Բաքվի հայության ջարդերի 26-րդ տարելիցին. «Այրված մարդու մարմինի հոտը իմ քթից չի անցնում»
«Panorama.am»-ը արդեն գրել է այն մասին, որ «Սովորական Ցեղասպանություն» նախագծի շրջանակներում հրատարակման է պատրաստվում «Բաքվի ողբերգությունը ականատեսների վկայություններում» ժողովածուն, որում կնարկայացվեն ներկայումս ԱՄՆ-ում բնակվող 50 փախստականների` ոճրագործության մասին վկայությունները:Այս վկայությունների հիման վրա ստեղծվել է «Մեկ դար տևող ցեղասպանություն. Բաքվի սև հունվարը» ֆիլմը, որտ ներկայացվել էր մեկ տարի առաջ: «Panorama.am»-ը սկսում է ստեղծվելիք հավաքածուի գլուխների հրապարակումը, որոնք խմբագրությանը տրամադրել է «Սովորական ցեղասպանություն» նախագծի ղեկավար Մարինա Գրիգորյանը:
Վալերի Օգանով
«Ես ծնվել եմ Բաքվում 1942 թ.: Մեծացել և ապրել եմ այդ քաղաքում: Այնտեղ թաղված են իմ նախատատը, նախապապը և հայրը: Շատ լավ հիշում եմ իմ վերջին օրն այնտեղ: Դա 1990 թ. հունվարին էր: Ինձ երևի այն ժամանակ Աստված փրկեց:
Մայրս ապրում էր Մոնտինոյում, իսկ ես ընտանիքիս հետ միկրոշրջանում: Սոսկալի, ուղղակի սոսկալի էր այնտեղ ապրելը: Ամեն օր ինչ-որ բան կարող էր պատահել: Ինձ փրկում էր այն, որ լավ խոսում էի ադրբեջաներեն, իսկ դեմքս վառ արտահայտված հայկական չէ: Հայերին աշխատանքի վայրում ասում էին, որ մնալը վտանգավոր է, պետք է հեռանալ: Քաղաքում ընթանում էին հանրահավաքներ, և հայտնվել կամ պարզապես անցնել այդ վայրերով անհնար էր:  Տղաս այդ ժամանակ ընդունվել էր Ադրբեջանի արդյունաբերական համալսարան (Այժմ` Ադրբեջանի Պետական Նավթային Ակադեմիա): Արդեն հասուն տղա էր, բայց ես նրան հետ գնում էի բոլոր քննություններին, որպեսզի անհրաժեշտության դեպքում պաշտպանեի նրան: Բայց ես ի՞նչ կարող էին անել ամբոխի դեմ: Չէ որ մենք լսել էինք, գիտեինք, թե ինչ էր կատարվում Սումգայիթում: 1988 թ. դեկտեմբերին կնոջ և երեխաներիս տեղափոխեցի Երևան: Բաքվում մնալ այլևս հնարավոր չէր:
Տղաս չէր կարողանում հաճախել համալսարան, իսկ աղջիկս`դպրոց: Ես ստիպված էի մշտապես զգաստ լինել: Մեզ մոտ` միկոշրջանում արդեն եղել էին հայերի բնակարանի պատուհանների կոտրման դեպքեր: Իմ աշխատանքն  այնպիսին էր, որ հիմնականում տեղաշարժվում էի մեքենայով: Բայց նույնիսկ այս պամաններում ես հայերի վրա հարձակումների ականատես եմ եղել: Մի անգամ գնում էի Ադրբեջանի արդյունաբերական համալսարան, երբ տեսա որ ամբոխը ծեծում է ինչ-որ մեկին: Անգամ չէր երևում, թե ում էին ծեծում:
