12:59 24/12/2022Ամերիկացի կենսաբան Բարանովան ռուսների ամանորյա ճաշացանկը վտանգավոր է գնահատելՋորջ Մեյսոնի համալսարանի համակարգերի կենսաբանության ամերիկյան դպրոցի պրոֆեսոր Անչա Բարանովան, ով ավելի քան քսան տարի է, ինչ ապրում է ԱՄՆ-ում, Lenta.ru-ին տված հարցազրույցում պատմել է ռուսական...
11:17 24/12/2022Կարմիր խաչի միջնորդությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ծանր վիճակում գտնվող 4 ամսական երեխան«Այսօր Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և իր մեքենաներով 4 ամսական երեխան, ով անհապաղ բուժօգնության կարիք ուներ, Արցախից Լաչինի միջանցքով տեղափոխել է Հայաստան»,- լուրը Panorama.am-ին...
18:08 23/12/2022Յուրաքանչյուր մարդ կյանքի որոշակի փուլում կարող է հոգեկան առողջության հետ կապված որոշակի խնդիրներ ունենալ․ Նիկոլա ԱզնավուրՀոգեկան առողջության պահպանման ազգային կենտրոնի հիմնանորոգումը սպասված բարեփոխումներից է և ուղղված է բուժում ստացող անձանց համար բարվոք պայմանների ստեղծմանը:Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ Առողջապահության...
18:00 23/12/2022Բաքվի դեղատներում դեղեր չեն մնացելՎերջին մի քանի ամիսներին Ադրբեջանում դեղորայքի պակասի հարցն այդպես էլ լուծում չի ստանում։ Ադրբեջանական ԶԼՄ-ներն այսօր գրել են, որ հիվանդները ստիպված են տասնյակ դեղատներ շրջել՝ գտնելու բժշկի նշանակած...
14:42 23/12/2022Դպրոցի ճաշարանը չի համապատասխանել սահմանված նորմերինԴրա արտադրական գործունեությունը կասեցվել է:
13:15 23/12/2022Ամերիկացի բժիշկները խնդրում են դադարեցնել «Theraflu» և «Tylenol»-ի վաճառքըԱմերիկացի բժիշկներն ու դեղագործները դիմել են Սննդամթերքի և դեղորայքի որակի սանիտարական հսկողության վարչությանը (FDA), որպեսզի դադարեցնեն «Տերաֆլյու» (Theraflu) և մրսածության դեմ մի շարք այլ...
13:06 23/12/2022Արցախում 11 երեխա գտնվում է նորածնային և ռեանիմացիոն բաժանմունքներումՆրանցից 4 ամսական փոքրիկի առողջական վիճակը, ում մոտ ախտորոշվել էր «Ընդերային լեյշմանիոզ», շարունակում է մնալ ծանր և ստանում է համապատասխան բուժում:
16:03 22/12/2022Փորձում ենք տեղ հասցնել, որ պացիենտների կյանքին վտանգ է սպառնում և պետք է ապաշրջափակել կյանքի ճանապարհը. Անահիտ Ավանեսյան«Հայաստանի առողջապահական համակարգը և բժիշկների մասնագիտական թիմերը կապի մեջ են Արցախի գործընկերների հետ և միասնական ուժերով հսկողություն են իրականացնում ծանր հիվանդների նկատմամբ»,-կառավարության...
12:28 22/12/2022Տեր-Պետրոսյանը ենթարկվել է ստենտավորմանՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը առողջական վիճակի պլանային զննումից հետո ենթարկվել է բարեհաջող ստենտավորման։ Այս մասին տեղեկացրել է ՀՀ առաջին նախագահի խոսնակ Արման Մուսինյանը։ «Նա դուրս է գրվել...
20:37 21/12/2022Սամվել Ավետիսյանը նշանակվել է Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարՀԲԱ Խորհրդի անդամ, բժշկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Սամվել Արծրունի Ավետիսյանը այսօր նշանակվել է Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարար։ Այս մասին տեղեկանում ենք Հայկական բժշկական...
15:44 21/12/2022Արցախում 4 ամսական փոքրիկի առողջական վիճակը շարունակում է մնալ ծանրԱրցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ...
