ՄԻԵԴ-ն ընթացք է տալիս Կարեն Պետրոսյանի դին վերադարձնելու պահանջին
Ադրբեջանում գերության ընթացքում սպանված Կարեն Պետրոսյանի ընտանիքը ներկայացնող աշխատանքային խումբը 2014թ. սեպտեմբերի 10-ին դիմել է Մարդու Իրավունքների Եվրոպական Դատարան (ՄԻԵԴ)` դատարանի կանոնագրքի 39-րդ կանոնի հիմքով խնդրելով ՄԻԵԴ միջամտությունը Կ. Պետրոսյանի դին անհապաղ և անվնաս վիճակում ընտանիքին վերադարձնելու նպատակով: Այս մասին Panorama.am-ին տեղեկացրեցին «Ընդդեմ իրավական կամայականության» ՀԿ-ից:
«Հանգուցյալի դին առանց նախապայմանի վերադարձնելը Միջազգային իրավունքի հրամայական է: Այս անօրինական ձգձգումն ավելի է խորացնում տառապանքը, որին արդեն իսկ ենթարկվում է անմեղ քաղաքացու ընտանիքը»,- ասաց «Ընդդեմ իրավական կամայականության» (ԸԻԿ) ՀԿ գործադիր տնօրեն, աշխատանքային խմբի անդամ Լարիսա Ալավերդյանը:
«Պահանջը ներկայացվել է Պետրոսյան ընտանիքի անդամների ընտանեկան և անձնական կյանքի իրավունքի անդառնալի և շարունակական խախտումը կանխելու նպատակով»,- ասաց աշխատանքային խմբի անդամ, փաստաբան Վահե Գրիգորյանը:
Պետրոսյան ընտանիքի շահերը ներպետական վարույթներում և ՄԻԵԴ-ում ներկայացնելու նպատակով աշխատանքային խմբում ներգրավվել են մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի ոլորտի փորձագետներ: Պետրոսյանի ընտանիքը ՄԻԵԴ-ում ներկայացնում են մարդու իրավունքների ոլորտի իրավաբաններ Քրիստինա Գևորգյանը, Արա Ղազարյանը և Վահե Գրիգորյանը, ինչպես նաև իրավապաշտպաններ Լարիսա Ալավերդյանը և Արտակ Զեյնալյանը:
Պետրոսյան ընտանիքի ներկայացուցիչների պահանջին ի պատասխան՝ սեպտեմբերի 12-ին ՄԻԵԴ-ը խնդրել է Ադրբեջանի կառավարությունից բացատրություններ ներկայացնել «Կարեն Պետրոսյանի մարմնի վերադարձման հարցի առնչությամբ Ադրբեջանի պաշտոնական դիրքորոշման և դին ընտանիքին վերադարձնելու ձգձգումների պատճառների մասին», մինչև սույն թվականի սեպտեմբերի 26-ը:
Կ. Պետրոսյանը Հայաստանի հյուսիսարևելյան սահմանամերձ գյուղի բնակիչ էր: Նա սխալմամբ հայտնվելով Ադրբեջանի տարածքում, գերեվարվել էր օգոստոսի 7-ին: Ադրբեջանի իշխանությունները լրատվամիջոցներին տրամադրել էին ցնցող պատկերներ, թե ինչպես են դիմակավոր զինվորները նրան քարշ տալով տանում և բիրտ ուժի գործադրմամբ նրան պարտադրում ներում հայցել Ադրբեջանի նախագահից: Մեկ օր անց Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարեց, որ Կ. Պետրոսյանը «հանկարծամահ» էր եղել «սրտանոթային անբավարարությունից»: Կարեն Պետրոսյանի մահվան հետ կապված հանգամանքները լուրջ կասկածներ են առաջացնում Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից հայտարարված Կ. Պետրոսյանի մահվան պատճառների շուրջ:
Հակառակ ԱՄՆ, Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի և Միջազգային Կարմիր Խաչի Կոմիտեի կոչերին և հորդորներին, Ադրբեջանը դեռ չի վերադարձրել Պետրոսյանի դին հարազատներին:
ԵԱՀԿ ՄԽ անդամ երկրները հավասարության նշան չեն դնում կողմերի մեջ
Կարեն Պետրոսյանին առևանգել են հայկական տարածքից. Աշխատանքային վարկածԱՄՆ Պետդեպը` Կարեն Պետրոսյանի սպանության մասին Քննչական կոմիտե. Կարեն Պետրոսյանի մահվան դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ
ԿԽՄԿ. Կարեն Պետրոսյանի դին Հայաստան վերադարձնելու ուղղությամբ առաջընթաց չկա
Կ.Պետրոսյանի սպանության ողջ պատասխանատվությունը կրում է անձամբ Ալիևը. Զոհրաբյանի նամակը
Ադրբեջանի կիսագաղութային կախվածության, «British Petrolium»-ի կապիտալի ու Ադրբեջանի` պատերազմի չգնալու մասին

Law 12:22 15/09/2014
On 10 September 2014, a working group representing the family of Karen Petrosyan, an Armenian civilian killed under Azerbaijani custody, has applied to the European Court of Human Rights (ECHR) with a request under Rule 39 of the Rules of Court, requesting the ECHR to intervene in this case with interim measure of indicating the respondent state, Azerbaijan, immediately to return the remains of Karen Petrosyan to his family, taking all relevant and necessary steps to return the body in a dignified state, the Foundation Against the Violation of Law (FAVL) told Panorama.am.
“International law requires that the remains be returned without any preconditions,” said Larisa Alaverdyan, FAVL Executive Director and one of the members of the working group. “This illegal delay serves to compound the already tremendous suffering felt by this innocent civilian’s family.”
“The request was lodged aiming at prevention of irreparable and continuous violation of the right to respect the family and private life of Petrosyan family members” as one of the members of the working group,” advocate Vahe Grigoryan said.
A working group has been composed of experts in the field of international human rights law to represent the interests of Petrosyan family in both domestic proceedings in Armenia and in the ECHR. Human rights lawyers Kristina Gevorkyan, Ara Ghazaryan and Vahe Grigoryan together with human rights defenders Larisa Alaverdyan and Artak Zeynalyan are representing Petrosyan family before ECHR.
In response to the request of the representatives of the Petrosyan’s family, on Friday 12th September, the ECHR communicated the request to the government of Azerbaijan requesting to explain its “official position in connection with the repatriation of Karen Petrosyan’s body and to provide information on the reasons for the delay in returning of the body to his relatives.” The deadline for the information requested was indicated as 26th of September.
Karen Petrosyan, who lived in a borderland village in northeastern Armenia, was taken captive on August 7 after mistakenly appearing in the territory of Azerbaijan. Shocking images of him being dragged by masked soldiers were distributed to the media by authorities in Azerbaijan, in which Karen Petrosyan was being brutally forced to beg pardon from the president of Azerbaijan. The next day, the Defense Ministry announced that he had “suddenly” died of “heart failure.” The circumstances surrounding the death of Karen Petrosyan raise serious doubts as to the cause of the death announced by Azerbaijani authorities.
Despite calls from the United States, France, Russia, and the International Committee of the Red Cross, Azerbaijan does not repatriate the body of Karen Petrsoyan.