20:26 07/04/2026ՀՀԿ-ն և «Հայաստան» դաշինքը կարող են միասին փորձել փրկել Հայաստանը․ քաղաքագետՔաղաքագետ Էդգար Էլբակյանը գրում է․ «ՀՀԿ-Ն ԵՎ «ՀԱՅԱՍՏԱՆ» ԴԱՇԻՆՔԸ ԿԱՐՈՂ ԵՆ ՄԻԱՍԻՆ ՓՈՐՁԵԼ ՓՐԿԵԼ ՀԱՅԱՍՏԱՆԸ «Երանի խաղաղարարաց, զի նոքա որդիք Աստուծոյ կոչեսցին» (Մտթ․ Ե 9)։ 2020 թ․ սեպտեմբերի 2-ին՝...
20:12 07/04/2026Հայ Եկեղեցին արտաքին ուժերի կարիքը չունի, քանզի իրեն լիարժեք ու անվերապահորեն սատարում է հայ ժողովուրդը․ Դանիելյան«Երբ ԵՄ և ԵԽ ամբիոնները պատգամավորների, հիմնականում՝ թուրք, ադրբեջանցի և ալբանացի, ծափերի ներքո համառորեն օգտագործվեցին Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հասցեին հերյուրանքներ հնչեցնելու,...
19:48 07/04/2026Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունը չի քննարկվել որևէ կողմի հետ, փոխվում է մեկ անձի, մեկ ուժի ցանկությամբ․ ՎարդևանյանՓաստաբան Արամ Վարդևանյանը տեսանյութ է հրապարակել՝ կից գրելով․ «Տեղի ունեցող իրադարձությունների վերաբերյալ որոշ հանգամանքներ եմ ներկայացրել: Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունը չի քննարկվել որևէ կողմի...
19:27 07/04/2026Չափազանց հավակնոտ և անիրատեսական պնդում է․ Ոսկանյանը՝ Թրամփի հայտարարության մասինԻրանագետ Վարդան Ոսկանյանը գրում է․ «ԱՄՆ-ի նախագահ Թրամփը սպառնացել է, որ «մի ամբողջ քաղաքակրթություն կմեռնի այս գիշեր՝ այլևս երբեք չվերածնվելու համար»՝ նկատի ունենալով Իրանին հասցվելիք հարվածների...
19:14 07/04/2026ԱԺ-ն ընդունեց «Ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխությունների և լրացումների նախագիծըՔՊ-ն երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց «Ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխությունների և լրացումների նախագիծը՝ 67 կողմ, 6 դեմ և ձեռնպահ ձայներով։ Նախագծում, ի թիվս այլ...
18:29 07/04/2026Ցավում եմ, որ Զորի Բալայնն այս պահին գնաց, ինքը պետք է տեսներ իր հայրենիքի վերադարձը․ Արամ Սարգսյան«Զորի Բալայան անունն ազգանունը մեր այսօրվա, երեկվա և վաղվա Հայաստանի խորհրդանիշներից մեկն է։Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀԴԿ նախագահ Արամ Գասպարի Սարգսյանը։ Նա ընդգծեց, որ Զորի Բալայանը...
17:47 07/04/2026ԱԻՄ-ն ասել է՝ ընտրություններին չենք մասնակցելու, միայն մեկ բացառություն կարող է լինել, որին արձագանքել է ԴՕԿ կուսակցությունը. Պարույր Հայրիկյան«Մենք 9 անգամ ներկայացրել ենք Սահմանադրության պատրաստի նախագիծ՝ քաղաքակրթական բարձրագույն ձեռքբերում, Սահմանադրություն, որի ընդունումից հետո Հայաստանի քաղաքացին իսկապես դառնում է երկրի տերը,...
17:21 07/04/2026«Չեմ հանդգնի երբևէ ասել...». Ինչ էր խոստանում Փաշինյանը և ինչ է անում հիմա«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամ Ալիկ Ալեքսանյանը սոցիալական ցանցի իր էջում տեսանյութ է հրապարակել, որտեղ անդրադառնում է Ընտրական օրենսգրքի փոփոխություններին և Փաշինյանի արած...
17:09 07/04/2026Մի ամբողջ քաղաքակրթություն կմեռնի այս գիշեր. Թրամփն Իրանին ուղղված հայտարարությամբ է հանդես եկել«Մի ամբողջ քաղաքակրթություն կմեռնի այս գիշեր, ու երբեք էլ հետ չի բերվի։ Ես չեմ ուզում, որ դա տեղի ունենա, բայց հավանաբար կլինի»,-սոցիալական ցանցի իր էջում նման սպառնալիք է հնչեցրել ԱՄՆ նախագահ Դոմալդ...
