանապարհը. Անահիտ Ավանեսյան«Հայաստանի առողջապահական համակարգը և բժիշկների մասնագիտական թիմերը կապի մեջ են Արցախի գործընկերների հետ և միասնական ուժերով հսկողություն են իրականացնում ծանր հիվանդների նկատմամբ»,-կառավարության...
12:28 22/12/2022Տեր-Պետրոսյանը ենթարկվել է ստենտավորմանՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը առողջական վիճակի պլանային զննումից հետո ենթարկվել է բարեհաջող ստենտավորման։ Այս մասին տեղեկացրել է ՀՀ առաջին նախագահի խոսնակ Արման Մուսինյանը։ «Նա դուրս է գրվել...
20:37 21/12/2022Սամվել Ավետիսյանը նշանակվել է Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարՀԲԱ Խորհրդի անդամ, բժշկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Սամվել Արծրունի Ավետիսյանը այսօր նշանակվել է Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարար։ Այս մասին տեղեկանում ենք Հայկական բժշկական...
15:44 21/12/2022Արցախում 4 ամսական փոքրիկի առողջական վիճակը շարունակում է մնալ ծանրԱրցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ...
14:23 21/12/2022ԿԽՄԿ-ին հայտնել են. Արցախում ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող պացիենտների անհապաղ տեղափոխման անհրաժեշտություն կաԱռողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն այսօր Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) պատվիրակության ղեկավար Թիերի Ռիբոյի հետ քննարկել է դեկտեմբերի 12-ից առայսօր Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում...
13:28 21/12/2022Ռուբեն Վարդանյան. Ունենք ճգնաժամ, որը մեծ ազդեցություն է թողնում առողջապահության ոլորտի վրաԱրցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանն այսօր ԱՀ առողջապահության նախարարության աշխատակազմին է ներկայացրել առողջապահության նորանշանակ նախարար Սամվել Ավետիսյանին: Պետնախարարը...
12:27 21/12/2022Չինաստանում բռնկվել է COVID-19-ի նոր ալիքՉինաստանում պարտադիր թեստավորման դադարեցումը դժվարացրել է հետևել կորոնավիրուսային վարակի դեպքերի և դրա հետևանքով մահացությունների թվին։ Եվրանյուզի հաղորդմամբ, իշխանությունները խոստովանել են, որ այժմ...
12:05 21/12/2022Արցախը նոր առողջապահության նախարար ունիԱրցախի Նախագահ Արայիկ Հարությունյանը դեկտեմբերի 21-ին ստորագրել է հրամանագիր Սամվել Արծրունու Ավետիսյանին Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարար նշանակելու մասին: Այս մասին հայտնում են ԱՀ...
10:32 21/12/2022Առողջական լուրջ խնդիրներ ունեցող 13-ը երեխա Արցախից Հայաստան անհապաղ տեղափոխման կարիք ունեն. ՇտաբԱրցախի Հանրապետության տեղեկատվական շտաբից հայտնում են. «Արդեն 10 օր է՝ Արցախն ամբողջական շրջափակման մեջ է: Դեկտեմբերի 12-ի առավոտյան ադրբեջանական կողմը բնապահպանական կեղծ պատրվակներով փակել է Լաչինի...
09:27 21/12/2022ԱՄՆ-ում կորոնավիրուսով վարակվածների թիվը գերազանցել է 100 միլիոնըԸստ Ջոնս Հոփկինսի համալսարանի տվյալների՝ ԱՄՆ-ում COVID-19-ով վարակվելու դեպքերի թիվը չորեքշաբթի գերազանցել է 100 միլիոնը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։ Դեկտեմբերի 21-ի դրությամբ ԱՄՆ-ում գրանցվել է կորոնավիրուսով...
12:24 20/12/2022Արցախում 4 ամսեկան երեխայի առողջական վիճակը շարունակում է մնալ ծանր. ԱՆԱրցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ...
11:02 20/12/2022Ի՞նչ հետևանքների կարող է հանգեցնել գրիպըԳրիպը սուր շնչառական վարակներից ամենածանրն է, որը կարող է հանգեցնել տարբեր բարդությունների։ «Իզվեստիա»-ին տված հարցազրույցում ասել է Ռոսպոտրեբնադզորի համաճարակաբանության գիտահետազոտական ինստիտուտի...

17:21 30/03/2020WHO: COVID-19 is not airborneThe virus that causes COVID-19 is mainly transmitted through droplets generated when an infected person coughs, sneezes, or speaks.