Ես ընտանիքիս Երևան ուղարկեցի դեկտեմբերի 1-ին, իսկ արդեն ամսի 7-ին տեղի ունեցավ երկրաշարժը: Սպիտակում ապրում էր իմ զարմուհին, երկրաշարժի ժամանակ զոհվեց նրա որդին: Ընդամենը 10 տարեկան էր, իմ պատվին Վալերա էին անվանակոչել: Ես լավ հիշում եմ, թե ինչպես Բաքվում դրանով ուրախանում, պարում էին: Ես դա ինքս եմ տեսել: Թե ինչպես մեկը գոռում էր «Սպիտակ»: Ցավակցող, կրեկցող մարդիկ, իհարկե, կային, բայց նրանք շատ քիչ էին:
Մայրս մինչև վերջին պահը մնում էր Բաքվում, փորձում էր վաճառել Մոնտինոյում մեր բնակարանը և բնակարան ձեռք բերել Երևանում, որպեզի մենք կարողանանք ինչ-որ կերպ տեղավորվել: Այդ ժամանակ կինս և աղջիկս Կրասնովոդսկում էին, իսկ ես և տեղս`Երևանում: Նա արդեն մեկ տարի այնտեղ էր սովորում: Ես պետք է վերադառնայի մորս ետևից: Երևանից Բաքու արդեն չվերթներ չկային: Հիշում եմ, թե ինչպես եկա «Էրեբունի» օդանակայան և տեսա թռչել ցանկանողների ամբոխ: Դա հունվարի 13-ին էր`հին նոր տարուն էր: Ես մեկնեցի Թբիլիսի իսկ այնտեղից արդեն Բաքու:
Օդանավակայանում, երբ դուրս էինք գալիս Թբիլիսիի չվերթից, պատահաբար տեսա իմ ադրբեջանցի ընկերներից մեկին, մենք միասին աշխատել էինք: Տեսնելով ինձ`նա վախեցած հարցրեց.«Ո՞ւր ես գնում»: Ես բացատրեցի, որ եկել եմ մորս ետևից: Նա ասաց.«Քեզ խորհուրդ չեմ տա քաղաք գնալ: Ետ գնա հենց այս պահին»: Սակայն ես չէի կարող թողնել մորս: Տաքսի վերցրի և գնացի նրա մոտ: Ես գիտեի, որ իմ բնակարանը վաղուց արդեն զբաղեցված է, չէ որ մենք չէինք վաճառել այն, ամեն ինչ թողել և հեռացել էինք:
Քաղաքում շատ անհանգիստ էր, փողոցում շատ մարդ կային, հանրահավաքներ գոռոցներ: Մորս բնակարանում մութ էր, իսկ հարևանի տանը լույս վառվում էր: Ես մի փոքր ման եկա, շատ մարդիկ կային շուրջս: Սկսեցի ադրբեջաներեն հարցուփորձ անել և հասկացա, որ կա՛մ նա այստեղ չէ, կա՛մ ինչ-որ բան է պատահել: Գնացի ընկերոջս տուն, նա այլ միկրոշրջանում էր ապրում: Սկսեցի զանգել հարևաններին և ընկերներին: Եվ գտա մորս: Ին ասացին, որ չանհանգստանամ, որ նրան կբերեն: Հունվարի 14-ին, ուշ երեկոյան մեզ մի ծանոթ կին վազելով եկավ և ասաց.«Վալերա մորեղբայր, հեռացեք, ասացին, որ դուք այս մարդու մոտ եք»: Չեմ ցանկանում ասել նրա անունը, նա կիսով չափ հայ, կիսով չափ ադրբեջացի է: Ես չէի ուզում վնաս պատճառել նրան: Զանգեցի և խնդրեցի, որ մորս բերեն «Շաֆագ»-ի մոտ: Դա կինոթատրոն էր Լենինի պողոտայում, այնտեղ էին հավաքում հայերին: Եվ հեռացա: Տաքսի վերցի և եկա այն թաղամաս, որտեղ մեծացել էի: Ես քայլում և վառածի, վառած մսի հետ էի զգում...