14:23 21/12/2022ԿԽՄԿ-ին հայտնել են. Արցախում ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող պացիենտների անհապաղ տեղափոխման անհրաժեշտություն կաԱռողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն այսօր Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) պատվիրակության ղեկավար Թիերի Ռիբոյի հետ քննարկել է դեկտեմբերի 12-ից առայսօր Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում...
13:28 21/12/2022Ռուբեն Վարդանյան. Ունենք ճգնաժամ, որը մեծ ազդեցություն է թողնում առողջապահության ոլորտի վրաԱրցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանն այսօր ԱՀ առողջապահության նախարարության աշխատակազմին է ներկայացրել առողջապահության նորանշանակ նախարար Սամվել Ավետիսյանին: Պետնախարարը...
12:27 21/12/2022Չինաստանում բռնկվել է COVID-19-ի նոր ալիքՉինաստանում պարտադիր թեստավորման դադարեցումը դժվարացրել է հետևել կորոնավիրուսային վարակի դեպքերի և դրա հետևանքով մահացությունների թվին։ Եվրանյուզի հաղորդմամբ, իշխանությունները խոստովանել են, որ այժմ...
12:05 21/12/2022Արցախը նոր առողջապահության նախարար ունիԱրցախի Նախագահ Արայիկ Հարությունյանը դեկտեմբերի 21-ին ստորագրել է հրամանագիր Սամվել Արծրունու Ավետիսյանին Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարար նշանակելու մասին: Այս մասին հայտնում են ԱՀ...
10:32 21/12/2022Առողջական լուրջ խնդիրներ ունեցող 13-ը երեխա Արցախից Հայաստան անհապաղ տեղափոխման կարիք ունեն. ՇտաբԱրցախի Հանրապետության տեղեկատվական շտաբից հայտնում են. «Արդեն 10 օր է՝ Արցախն ամբողջական շրջափակման մեջ է: Դեկտեմբերի 12-ի առավոտյան ադրբեջանական կողմը բնապահպանական կեղծ պատրվակներով փակել է Լաչինի...
09:27 21/12/2022ԱՄՆ-ում կորոնավիրուսով վարակվածների թիվը գերազանցել է 100 միլիոնըԸստ Ջոնս Հոփկինսի համալսարանի տվյալների՝ ԱՄՆ-ում COVID-19-ով վարակվելու դեպքերի թիվը չորեքշաբթի գերազանցել է 100 միլիոնը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։ Դեկտեմբերի 21-ի դրությամբ ԱՄՆ-ում գրանցվել է կորոնավիրուսով...
12:24 20/12/2022Արցախում 4 ամսեկան երեխայի առողջական վիճակը շարունակում է մնալ ծանր. ԱՆԱրցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ...
11:02 20/12/2022Ի՞նչ հետևանքների կարող է հանգեցնել գրիպըԳրիպը սուր շնչառական վարակներից ամենածանրն է, որը կարող է հանգեցնել տարբեր բարդությունների։ «Իզվեստիա»-ին տված հարցազրույցում ասել է Ռոսպոտրեբնադզորի համաճարակաբանության գիտահետազոտական ինստիտուտի...

13:25 21/04/2021Что стало причиной гибели гетаовитского ребенка, как снизить риски?Основной причиной смерти 12-летнего жителя села Гетаовит Тавушской области, отравления членов его семьи стало употребление дикорастущего растения «болиголова пятнистого».
11:39 21/04/202121.04.2021. За сутки в Арцахе выявлено 6 новых случаев заражения коронавирусомСогласно данным министерства здравоохранения Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)), в Арцахе за минувшие сутки выявлено 6 новых случаев заражения коронавирусом.
11:34 21/04/202121.04.2021. За сутки в Армении подтверждено 1033 новых случая заражения коронавирусомСогласно данным Национального центра по контролю и профилактике заболеваний министерства здравоохранения Армении, за минувшие сутки в республике подтверждено 1033 новых случая заражения коронавирусом...
18:10 20/04/2021Состояние второго ребенка, пострадавшего от пищевого отравления, удовлетворительноеВследствие пищевого отравления, зарегистрированного в селе Гетаовит, состояние здоровья С.А. (2007 г.р.), доставленного в университетскую больницу «Мурацан», врачи оценивают как удовлетворительное....
