Հասարակություն 13:12 10/08/2014
Օգոստոսի 8-ին Ադրբեջանում սպանված Չինարի գյուղի բնակիչ Կարեն Պետրոսյանը ադրբեջանական Աղբուլաղ գյուղի Ռոյալ Իսմախանօղլու Գուլիևի բակում հայտնվել էր օգոստոսի 7-ին ժամը 1-ին և թեյ խնդրել:
Ադրբեջանական «Ազեր լայֆ» կայքի ռեպորտաժում Գուլիևը պատմում է, որ մոլորված հային առաջինը նկատել է իր մայրը, ումից նա թեյ է խնդրել, իսկ Գուլիևից՝ ծխախոտ:
Գուլիևի մայրը պատմում է, թե ինչպես է նկատել Կարեն Պետրոսյանին իր բակում. «Եկա դռան մոտ, տեսա մի մարդ կռացած նստած է, ասեցի` այ տղա, դու ո՞վ ես, նա էլ ինձ` թեյ, թեյ…Հետո տղայիս ասացի` այ տղա, հայ է եկել, ասեց` որտեղ, ասեցի` դռան մոտ է, հետո հարևանները եկան, սկսեցին հարցուփորձ անել… Տարանք չայխանա, հետո էլ զինվորականները եկան»:
Հատկանշական է, որ այնուհետ ռեպորտաժում ներկայացվում են տեղի բնակիչների և հայ գերու հետևից եկած զինվորականների քաշքշուկի կադրեր: Ըստ ամենայնի` զինվորականների պահվածքը այնպիսին է եղել, որ վախեցրել է գյուղացիներին` հայերի հնարավոր նմանատիպ պատասխանից:
Այդ մասին «Ազատություն» ռադիոկայանի ադրբեջանական ծառայության ռեպորտաժում Ֆարիզա Թաղիևան ևս անհանգստություն հայտնեց: Նա նաև պատմում է, թե ինչպես էին տեղի բնակիչները Կարենին հարցնում, թե ինչու է վախեցած, իսկ նա պատասխանում էր, որ իր հետ ոչինչ չունի, զենք չունի, որ անունը Կարեն է:
Թաղիևան է Հայաստանի քաղաքացուն տարել գյուղի թեյարան: Այնտեղ նրան մոտեցել են Աղբուլաղի երիտասարդները և սկսել հարցուփորձ անել:
«Բարևեցի ձեռքով, թևը ոլորեցի, ստուգեցի` բան չկար մոտը»,- պատմում է տեղի բնակիչ Նիյամաթ Մամադովը և նշում, որ Կարենը եղել է սպորտային կոշիկներով, ոչ մի զենք չի ունեցել, որևէ դիմադրություն էլ ցույց չի տվել:
Երիտասարդը նաև պատմում է, որ Կարենի մոտ սովորական հեռախոս է եղել, որում եղել են մի քանի զինվորականների նկարներ:
Հարցին, թե` դո՞ւ ես, Կարենը պատասխանել է, որ եղբայրն է: Զրույցը դադարել է, երբ զինվորականներն են եկել:
Տեղի բնակիչները չեն հավատում նաև Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության պաշտոնական տարբերակին, թե Կարեն Պետրոսյանը դիվերսանտ է եղել:
Թաղիևան պատմում է նաև, որ իրենց գյուղը հայկական դիրքերից հեռու է գտնվում և նույնիսկ սահմանային գյուղի կարգավիճակ չունի: Վերջին փաստով գյուղացին հայտնում իր անհանգստությունը, որ իշխանությունների ուշադրությունից դուրս են:
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 8-ին ադրբեջանական լրատվամիջոցները` հղում անելով Ադրբեջանի ՊՆ-ին, հայտնել էին Պետրոսյանի «հանկարծակի մահվան» մասին: Տեղեկատվության համաձայն՝ նա մահացել է Բաքվում, իսկ դիահերձումը կատարել են Գյանջայում:
Ավելի վաղ հայկական լրատվամիջոցները հաղորդել էին, որ Կարեն Պետրոսյանը Չինարի գյուղի բնակիչ էր և օգոստոսի 7-ին մեկնել էր գյուղի հարևան անտառ՝ փայտ բերելու: Ըստ ամենայնի` Պետրոսյանը մոլորվել է և հայտնվել Ադրբեջանի տարածքում: Սա հաստատվում է նաև ադրբեջանական ԶԼՄ-ների սկզբնական տեղեկություններով:

Регион 12:00 10/08/2014
Убитый 8 августа в Азербайджане 31-летний житель села Чинари Тавушской области Армении Карен Петросян появился в азербайджанском селе Агбулаг, возле дома местного жителя Рояла Исмахан оглу Гулиева в час дня 7 августа и попросил чаю. В последствии он был переодет в военную форму и объявлен диверсантом.
В репортаже портала «Azer life» Гулиев рассказывает, что первым заблудившегося армянина увидела его мать, у которой он попросил чая, а у самого Гулиева – сигарет.
Мать Гулиева рассказывает, как обнаружила Карена Петросяна у себя во дворе: «Подошла к двери, вижу, сидит, спрашиваю „ты кто?”, а он мне „чай, чай…” Потом сыну сказала, что у дверей армянин сидит, потом соседи подошли, начали расспрашивать, мы его чаем напоили, а потом пришли военные».
Примечательно, что дальше в репортаже продемонстрированы кадры потасовки местных жителей с военными, приехавшими за армянским заложником.
В репортаже азербайджанской службы «Радио Свобода» Фариза Тагиева женщина, обнаружившая заблудившегося армянина рассказывает, как местные жители расспрашивали его, почему он испуган, а он отвечал, что у него при себе ничего нет, оружия нет, а зовут его Карен.
Тагиева отвела гражданина Армении в местную чайхану села Агбулаг, где молодежь окружила Карена и начала расспрашивать. «Поздоровался, покрутил его, обыскал, посмотрел кроссовки, у него ничего с собой не было», – рассказывает местный житель Ниямат Мамедов и отмечает, что у Карена с собой не было оружия и он не оказывал никакого сопротивления.
Также молодой человек рассказывает, что у Карена в руках был обычный телефон и расспросы прекратились, когда в село пришли военные.
Местные жители также не верят в официальную версию Министерства обороны Азербайджана о том, что Карен Петросян был диверсантом. Как рассказывает Фариза Тагиева, посты ВС Армении находятся далеко от села, у которого даже нет статуса «приграничного». «Здесь нет их позиций, как он мог прийти с боевых постов?» – задается вопросом местная жительница.
МККК отказывается от публичных комментариев обстоятельств смерти в Азербайджане гражданина Армении К. Петросяна