Տարածաշրջան 17:17 28/02/2015
Ռուս լրագրողը չի հաստատել Խոջալուի փախստական կնոջ վերաբերյալ ադրբեջանական քարոզչամեքենայի հերյուրանքը
Xocali.net  կայքը շարունակում է մերկացնել 1992 թվականի Աղդամյան դեպքերի շուրջ ադրբեջանական քարոզչամեքենայի կեղծարարությունները:
Ֆերգանիից թուրք-մեսխեթցի փախստական կնոջ` Մեհրիբան Բեքիրովայի պատմությունը տևական ժամանակ է, ինչ մանրակրկտորեն ուսումնասիրվել է ռուս լրագրող Վիկտորիա Իվլևայի ռեպորտաժի շնորհիվ: Այնուհանդերձ, 23 տարի անց Բեքիրովան սկսել է հանկարծ հիշել «գերության» տարօրինակ մանրամասներ:
Ադրբեջանական Vesti.az կայքում զետեղվել է «պատմություն, որը մնացել է ռուս լրագրող Վիկտորիա Իվլևայի տեսախցիկի հետևում»: Առանձնակի ուշադրություն հրավիրենք այն հանգամանքին, որ դիտարկումն այն մասին, թե Իվլևան նշվածը չի տեսել, հատուկ է արված, քանզի ակնհայտ է, որ վերջինս նման հերյուրանքներին ընթացք չէր տա:
Բեքիրովան 23 տարի անց սկսել է պնդել, թե իբր «իրեն ծեծել են», «սվին դանակով կտրել են դեռահաս աղջկա կուրծքը, որն ընկել է ուղիղ իր դժբախտ հոր երեսին» «իմ (Բեքիրովայի մոտ- խմբ.) ամբողջ մարմինը ուռել էր», «Վիկտորիան հաճախ էր այցելում ինձ, հետաքրքրվում, թե ինչպես եմ», «ճեղքել են (հղի կնոջ) փորը և այնտեղ կատու դրել, ապա կարել են» ... Հետո այս մասին իմացել են, թերթերն էլ են գրել»:
Ռուս լրագրողուհու վկայությունների համաձայն` Բեքիրովան և մյուս թուրք-մեսխեթցիները հայկական գերության մեջ մնացել են ընդամենը 2 օր, այսինքն` «պատմության» մեջ նկարագրված այդ իրադարձություններն ընդգրկում են ընդամենը 48 ժամ:
Բեքիրովան պնդում է, թե իբր Վիկտորիան հաճախ էր այցելում իրեն, «հետաքրքրվում, թե ինչպես եմ ես», սակայն երբևէ և ոչ մեկը չի բողոքել լրագրողին «կտտանքներից», «տանջանքներից», «ծեծից», «մարմնի մասերը կտրելուց»:
Ըստ Բեքիրովայի պատմածի` նա տեսել է այդ ամենն «իր աչքերով», «կտտանքները» իբր կատարվել են հենց նույն սենյակում, որտեղ իրենց պահել են, և ինքը պետք է որ ամբողջովին արյունով պատված լիներ: Այնուհանդերձ, սենյակ այցելած ռուս լրագրողն արյան հետքեր չի արձանագրել, առավել ևս` չի տեսել վշտակորույս հորը, որի դեմքին «նետել են դստեր կտրած կուրծքը»:
Տրամաբանական է, որ նկարագրված սարսափազդու տեսարանը չէր կարող աննկատ մնալ նման պրոֆեսիոնալ լրագրողի աչքից:
Այնուամենայնիվ, ո´չ արյուն, ո´չ վշտահար հորը, ո´չ անգամ ակնարկ կատարվածին ռուս լրագրողը չի գրանցել:
Նրա ներկայացրած կադրերում երևում են սառած, հոգնած, ընկճված մարդիկ, սակայն ոչ երբեք խոշտանգված ու տանջահար:
Քանի որ ադրբեջանական կողմը վստահում է Վիկտորիա Իվլևայի վկայություններին, քանի որ 1992 թվականից հետո նրա հետ երկու անգամ հարցազրույց են անցկացրել ու Բաքու հրավիրել, ուստի դժվար թե վերջինիս կասկածեն այն բանում, թե նա մտածված կերպով բաց է թողել կամ չի նկատել «հայկական գերության սարսափները», որոնք հանկարծակի վերհանվել են 23 տարի անց:
Փաստը մնում է փաստ. Իվլևայի լուսանկարներում, որոնք արված են «գերության» տարբեր ժամանակներում, ինչպես իր` Բեքիրովայի, այնպես էլ մյուսների արտաքինում էական տարբերություններ չկան, կինը տանջվածի ու խոշտանգվածի տպավորություն չի թողնում:
Ինչ վերաբերում է մոր արգանդից պտուղը հանելուն, ապա դա ադրբեջանական քարոզչության տարածված ու բավականին կայուն միֆ է, որն էլ այս անգամ ներկայացվում է` որպես «ականատեսի վկայություն»:
Առաջին հերթին, տարբեր, թեկուզ կասկածելի, այնուհանդերձ զոհերի ցուցակներ հրապարակած ադրբեջանական և ոչ մի աղբյուրում չի հիշատակվում, թե այս կամ այն մահացածը հղի է եղել: Վկաները պատմելիս միմյանց անունն են տալիս, որոնք իրենց հերթին հայկական կողմից համեմատվում են ադրբեջանական կողմից հրապարակված անունների հետ: Սովորաբար, դրանք արդեն մահացած մարդկանց անուններ են, սակայն անգամ այս դեպքում ի հայտ են գալիս անհամապատասխանություններ, խեղաթյուրումներ կամ բացահայտ կեղծարարություններ: Այնուհանդերձ, երբ արդեն խոսք է գնում անմարդկային խոշտանգումների զոհերի, կանխամտածված սպանության կամ «զոհաբերության» մասին, «զոհերը» վերածվում են «անանուն երիտասարդների», «անանուն հղիների», «դեռահաս աղջիկների» ու նրանց «վշտահար հայրերի»:
Եվ երկրորդ հերթին, եթե ադրբեջանական կողմի պնդումներով` «թերթերը գրել են այդ մասին», ապա հետաքրքիր կլիներ իմանալ, թե այդ որ մի թերթում է նման բան հրապարակվել:
Ավելին, Xocali.net կայքի կամավորը կապ է հաստատել Վիկտորիա Իվլևայի հետ` նրան հարցնելով` «Տիկին Իվլևա, Դուք հաստատու՞մ եք այս տեղեկությունները»:
Ի պատասխան` լրագրողն ասել է. «Բացարձակապես չեմ հաստատում, չհաշված այն փաստը, որ դժբախտ Մեհրիբանի հետ հանդիպել եմ և այն, որ պահել եմ ձեռքերումս իր երեխային, այնուհետև մի փոքր գումար եմ տվել նրան: Ես արդեն գրել եմ հեղինակին, սակայն կարծում եմ, որ անիմաստ է: Ավաղ, ավելի քան 20 տարիների ընթացքում ձեր երկրներից և ոչ մեկը նույնիսկ մի փոքրիկ քայլ չի արել դեպի խաղաղություն…»:
Ավելորդ չի լինի ևս մեկ անգամ մեջբերել նաև Վիկտորիա Իվլևայի վկայությունը, որին չվստահելու հիմքեր ադրբեջանական կողմը չունի. «Նրանց հսկող զինվորները թուրքերին մարդկային վերաբերմունք էին ցույց տալիս»:

Общество 11:32 28/02/2015
Российская журналистка В.Ивлева не подтвердила измышления азербайджанской пропаганды о беженке из Ходжалу
Сайт Xocali.net продолжает разоблачать фальсификации азербайджанской пропаганды в связи с агдамскими событиями 1992 года.
История беженки, турчанки-месхетинки из Ферганы Мехрибан Бекировой давно и скрупулезно изучена благодаря репортажу российской журналистки Виктории Ивлевой. Однако спустя 23 года Бекирова начала «вспоминать» странные подробности «плена».