17:32 20/04/2021CNN: Случаи заражения коронавирусом в США растут, несмотря на вакцинациюЧисло выявляемых каждый день случаев заражения COVID-19 в США продолжает расти, несмотря на массовую вакцинацию населения.
15:57 20/04/2021ВОЗ: Некоторые мутации коронавируса неуязвимы для вакцинНаучные данные говорят о том, что некоторые из мутаций COVID-19 могут быть значительными и не поддаваться вакцинам, заявили РИА Новости в офисе ВОЗ в России со ссылкой на оценку от Европейского бюро...
14:25 20/04/2021Землетрясение магнитудой 6,0 произошло в ИндонезииСейсмологи зафиксировали землетрясение магнитудой 6,0 у берегов Индонезии. Об этом сообщает Геологическая служба США (USGS). Отмечается, что эпицентр подземных толчков располагался на расстоянии 304...
13:00 20/04/2021Ситуация с COVID-19 в Грузии ухудшается: число инфицированных увеличилось за сутки на 1792Число выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 1 792. Скончались десять человек. По данным официального сайта StopCov, с начала пандемии в стране по...
12:40 20/04/2021В Арцахе началась вакцинация населения от COVID-19Согласно данным министерства здравоохранения Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)), в Арцахе за минувшие сутки выявлено 6 новых случаев заражения коронавирусом.
12:19 20/04/2021Мы находимся в одной лодке: Китай объединит усилия с другими странами против пандемииКитайские власти намерены проводить открытую политику по отношению к другим странам и объединить усилия против коронавируса с заинтересованными государствами.
12:07 20/04/2021Отравление в селе Гетаовит: скончался 12-летний подростокСлучай отравления произошел в селе Гетаовит Тавушской области Армении, подробности приводит пресс-служба МЧС РА.
11:42 20/04/202120.04.2021. За сутки в Армении подтверждено 667 новых случаев заражения коронавирусомСогласно данным Национального центра по контролю и профилактике заболеваний министерства здравоохранения Армении, за минувшие сутки в республике подтверждено 667 новых случаев заражения коронавирусом...
10:48 20/04/2021Глава ВОЗ: Уже в ближайшем будущем получится сдерживать пандемию коронавируса COVID-19Глава Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тедрос Адханом Гебрейесус считает, что уже в ближайшем будущем получится сдерживать пандемию коронавируса COVID-19.
18:32 19/04/2021В Эстонии пожилой мужчина умер после прививки PfizerДепартамент лекарственных средств Эстонии на прошлой неделе получил сообщение о смерти 86-летнего мужчины с заболеванием сердца после получения второй дозы вакцины Comirnaty производства...
16:25 19/04/2021Ситуация с коронавирусом в Грузии: число инфицированных увеличилось за сутки на 578Число выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 578. Скончались десять человек. По данным официального сайта StopCov, с начала пандемии в стране по...
13:32 19/04/2021В России зарегистрирован экспресс-тест на антитела для вакцинированных от COVID-19Компания «Рапид БИО» совместно с «Авивиром» зарегистрировала первый в России экспресс-тест для выявления антител к коронавирусу после вакцинации, сообщил РБК, передает РИА НОВОСТИ.
11:36 19/04/202119.04.2021. За сутки в Армении подтверждено 298 новых случаев заражения коронавирусомСогласно данным Национального центра по контролю и профилактике заболеваний министерства здравоохранения Армении, за минувшие сутки в республике подтверждено 298 новых случаев заражения коронавирусом...
11:26 19/04/2021В Израиле снимают маски после вакцинации 70% населенияЖители Израиля отныне могут не носить защитные маски на улице. Министерство здравоохранения страны отменило это обязательное предписание в связи со снижением уровня заражения коронавирусом. В январе...
19:02 17/04/2021Во Франции восемь человек умерли из-за тромбоза после применения вакцины AstraZenecaВо Франции восемь человек умерли из-за тромбоза, возникшего после применения вакцины AstraZeneca, со ссылкой на Национальное агентство по безопасности лекарственных средств (ANSM) передает РИА...
16:20 17/04/2021В Малайзии 40 врачей заразились коронавирусом после полной вакцинацииВ Малайзии у 40 медицинских работников выявили коронавирусную инфекцию после того, как они получили два компонента вакцины.