Հասարակություն 11:39 25/09/2015
Շավարշ Քոչարյան. Համախմբվածությունը մեզ հույս է տալիս նոր թափով շարունակել այն, ինչ բխում է մեր պետության շահերից
«Մենք այսօր արդեն ունենք լուրջ արդյունքներ. բավական է նշել, որ 2014-2015 թվականներին տեղի ունեցան կարևոր իրադարձություններ, այդ թվում` Հայոց ցեղասպանության ճանաչած երկրների թիվը 15-ից դարձավ 24: Եթե մինչ այդ քրեականացրել էին ցեղապանության ժխտումը ընդամենը երկու պետություն, ապա դարձավ չորս պետություն»,- «Հիշում եմ և պահանջում» փորձագիտական համաժողովի նիստից առաջ լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը:
Նշենք, որ այժմ ընթանում է «Հիշում եմ և պահանջում» փորձագիտական համաժողովի` Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ծրագրի ընթացքի վերաբերյալ քննարկումը և կայացած միջոցառումների արդյունքների ամփոփումը: Տարբեր գերատեսչություններ, տարածաշրջանային կոմիտեների ներկայացուցիչներ զեկույցներ են ներկայացնում կատարած և կատարվելիք աշխատանքների վերաբերյալ:
Շ. Քոչարյանը չափազանց կարևորեց միջազգային տարբեր կազմակերպությունների արձագանքները, տարբեր բանաձևերի ընդունումը, մասնավորապես, Եվրախորհրդարանի բանաձևը, որը ոչ միայն դատապարտում է Հայոց ցեղասանությունը, ինչը այն արել էր 1987 թվականի, այլև կոչ է անում Թուրքիային առերեսվել իր իսկ պատմության հետ և գտնում է, որ դա միակն ճանապարհն է հաշտության հասնելու:
Փոխնախարարի խոսքով, կարևոր է վերջերս ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի ընդունած բանաձևը, որի հեղինակն է Հայաստանը, որը համահեղինակել է 84 պետություն:
«Ավելացնեմ նաև, որ այս ընթացքում Հայաստանը ճանաչել է հույների ու ասորիների ցեղասպանությունը Օսմանյան կայսրությունում ու հիմա աշխարհը շատ ուշադրությամբ է հետևում նմանատիպ ոճրագործությունների կանխարգելման խնդրին:
Լայն շրջանակներն արդեն շատ լավ գիտակցում են, որ նախորդ ցեղասպանությունների չդատապարտումն ու չկանխարգելումը պարարտ հող է ստեղծում նոր ցեղասպանությունների համար»,-նշեց նա:
Խոսելով առաջիկա անելիքների մասին, Շ. Քոչարյանն ասաց. «Այն բոլոր ուղղություններով աշխատանքները, որոնց մի մասը ես նշեցի, շարունակվելու են նոր համախմբվածությամբ, որը ձեռք է բերվել վերջին շրջանում` ի շնորհիվ շատ լուրջ համագործության ներհայաստանյան և սփյուռքի կառույցների միջև: Այդ համախմբվածությունը մեզ հույս է տալիս նոր թափով շարունակել այն, ինչ բխում է մեր պետության շահերից: Նպատակը այն է, որ Թուրքիան ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը»:
Հայկ Դեմոյան. Կարող ենք լիակատար հաղթանակ արձանագրել ակադեմիական դաշտում
Վիգեն Սարգսյան. Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը պայմանավորված է լինելու այդ երկրում քաղհասարակության կայացմամբ

Политика 15:30 25/09/2015
Замглавы МИД Армении: За 2015 год зафиксирован серьезный результат, число признавших Геноцид армян стран достигло 24
«У нас сегодня уже есть серьезные результаты. Достаточно отметить, что за 2014-2015 гг. произошли важные события. Так, число стран, признавших Геноцид армян, увеличилось с 15 до 24», – заявил сегодня журналистам заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян перед началом экспертного форума «Помню и требую», посвященного итогам приуроченных к 100-й годовщине Геноцида армян мероприятий.
Кроме того, по его словам, число стран, криминализировавших отрицание Геноцида армян, достигло четырех, вместо прежних двух.
Как подчеркнул Шаварш Кочарян, крайне важна реакция различных международных организаций, принятые резолюции. Он в частности коснулся принятой Европарламентом 15 апреля резолюции в связи с 100-й годовщиной Геноцида армян, в которой не только осуждается Геноцид армян, как в принятой еще в 1987 г резолюции, но и содержится призыв к Турции «встать лицом к лицу со своей историей, признать Геноцид армян и тем самым открыть дорогу для реального примирения армянского и турецкого народов».
Замглавы МИД Армении напомнил также, что Генеральная Ассамблея Организации Объединенных Наций 11 сентября приняла инициированную Арменией резолюцию об объявлении 9 декабря Международным днем памяти жертв геноцидов и предупреждении данного преступления.
Ш.Кочарян добавил, что признание Арменией геноцида греков и ассирийцев в Османской империи также является важным шагом, поскольку весь мир сегодня уделяет большое внимание проблеме предотвращения подобных преступлений.
«Широкие слои уже очень хорошо осознают, что неосуждение совершенных в прошлом геноцидов создает благодатную почву для новых геноцидов», – подчеркнул он.
Говоря о предстоящих планах, Ш.Кочарян сказал: «Работа по всем тем направлениям, которые я отметил, продолжится. В последний период удалось достичь нового уровня консолидации благодаря очень серьезному сотрудничеству между внутриармянскими и диаспоральными структурами. Эта консолидация позволит с новой силой продолжить то, что исходит из интересов нашего государства».
В.Саркисян: Признание Анкарой Геноцида армян напрямую связано со становлением гражданского общества в Турции
Генассамблея ООН приняла инициированную Арменией резолюцию об объявлении 9 декабря Международным днем памяти жертв геноцидов