На страницах азербайджанского сайта «Vesti.az» была опубликована «история, которая осталась за пределами объектива российской журналистки Виктории Ивлевой». Отдельно отметим, что ремарка про то, что Виктория Ивлева этого не видела, сделана специально, поскольку очевидно, она не стала бы поддерживать подобные измышления.
Бекирова спустя 23 года начала утверждать, что «ее били», «штык-ножом отрезали девочке-подростку груди, которые упали прямо на лицо ее несчастного отца», «у меня (Бекировой – прим.) все тело опухло», «Виктория часто навещала меня, интересовалась, как я», «разрезали (беременной) живот и положили туда котенка, а потом зашили. <…> Потом узнали, тогда и газеты писали об этом».
Согласно свидетельствам Виктории Ивлевой, Бекирова и остальные турки-месхетинцы побывали в армянском плену всего два дня, то есть события, описанные в «рассказе», охватывают всего 48 часов.
Бекирова утверждает: «Виктория часто навещала меня, интересовалась, как я», но ни разу, никто ей не пожаловался на «истязания», «пытки», «избиения» и «отрезание частей тела».
Судя по рассказу Бекировой, она «видела все собственными глазами», «истязания» имели место там же, в комнате, где их содержали, и вся она должна была быть залита кровью. Ивлева, при посещении этой комнаты, не фиксирует никаких следов крови. И тем более убитого горем отца, которому на лицо швырнули отрезанную грудь дочери. Логично, что подобного рода ужас не мог остаться незамеченным профессиональным журналистом и фотографом. Тем не менее, ни крови, ни убитого горем отца, ни намека на происходящее, журналист не зафиксировала. На ее кадрах есть обмороженные, усталые, расстроенные люди. Но никак не истерзанные и замученные пытками.
Поскольку, азербайджанская сторона доверяет свидетельствам Виктории Ивлевой, поскольку после 1992 года дважды делала с ней интервью и приглашала в Баку, то вряд ли могут заподозрить ее в том, что она умышленно стала опускать или не замечать «ужасов армянского плена», вдруг обнаруженного 23 года спустя. Факт остается фактом – на фотографиях Ивлевой, сделанных в разное время «пленения», разницы между внешним видом как самой Бекрировой, так и остальных нет – она не производит впечатления избитой и замученной.
Что касается вырезанного плода из чрева матери – это распространённый и довольно устойчивый миф азербайджанской пропаганды, на этот раз вложенный в уста «свидетеля». Во-первых, ни в одном азербайджанском источнике, опубликовавшем различные, пусть сомнительные, но все же списки погибших, не указывается, что кто-то из погибших, находился в состоянии беременности. Свидетели при рассказах называют имена друг друга, которые, в свою очередь, с армянской стороны сверяются с опубликованным азербайджанской стороной именами. Обычно это имена уже погибших людей, хотя и тут оказываются несоответствия, искажения или откровенные фальсификации. Но как только речь заходит о жертвах нечеловеческих истязаний, умышленного убийства или «жертвоприношения», они превращаются в «безымянных парней», «безымянных беременных», «девочек-подростков» и их «несчастных отцов».
И, во-вторых, поскольку, «газеты писали об этом», интересно знать, в какой газете это было напечатано?
Более того, волонтер проекта Сайт Xocali.net связался с Викторией Ивлевой и обратился к ней с вопросом: «Г-жа Ивлева, вы подтверждаете эти сведения?», на что был получен ёмкий и однозначный ответ: «Совершенно не подтверждаю кроме факта встречи с несчастной Мехрибан и того, что я несла ее ребенка и потом дала ей какие-то небольшие деньги. Я уже написала автору, но думаю, это бесполезно. Увы, за более чем двадцать лет ни одна из ваших стран не сделала ни одного даже малюсенького шажка к миру...»
Нелишне привести еще раз свидетельство также Виктории Ивлевой, не доверять которой у азербайджанской стороны оснований нет: «Охранявшие их солдаты относились к туркам по-человечески».