16:50 07/04/2026Ընտրական օրենսգիրքը փոխվում է ընտրություններից 2 ամիս առաջ ժողովրդավարության բաստիոնում. Աշոտ Մարկոսյան«2018 թ. ժողովրդավար ձևացող Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարում էր. «Ես չեմ հանդգնի իմ ուզած տարբերակով Ընտրական օրենսգիրք փոխել»,-Փաշինյանի հայտարարությունը հիշեցնում է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամ...
16:35 07/04/2026Մենք պետք է կառուցենք մի երկիր, որտեղ կնոջ ուժը չի չափվի նրա համբերությամբ, այլ նրա ազատությամբ. Լ. Մանուկյան«Հայուհի» կենտրոնի հիմնադիր Լիաննա Մանուկյանը հայտարարել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությանը միանալու մասին։ «Այսօր ես կանգնած եմ մի կետում, որտեղ հասկանում եմ՝ միայն կրթելն ու ոգեշնչելը բավարար չեն։...
16:33 07/04/2026«Ապատեղեկատվությունը կարող է հասարակության մեջ առաջացնել անհարկի անհանգստություն». ՊՆ-ից արձագանքել են ՔՊ-ական պատգամավորին«Նմանատիպ ապատեղեկատվությունը կարող է հասարակության մեջ առաջացնել անհարկի անհանգստություն և ձևավորել թյուր պատկերացում զինված ուժերում առկա պայմանների վերաբերյալ»,- նշված է ՀՀ պաշտպանության...
16:00 07/04/2026Բարբաջանք ու հերյուրանք. Ալեքսանյանն իր գործակալ լինելու մասին լուրերին ի պատասխան«Բարբաջանք, հերյուրանք»։ ԱԺ դիմաց «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամ Ալիկ Ալեքսանյանը նման որակումներ տվեց տելեգրամյան այն լուրերին, որ տարիներ առաջ ինքը հավաքագրված է եղել ՌԴ հատուկ...
15:56 07/04/2026Սամվել Կարապետյանի խոսքից վախենում է, անունից վախենում է, նկարների դեմ պայքարում է. Ն. Կարապետյան«Մենք ապրում ենք շատ ունիկալ երկրում։ Հայաստանն այն երկիրն է, որտեղ ընդդիմադիր առաջանորդը կալանքի տակ է, որտեղ թույլ չի տրվում, որ ընդդիմադիր առաջնորդն անգամ տեսաուղերձով դիմի իր ժողովրդին»,-նշում է...
15:16 07/04/2026ՔՊ-ականների առաջարկը՝ արգելել դաշինքների վրա անձնանունների կիրառումը, ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ ընդունեցԱզգային ժողովը, միայն «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը, առաջին ընթերցմամբ, ընդունեց իր պատգամավորներ Արուսյակ Ջուլյակյանի, Ալխաս Ղազարյանի, Արթուր Հովհաննիսյանի նախաձեռնած «ՀՀ Ընտրական...
15:06 07/04/2026Քննչականի ու մարզպետի չոչը, դպրոցի ու քննիչի ոչըԱշխատանքից զրկվելը Հայաստանում իհարկե նույնիսկ պարզագույն՝ դրամի, կենցաղի խնդիր է բերում։ Բայց ՀՀ քաղաքացիները, որ սեփական ինքնա և համընդհանուր մարդկային արժեքների, արդարության խախտումները...
14:56 07/04/2026Միրզոյանն ու Կայա Կալասը քննարկել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգի կյանքի կոչմանն ուղղված աշխատանքներըՀայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասի հետ։ ՀՀ...
14:43 07/04/2026Ալեն Սիմոնյանը շնորհավորել է Վալենտինա Մատվիենկոյի ծննդյան տարեդարձի առթիվԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի հետ: ՀՀ ԱԺ հաղորդմամբ, քննարկվել են միջխորհրդարանական կապերին եւ երկկողմ...
14:12 07/04/2026Կարող է օրենք ընդունեն, որ 42 համարի կոշիկ հագնողները չպետք է ընտրություններին մասնակցեն. Ղազարյան«Ամբողջ խնդիրն այն է, որ ՔՊ-ն ԸՕ-ում փոփոխություններ կատարելու որոշում կայացրել է, երբ արդեն ՀՀ նախագահի հրամանագրով խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման օրը սահմանված է»,-ԱԺ դիմաց լրագրողների...
13:21 07/04/2026Ա. Ալեքսանյան. Ֆորսմաժորային բոլոր իրավիճակների համար լուծումներ ունենք«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամ Ալիկ Ալեքսանյանն ԱԺ դիմաց հայտարարեց, որ ֆորսմաժորային բոլոր իրավիճակների համար իրենք լուծումներ ունեն։ Նրան հարցրեցին, եթե ԱԺ-ն ընդունի ԸՕ-ում առաջարկվող...