«Շաֆագ»-ին մոտենալու համար պետք էր անցել ամբոխի`լայնքով կանգնած շուրջ 50 անձանց միջով և հասնել մինչև վահաններով կանգնած զինվորներ: Ես հասա: Զիվորին ասում եմ`ներս թող ինձ: Նա անձնագիր է պահանջում: Ես նրան ասացի, որ եթե ցույց տամ անձնագիրը, արդեն չեմ կարողանա ներս մտնել: Այդ պահին սպաներից մեկը կարգադրեց թողնել ինձ: Ես մտա կինոթատրոն և սկսեցի սպասել: Մորս ընկերս բերեց: Նա փոքր պայուսակով էր, հազիվ էր քայլում: Ինձ տեսավ և ուշաթափվեց: Շատ դժվար է հիշել այս ամենը...
Մոտս գումար կար...«Շաֆագ»-ում փորձում էի օգնել մարդկանց, շատերին պարզապես մերկ էին բերել: Արդեն բավական ցուրտ էր: Հիշում եմ մի տարեց կնոջ: Նա ամուսնացած էր ադրբեջանցու հետ, երեք տղա ուներ: Նա ասում էր, որ երբ եկել էին նրա հետևից, տղաները գոռում էին, փորձում էին նրան պահել տանը, սակայն ապարդյուն: Այդ ժամանակ գործընթացին միացել էր ազգային ճակատը, որն ուզում էր ցույց տալ, որ, տեսեք, հայերին հանգիստ դուրս են բերում Բաքվից: Ասացին, որ մեզ շոգենավ կնստեցնեն: Մի աղջնակ անընդհատ գոռում էր «Մորեղբայր, մեզ կսպանե՛ն»: Ես նրան հանգստացնում էի:
Մեզ ավտոբուսներով էին տանում նավահանգիստ: Ես առաջ շոգենավով շատ էի մեկնել Կրասնովոդսկ: Այնտեղ քույս էր ապրում: Հենց այս պատճառով նավապետների մեջ շատ ծանոթներ ունեի: Շոգենավում հազարից ավել մարդ կար: Բոլորին նավամբարներ էին տարել: Նավասենյակները փակ էին: Ես մոտեցա նավապետին, գումար տվեցի նրան և խնդրեցի, որ բացեն նավասենյակները ու այնտեղ տեղավորեն հիվանդներին և ծերերին: Երիտասարդներ համայա թե չկային, երեխաները նույնպես քիչ էին: Իսկ տարեց մարդիկ շատ-շատ էին: Դա ծեր, հիվանդ մարդիկ էին, որոնք ոչ միայն ի վիճակի չէին հեռանալ, այլ անգամ նրանց մտքով նման բան չէր անցնում: Կային նաև շատ վատ վիճակում, ահավոր սթերս վերապրած, ծեծված, մերկացված, շոկի մեջ գտնվող մարդիկ...
