Հասարակություն 11:39 25/09/2015
Շավարշ Քոչարյան. Համախմբվածությունը մեզ հույս է տալիս նոր թափով շարունակել այն, ինչ բխում է մեր պետության շահերից
«Մենք այսօր արդեն ունենք լուրջ արդյունքներ. բավական է նշել, որ 2014-2015 թվականներին տեղի ունեցան կարևոր իրադարձություններ, այդ թվում` Հայոց ցեղասպանության ճանաչած երկրների թիվը 15-ից դարձավ 24: Եթե մինչ այդ քրեականացրել էին ցեղապանության ժխտումը ընդամենը երկու պետություն, ապա դարձավ չորս պետություն»,- «Հիշում եմ և պահանջում» փորձագիտական համաժողովի նիստից առաջ լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը:
Նշենք, որ այժմ ընթանում է «Հիշում եմ և պահանջում» փորձագիտական համաժողովի` Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ծրագրի ընթացքի վերաբերյալ քննարկումը և կայացած միջոցառումների արդյունքների ամփոփումը: Տարբեր գերատեսչություններ, տարածաշրջանային կոմիտեների ներկայացուցիչներ զեկույցներ են ներկայացնում կատարած և կատարվելիք աշխատանքների վերաբերյալ:
Շ. Քոչարյանը չափազանց կարևորեց միջազգային տարբեր կազմակերպությունների արձագանքները, տարբեր բանաձևերի ընդունումը, մասնավորապես, Եվրախորհրդարանի բանաձևը, որը ոչ միայն դատապարտում է Հայոց ցեղասանությունը, ինչը այն արել էր 1987 թվականի, այլև կոչ է անում Թուրքիային առերեսվել իր իսկ պատմության հետ և գտնում է, որ դա միակն ճանապարհն է հաշտության հասնելու:
Փոխնախարարի խոսքով, կարևոր է վերջերս ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի ընդունած բանաձևը, որի հեղինակն է Հայաստանը, որը համահեղինակել է 84 պետություն:
«Ավելացնեմ նաև, որ այս ընթացքում Հայաստանը ճանաչել է հույների ու ասորիների ցեղասպանությունը Օսմանյան կայսրությունում ու հիմա աշխարհը շատ ուշադրությամբ է հետևում նմանատիպ ոճրագործությունների կանխարգելման խնդրին:
Լայն շրջանակներն արդեն շատ լավ գիտակցում են, որ նախորդ ցեղասպանությունների չդատապարտումն ու չկանխարգելումը պարարտ հող է ստեղծում նոր ցեղասպանությունների համար»,-նշեց նա:
Խոսելով առաջիկա անելիքների մասին, Շ. Քոչարյանն ասաց. «Այն բոլոր ուղղություններով աշխատանքները, որոնց մի մասը ես նշեցի, շարունակվելու են նոր համախմբվածությամբ, որը ձեռք է բերվել վերջին շրջանում` ի շնորհիվ շատ լուրջ համագործության ներհայաստանյան և սփյուռքի կառույցների միջև: Այդ համախմբվածությունը մեզ հույս է տալիս նոր թափով շարունակել այն, ինչ բխում է մեր պետության շահերից: Նպատակը այն է, որ Թուրքիան ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը»:
Հայկ Դեմոյան. Կարող ենք լիակատար հաղթանակ արձանագրել ակադեմիական դաշտում
Վիգեն Սարգսյան. Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը պայմանավորված է լինելու այդ երկրում քաղհասարակության կայացմամբ

Serious result in 2015, number of countries recognizing Armenian Genocide reaches 24: Deputy FM
“We have quite serious results. Suffice it to say that important events took place in 2014-2015. The number of countries recognizing the Armenian Genocide increased from 15 to 24,” Deputy Foreign Minister of Armenia Shavarsh Kocharyan told reporters today before the expert forum ‘I Remember and Demand’ summarizing the results of commemorative events on the Armenian Genocide Centennial.
Besides, the number of countries that criminalize the denial of the Armenian Genocide has reached four compared to two counties earlier, the deputy FM said.
He stressed the importance of reactions of various international organizations and the resolutions passed. S. Kocharyan pointed out the resolution adopted by the European Parliament on April 15 in connection with the 100th anniversary of the Armenian Genocide. The resolution not only condemns the Armenian Genocide – as was the case in the 1987 resolution, but also calls on Turkey to face its history, recognize the Armenian Genocide and pave the way for a genuine reconciliation between the Armenian and Turkish people.
Shavarsh Kocharyan also recalled that UN General Assembly adopted on September 9 of this year an Armenia-initiated resolution establishing 9 December as the International Day of Commemoration and Dignity of the Victims of the Crime of Genocide and of the Prevention of this Crime.
The recognition by Armenia of the Greek and Assyrian Genocides in the Ottoman Empire is also a crucial step as the world today pays great attention to the prevention of such crimes, th deputy minister added.
“Wide sections are keenly aware today that failure to recognize genocides committed in the past create a fertile ground for new genocides,” he said.
Speaking about future plans, Shavarsh Kocharyan said: “Work will continue in all the directions I mentioned. In the recent period a new level of consolidation was achieved thanks to serious cooperation of intra-Armenian and Diaspora organizations, which will allow us to continue with renewed energy the activities stemming from our state’s interests”.