12:00 18/12/2024Armenia's film out of Oscars shortlistThe Academy of Motion Picture Arts and Sciences on Tuesday announced the shortlists in 10 Oscar categories for the 97th Academy Awards.
11:35 18/12/2024Assad naively trusted Erdogan until he got stabbed in the backBy Harut Sassounian TheCaliforniaCourier.com For many years up until the Syrian civil war of 2011, Syria and Turkey enjoyed very close relations.
11:21 18/12/2024Hakob Aslanyan expelled from Armenia's ruling partyArmenia's ruling Civil Contract party has expelled MP Hakob Aslanyan, citing a “serious disciplinary violation”.
16:00 17/12/2024Church leaders visit Armenian Embassy in SyriaHis Grace Bishop Armash Nalbandian, Primate of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Damascus, and Georges Assadourian, Armenian Catholic Bishop of Damascus, on Tuesday visited the Armenian...
15:36 17/12/2024Azerbaijan invited Armenia to 'cooperate' in criminal case against Artsakh leadersAzerbaijan transferred the criminal case against Artsakh's military and political leaders to the Baku Military Court on Tuesday.
14:36 17/12/2024Prosecutor's Office denies plans to strip MP Hovik Aghazaryan of immunityArmenian Prosecutor General Anna Vardapetyan has no plans to ask the National Assembly to strip MP Hovik Aghazaryan of immunity, her office said.
14:00 17/12/2024MP warns of violations over Hovik Aghazaryan's private data leakNonpartisan MP Taguhi Tovmasyan has again sent letters to her international colleagues and several international organizations regarding the case of Hovik Aghazaryan, an MP who was expelled from...
13:15 17/12/2024Chief of Russia's nuclear protection forces killed in Moscow blastAn explosive device planted near an apartment building in Moscow killed the head of Russia’s nuclear and chemical forces early Tuesday, officials said.
12:02 17/12/2024Armenian Foreign Ministry hosts official reception for foreign diplomatsThe Armenian Foreign Ministry on Monday hosted an official reception attended by the heads of diplomatic missions accredited in Armenia.
11:15 17/12/2024EU to suspend visa-free travel for Georgian diplomatsEuropean Union foreign ministers agreed on Monday that the bloc should suspend visa-free travel for Georgian officials holding diplomatic passports following a crackdown in Georgia on pro-EU...
17:20 16/12/2024Assad issues first statement since fall of his regimeFormer Syrian leader Bashar al Assad has issued his first statement since the fall of his regime, Sky News reports.
16:00 16/12/2024Armenia, France discuss defense cooperationDuring his working visit to France, Armenian Defense Minister Suren Papikyan on Monday held a meeting with the Military Adviser and Chief of the Military Staff to the President of France, General...
15:32 16/12/2024Russia hopes Pashinyan will attend CIS meeting in St. PetersburgRussia hopes that Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan will attend the informal meeting of CIS leaders to be held in St.
14:32 16/12/2024Erdogan sings 'Sari Aghjik' at meeting in ErzurumTurkish President Recep Tayyip Erdogan sang the Turkish version of "Sari Aghjik," an Armenian folk song, at a meeting with young people in Erzurum.
13:34 16/12/2024Expert: No concessions from Armenia help stop AzerbaijanVaruzhan Geghamyan, a geopolitical strategist and regional security expert, has warned of a risk of new Azerbaijani attack on Armenia amid a surge in Baku’s arms imports.
12:46 16/12/2024NATO and EU leaders to discuss peacekeeping troops to UkraineEuropean leaders are planning to meet Wednesday evening in Brussels with Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy and NATO chief Mark Rutte to discuss peace plans and the potential deployment of...
12:07 16/12/2024Political analyst banned from entering ArmeniaPolitical analyst Andranik Migranyan has been banned from entering Armenia. He was turned back at Yerevan’s Zvartonts International Airport late on Sunday, the Union of Russian Armenians reported....
16:15 14/12/2024Opposition MP: Turkey's policy towards Armenia aligns with pan-Turanism goalsThe Armenia-Turkey normalization process could be either a threat or an opportunity, claims Armen Rustamyan, an MP from the opposition Hayastan faction.
15:30 14/12/2024Ex-football player Kavelashvili elected as Georgia's presidentGeorgian lawmakers elected Mikheil Kavelashvili, a hardline critic of the West, as the country’s new president on Saturday, setting him up to replace a pro-Western incumbent amid major protests...
14:34 14/12/2024Armenian MP: Situation in Syria could remain unresolvedOpposition lawmaker Tigran Abrahamyan says the military and political situation in Syria may not have been finally resolved after its seizure by rebels and the end of President Bashar al-Assad's rule.