Ազգային ճակատի ջարդարարները նավահանգստի ճանապարհին խուզարկում էին մեզ: Մարդկանց տեղավորում էին տախտակամածերի վրա և նավի բեռնախցերում`նավամբարներում: Ազգային ճակատականները արգելում էին հիվանդ, ծեր և ծեծված մարդկանց տեղավորել նավասենյակներում: Իսկ նման մարդիկ, կրկնում եմ, կազմում էին ուևորների 99 տոկոսը: Իսկ նավասենյակներում գոնե ցուրտ չէր:Մենք շարժվեցինք 14-ի լույս 15-ի գիշերը: Լուրեր էին պտտվում այն մասին, որ մեզնից առաջ դուրս եկաց առաջին երկու շոգենավերի վրա շատ-շատ զոհվածներ կային: Ես ինձ վախկոտ մարդ չեմ համարում, բայց նույնիսկ հիմա երբեմն գիշերներ զարթնում եմ վախից, հետապնդման վախից:
Կցանկանայի շեշտել, որ մեզ շատ ջերմ դիմավորեցին Թուրքմենստանում: Կրասնովոդսկում ինձ դիմավորեցին աղջիկս և կինս: Հիշում եմ, թե ինչպես աղջիկս փաթաթվել էր ինձ և լացում, հեկեկում էր...Չէ որ ես վերջին անգամ նրանց զանգահարել էի Բաքվից`ընկերոջ տանից և կնոջս ասել, որ հոգ տանի երեխաների համար, որ ամեն ինչ լավ լինի: Նա հարցրեց, թե ես երբ կգամ, իսկ ես պատասխանեցի` երեխաների համար հոգ տար: Նա հասկացավ, որ ամեն ինչ վատ է և վտանգավոր:
Ես, անկեղծ ասած, շատ սիրում էի Բաքուն, քաղաքը`որտեղ մեծացել էի և գիտեի ամեն մի քարը: Դրա հետ մեկտեղ շատ հաճախ լինում էի Երևանում, այնտեղ շատ բարեկամներ ունեի: Ո՞վ կմտածեր, որ նման կերպ կստացվի...Մինչ օրս մենք`բաքվեցիներս, որոնում ենք միմյանց, զանգահարում և ասում ենք`այսինչ մեկը այստեղ է հայտնվել: Շոգենավի վրա ինձ հետ ևս երկու հոգի կային, մենք օգնում էինք միմյանց: Նրանցից մեկը, ինչպես ինձ հետագայում պատմեց նրա կինը ևս մեկ անգամ գնաց Բաքու: Մինչ օրս ես չգիտեմ , թե ինչ է պատահել նրա հետ: Նա չէր եկել այն հանդիպմանը, որի մասին մենք երեքով էինք պայմանավորվել:
Ես շատ հաճախ երազում տեսնում եմ այս ամենը` չնայած այսքան տարի է անցել: Կարծում եմ, որ միայն Աստծո կամոք կենդանի դուրս եկա այնտեղից: Ես երազում տեսնում եմ քաղաքում այն տեղը, ուր իմ հետ անախորժություններ էին պատահել: Եվ այդ հոտը`այրված մարդու մարմինի հոտը...այն իմ քթից չի անցնում: Եվ հիմա խոսում եմ ձեզ հետ և զգում այն:
Հարֆորդ, ԱՄՆ Կոնեկտիկուտ նահանգ 25.03.2014թ.»:
Հիշեցնենք, որ 1990թ. հունվարի 13-19-ը Բաքվում իրականացվեցին  հայության զագնվածային ջարդեր: Դրանք դարձան 1988-1990 թթ Ադրբեջանում իրականացված հայ ժողովրդի Ցեղասպանության գագաթակետը: 1988 թ փետրվարի 26-29-ը   Սումգայիթում տեղի ունեցած ջարդերից հետո Բաքվում ծայր առան հայության հետապնդումներ, առաձնակի դաժանությամբ սպանություններ, հրապարակային կտտանքներ, հայերին պատկանող բնակարանների թալան, գույքի զավթում: Հայությանը  բռնի վտարում էին կացարաններից և հեռացնում աշխատանքից: 1990 թ հունվարի դրությամբ Բաքվի 250 հազարանոց հայ համայնքից մնացել էր 35-40 հազար մարդ: Դրանք մեծամասամբ հաշմանդամներ, ծեր և հիվանդ մարդիկ էին և նրանց խնամող բարեկամներ: 1990 թ հունվարի 13-ին ջարդերը ստացան կազմակերպված, ուղղորդված և զանգվածային բնույթ: Առկա են վայրագությունների, առանձնակի դաժանությամբ իրականացված սպանությունների, խմբակային բռնաբարությունների, մարդկանց ողջ-ողջ այրելու, պատուհանից դուրս շպրտելու, անդամահատման և գլխատման բազմաթիվ վկայություններ: Զոհերի ստույգ թիվը առ այսօր հայտնի չէ: Տարբեր տվյալներով սպանվել է 150-400 մարդ, հարյուրավոր մարդիկ` խեղվել: Ջարդերը շարունակվել են շուրջ մեկ շաբաթ, Ադրբեջանի, ԽՍՀՄ իշխանությունների, ներքին զորքերի, և խորհրդային բանակի Բաքվի կայազորի լիակատար թողտվության պայմաններում: Սպանվելուց մազապուրծ եղածները ենթարկվում էին բռնի տեղահանման:Միայն հունվարի 20-ին հասարակական կարգի վերականգնման համար քաղաք մտցվեցին խորհրդային զորքերը:

Общество 15:40 19/01/2016 В мире
К 26-й годовщине геноцида армян в Азербайджане: «Я вспоминаю Баку – и снова чувствую запах горелого человеческого мяса…»
Сайт Panorama.am уже писал о том, что в рамках проекта «Обыкновенный геноцид» готовится к изданию сборник «Бакинская трагедия в свидетельствах очевидцев», в котором будут представлены воспоминания-интервью около 50 беженцев, ныне проживающих в США. На основании этих свидетельств создан фильм «Геноцид длиною в век. Черный январь Баку», презентация которого состоялась год назад.
К 26-й годовщине геноцида армян в Баку Panorama.am продолжает публиковать главы из будущего сборника, предоставленные редакции руководителем проекта «Обыкновенный геноцид» Мариной Григорян.
Валерий Михайлович ОГАНОВ
Я родился в Баку в 1942 году, вырос и жил в этом городе. Там похоронены мои прабабушка, прадедушка, отец. Очень хорошо помню мой последний день там, это было в январе 1990-го. Меня, наверное, тогда Бог спас.
Мать моя жила на Монтино, а я с семьей в микрорайоне. После Сумгаита в Баку внешне мало что изменилось, только люди начали  бояться. Страшно стало жить, просто страшно. Каждый день что-то могло случиться. Меня спасало то, что я хорошо говорил на азербайджанском, да  и лицо не выраженно армянское. Армянам на работе говорили, что надо уезжать, оставаться опасно. В городе шли митинги, и появляться в этих местах, просто проходить рядом было невозможно. Мой сын в это время поступал в институт, в АЗИ (Азербайджанский индустриальный институт, сейчас – Азербайджанская государственная нефтяная академия. – Прим. ред.). Был уже взрослым парнем, но я ходил с ним на все экзамены,  чтобы в случае чего защитить. Но что я мог сделать против толпы? Мы ведь слышали, знали, что творилось в Сумгаите.            В декабре 1988-го я перевез жену и детей в Ереван. Оставаться в Баку уже было невозможно, сын не мог ходить в институт, а дочь в школу. Мне все время приходилось быть начеку. У нас в микрорайоне уже происходили случаи, стекла побили в армянской квартире. Работа у меня была такая, что передвигался в основном на машине. Но даже при этом я был свидетелем нападений на армян: шел как-то в АЗИ и увидел, как толпа людей избивает кого-то, даже не было видно, кого именно.
Я семью отправил в Армению первого декабря, а седьмого случилось землетрясение. У меня в Спитаке жила двоюродная сестра, ее сын погиб там. Его назвали в честь меня Валерой, всего 10 лет было мальчику. Я хорошо помню, как в Баку радовались этому, как праздновали, танцевали... Я это видел сам, слышал, как один кричал слово «Спитак» – «спи так». Были, конечно, люди, которые сочувствовали, но таких было очень мало.
