Աշխարհում 15:44 05/06/2014
Խաչիկ Տեր-Ղուկասյան. «Մենք պետք է ցեղասպանության ճանաչման գործընթացից անցնենք փոխհատուցման համար պայքարի»
«Քանի որ Թուրքիան 2015թ.-ի ապրիլի 24-ին որոշել է նշել Գալիպոլիի ճակատամարտի տարելիցը՝ նպատակ ունենալով աշխարհի ուշադրությունը շեղել Հայոց ցեղասպանության հիշատակման արարողություններից, Հայաստանը պետք է կրկնապատկի իր ջանքերը աշխարհի առաջնորդներին այդ օրերին Հայաստան հրավիրելու համար: Հայաստանը նաև պետք է անցում կատարի Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման փուլից դեպի Թուրքիայից փոխհատուցումների պահանջման փուլ»: Այս կարծիքը հայտնեց Բուենոս Այրեսի Սան-Անդրեսի համալսարանի միջազգային հարաբերությունների պրոֆեսոր Խաչիկ Տեր-Ղուկասյանը՝ մեկնաբանելով հայ-թուրքական հակամարտության շուրջ ծավալվող իրադարձությունները:
- Դոկտոր Տեր-Ղուկասյան, ինչպե՞ս եք գնահատում այն քաղաքականությունը, որը վարում են ՀՀ իշխանություները Թուրքիայի հանդեպ և այն քաղաքականությունը, որը վարում են Թուրքիայի իշխանությունները Հայաստանի հանդեպ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի նախաշեմին:
- Կամա թե ակամա Հայաստանի և Թուրքիայի կառավարությունները ներքաշվել են դիվանագիտական մրցավազքի մեջ, որի «արդյունքը» տեսանելի կլինի հաջորդ տարվա ապրիլի 24-ին: Ինչպես հայտնի է, Թուրքիայի կառավարությունը հայտարարել է, որ նշելու է Գալիպոլիի ճակատամարտի տարելիցը 2015թ.-ի ապրիլի 24-ին և արդեն սկսել է այդ առիթով հրավերներ ուղարկել տարբեր պետությունների ղեկավարներին:
Այս ամենի նպատակն է իհարկե ստվեր գցել համաշխարհային մակարդակով Հայոց ցեղասպանության հիշատակման գործընթացի վրա և միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղել դրանից: Պաշտոնական Երևանը չունի այլընտրանք քան բազմապատկել դիվանագիտական ջանքերը՝ ապահովելու համար միջազգային առաջնորդների ներկայությունը Հայաստանում Ցեղասպանության 100 ամյակի արարողություններին:
Գիտակցենք դա, թե ոչ, սա հերթական էջն է ժխտողականության և ճշմարտության միջև ուժային պայքարի: Սակայն ավելի կարևոր է այն հարցը, թե արդյո՞ք Ցեղասպանության տարելիցը սկիզբ կհանդիսանա մի նոր փուլի, որը մենք կարող ենք ձևակերպել որպես Հայկական հարց: Այլ կերպ ասած, արդյո՞ք մենք կկարողանանք Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման պայքարից անցում կատարել դեպի լայն իմաստով փոխհատուցումների պահանջման պայքարին: Եթե դրան լրջորեն հետամուտ լինենք, ապա ռազմավարության այսպիսի փոփոխությունը, որը կմիացնի և սփյուռքին, և ՀՀ կառավարության ջանքերը, կարող է հանդիսանալ լավագույն խոչընդոտը թուրքական ժխտողականության կողմից եկած ցանկացած նոր նախաձեռնության դեմ, ինչպիսին է օրինակ երկու ժողովուրդների «ընդհանուր վշտի» թուրքական գաղափարը:
- Ինչպես եք գնահատում այն փաստը, որ ՀՀ նախագահը հրավիրել է Թուրքիայի նախագահին 2015թ.-ին ներկա գտնվել Հայոց ցեղասպանության 100 ամյակի հիշատակման արարողություններին:
- Դա անշուշտ քաղաքական քայլ էր, որը բավականին համապատասխանում է Սերժ Սարգսյանի անսպասելի հայտարարություներ անելու ոճին, որով նա պատասխանեց Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանի՝ ապրիլի 24-ին հրապարակայնորեն հնչեցրած ցավակցական ուղերձին: Նախագահ Սարգսյանը երկրորդ անգամն է հրավիրում Թուրքիայի նախագահին Հայաստան: Առաջին անգամ նա դա արեց 2008թ.-ի հունիսին Մոսկվայում, ինչը սկիզբ դրեց հետագայում այսպես կոչված «ֆուտբոլային դիվանագիտությանը»: Այդ առաջին հրավերի ժամանակ նախագահ Սարգսյանը թուրքական թեզերին կուլ գնալու վտանգավոր նշան ցուցաբերեց, երբ նա գրեթե ընդունեց պատմաբանների հանձնաժողով ստեղծելու Թուրքիայի առաջարկը:
Այս անգամ, սակայն, ոչ մի զիջում չարվեց. Ճիշտ ընդհակառակը՝ վարվելով ավելի շատ Քոչարյանի ոճով (երբ վերջինս 2005թ.-ին նամակ ուղարկեց Գյուլին և միևնույն ժամանակ մերժեց ընդհանուր հանձնաժողով ստեղծելու առաջարկը), Սարգսյանը հստակ հայտարարեց, որ Հայաստանի համար այսպիսի հանձնաժողովի ստեղծումը չի կարող լինել քննարկման առարկա: Հուսանք, որ այս դիրքորոշումը կդառնա պետական քաղաքականություն: Երբ հարցը վերաբերում է Ցեղասպանությանը, զիջումների մասին և ոչ մի խոսք լինել չի կարող:

Interviews 15:58 05/06/2014
Khatchik Der Ghougassian: We must move from Genocide Recognition policy towards struggle for Reparation
Parorama.am has talked to Professor of International Relations at the University of San Andrés in Buenos Aires, Argentina, Dr. Khatchik Der Ghougassian on the issues between Armenia and Turkey on the eve of the Armenian Genocide centennial. Dr. Der Ghougassian says that Armenia should double its diplomatic efforts to ensure the presence of international leaders in Armenia in 2015 given the fact that Turkey is going to divert the attention of the international community away from it. He also says that a shift should be made from the policy of the international recognition of Genocide towards the struggle for the reparation.
- Dr. Der Ghougassian, how do you assess the policies pursued by the Armenian leadership towards Turkey on the one hand and the policies pursued by the Turkish leadership towards Armenia on the other hand in the context of the Genocide centennial?
- Willingly or not, the Armenian and Turkish governments have gotten engaged in a diplomatic race the "outcome" of which will be seen next year on April 24. As it is known, the Turkish government announced that it will mark the 100th anniversary of the Gallipoli battle on April 24, 2015 and had started inviting heads of states for the public ceremonies. Its aim, of course, is to overshadow the global remembrance of the Genocide at its centenary. Yerevan has no other choice but to double the diplomatic efforts to assure a high level of presence and participation of international leaders on the same day. Consciously or not, this is yet another chapter of the power struggle between denial and truth. Yet, more important is the question whether the centenary would mark the beginning of a new phase in what we might conceptualize as the Armenian Cause. In other words, would we move on from the struggle for the international recognition of the Genocide to the struggle for the reparation in a very broad understanding? If serious, this shift that engages both the Armenian state and Diaspora could be the best preemption to any Turkish denialist novel initiative in the logic of the "common sorrow" that both people share.
- What is your view regarding the fact that the President of Armenia has invited the President of Turkey to Armenia to commemorate the Genocide centennial? What do you think will be the result of this?
- It was definitely a political move, much in the style so proper to Serge Sarkisian to make surprise announcements, answering and challenging Erdogan's public declaration on April 24. This is the second time Sarkisian invites his Turkish counterpart to Armenia. He made the first one on June 2008 in Moscow, it was the first step to what would later become the so-called "football diplomacy." In that first invitation, Sarkisian gave a dangerous sign of concession to the Turkish thesis almost accepting the proposal for a "commission of historians." This time, however, there was no concession at all; quite the opposite, much in Kocharian's line when he sent a letter to Gul in 2005 and rejected the offer to form a mixed commission of historians Sarkisian clearly stated that for Armenia such a commission is out of question. Hopefully this would become a state policy. There is no room for any kind of concession when it comes to Genocide.