15:44 30/03/2020Germany to test 200,000 people a day for coronavirus to replicate South Korea's successGermany is planning to test 200,000 people a day for coronavirus in the hope of replicating South Korea's success in slowing the outbreak, it has emerged.
14:24 30/03/2020Armenian health minister: Two new coronavirus cases imported from abroadArmenia has reported a total of 482 cases of coronavirus so far, with 58 new cases confirmed in the past one day.
13:45 30/03/2020Coronavirus: Tighter lockdown measures take effect in Spain as death toll hits new recordThe Spanish government has approved tighter lockdown measures announced earlier by Prime Minister Pedro Sanchez, in the latest attempt to slow the spread of the coronavirus, Euronews reports.
12:40 30/03/2020Armenian doctor dies of coronavirus in ItalyArmenian doctor Ghevont Mouradian has died of coronavirus in the town of Salsomaggiore Terme, Northern Italy, Horizon Weekly reports, citing Parmatoday.it.
12:35 30/03/2020Armenia reports 58 new coronavirus cases as of March 30Armenia has confirmed 58 new coronavirus infections, bringing the total number of cases to 482 in the country as of Monday, March 30.
18:39 28/03/2020Iran: Coronavirus death toll rises to 2,517A total of 139 people in Iran have died due to the novel coronavirus over the last 24 hours, pushing the death toll up to 2,517, health officials announced on Saturday, according to Anadolu news...
17:02 28/03/2020Police charges 1889 people in Armenia with violating self-quarantine rulesAs of March 28, 1889 people in Armenia have been pressed with administrative charges for violating self-quarantine rules imposed to contain the coronavirus, according to figures from the Deputy...
15:56 28/03/2020Georgia reports 85 cases of the novel coronavirusAs of March 28, Georgia has confirmed 85 cases of the novel coronavirus, Civil.ge reported. According to the source, 4641 people are currently kept in a 14-day mandatory quarantine, while 239...
15:07 28/03/2020A member of Armenian boxing team tested positive for coronavirusOne of the members of the Armenian boxing team has tested positive for coronavirus, the Boxing Federation of Armenia reported on Saturday.
12:46 28/03/2020Italy's president calls on Europe to "overcome old ways of thinking" amid COVID-19 pandemicEurope must adopt new measures to confront the threat posed by the coronavirus, Italian President Sergio Mattarella said on Friday, telling European Union leaders they had to react before it was too...
11:29 28/03/2020Armenia's coronavirus cases rise to 372 as of March 28Armenia has confirmed 43 new coronavirus infections as of 10am Saturday, March 28, bringing the total number of cases to 372 in the country, the National Center for Disease Control and Prevention...
20:18 27/03/2020Number of confirmed cases of coronavirus in Armenia by regionsThe National Center for Disease Control and Prevention has presented data about confirmed coronavirus cases in Armenia by regions.
19:47 27/03/2020691 mln. AMD donated to government account to respond to the coronavirus crisisArmenia’s ministry of finance reports that around 691 mln. AMD (1,392,247 USD) of financial assistance has been received from physical entities and organizations to the treasury account opened for...
17:08 27/03/2020“Bread and Cheese” for grandmas and grandpas!The Coronovirus outbreak has united Armenia’s public including a number of producers, and caring about the elderly has become a core mission for many.
14:45 27/03/2020Two more servicemen test positive for coronavirus in ArmeniaTwo more servicemen of the Armenian Armed Forces have tested positive for the novel coronavirus, Defense Ministry spokeswoman Shushan Stepanyan said in a Facebook post on Friday.
13:11 27/03/2020Two-month-old baby infected with coronavirus in Armenia, health minister confirmsA two-month-old baby has been diagnosed with the novel coronavirus in Armenia, Minister of Health Arsen Torosyan confirmed on Friday.
11:16 27/03/2020US now leads world in confirmed coronavirus casesThe US now has more confirmed cases of coronavirus than any other country, with more than 85,500 positive tests, BBC News reports.
10:30 27/03/2020Armenia's coronavirus cases rise to 329 as of March 27Armenia has confirmed 39 new coronavirus infections as of 10am Friday, March 27, bringing the total number of cases to 329 in the country, the National Center for Disease Control and Prevention...
19:58 26/03/20208 NATO battalion troops in Lithuania test positive for coronavirusEight troops from allies countries stationed in Lithuania as part of an international NATO battalion have tested positive for the new coronavirus, the Ministry of National Defense said, according to...