Мать моя до последнего оставалась в Баку, пытаясь продать свою квартиру на Монтино и купить жилье в Ереване, чтобы мы как-то обустроились. К этому времени жена и дочка были в Красноводске, а мы с сыном в Ереване – он уже год как учился там. И мне нужно было вернуться за мамой. Самолеты из Еревана в Баку и обратно уже не летали. Помню, приехал я в аэропорт «Эребуни», смотрю, толпа стоит, все хотят вылететь. Это было 13 января, под старый Новый год. Я вылетел в Тбилиси, оттуда уже в Баку. В аэропорту, когда выходил с тбилисского рейса, случайно встретил товарища одного, азербайджанца, с которым работал вместе. Увидев меня, он испуганно спросил: «Ты куда?». Я объяснил, что вот приехал за мамой. Он говорит: «Я тебе не советую ехать в город. Вот прямо сейчас возвращайся обратно». Но я не мог оставить мать. Взял такси и поехал к ней. Я знал, что моя квартира уже давно занята, мы ведь не продали ее, оставили все и уехали.
В городе было очень неспокойно, на улицах много народу, крики, митинги. В окнах маминой квартиры было  темно, а в соседской горел свет. Я покрутился, вокруг было много народу. Начал расспрашивать на азербайджанском. И понял, что либо ее здесь нет, либо что-то случилось. Поехал к товарищу, он в другом микрорайоне жил, начал обзванивать соседей, товарищей. И нашел мать. Мне сказали, чтобы я не беспокоился, они ее привезут. 14-го поздно вечером одна знакомая наша прибежала и говорит: «Дядя Валера, уезжайте, сказали, что вы у этого человека (не хочу называть его имя, он наполовину азербайджанец, наполовину армянин) находитесь». Я не захотел подставлять его. Позвонил и попросил, чтобы мать привезли в «Шафаг», это кинотеатр такой на проспекте Ленина, там собирали армян. И вышел. Взял такси, приехал в квартал, где вырос. Я шел и чувствовал запах гари, горелого мяса…
Чтобы подойти к «Шафагу», надо было пройти через толпу, человек пятьдесят по ширине, и дойти до солдат со щитами. Дошел. Солдату говорю – пусти меня. Он  требует паспорт. Я ему говорю, если я паспорт покажу, я уже не войду туда. И тут офицер один говорит, мол, пропусти его. Я прошел в кинотеатр и стал ждать.  Мать привел товарищ, она была с маленькой сумочкой, еле-еле шла. Увидела меня – и в обморок упала. Очень трудно вспоминать все это...
У меня были с собой деньги, я ведь знал, куда еду. В «Шафаге» старался помогать людям, многих приводили буквально раздетыми, а было довольно-таки холодно. Помню женщину, пожилую, она замужем за азербайджанцем была, у нее три сына. Она говорила, что когда за ней пришли, чтобы вывезти, сыновья кричали, хотели оставить ее дома, но все было бесполезно. К тому времени уже подключился Народный фронт, который хотел показать, что, дескать, из Баку спокойно вывозят армян. Нам сказали, что отвезут на паром. Девочка одна, помню, все  кричала: «Дядя, нас убьют!», я ее успокаивал.
Везли нас в порт автобусами. А я раньше часто ездил на пароме в Красноводск, сестра моей жены жила там, поэтому среди капитанов у меня было много знакомых. На пароме нас было около тысячи с лишним человек. И всех загнали в трюмы, каюты были закрыты. Я подошел к капитану, дал деньги, попросил, чтобы открыли каюты и поместили там пожилых и больных. Молодых ведь почти не было, детей тоже мало. А вот пожилых очень много. Это были  престарелые, больные люди, которые не только не могли выехать, но им и в голову это не приходило. Были они в очень плохом состоянии – избитые, раздетые, в шоке, пережившие страшный стресс…
Молодчики из Народного фронта обыскивали нас на пути к парому. Людей поместили на палубах и в грузовых отсеках – в трюмах. Народнофронтовцы не разрешали размещать в каютах больных, старых, избитых людей, а таких, повторяю, было 99% пассажиров. А в каютах было хотя бы не холодно. Мы выезжали с 14-го на 15-е. Ходили слухи, что на первых двух паромах, которые вышли в море до нас, было очень много погибших. Я не считаю себя трусливым человеком, но даже сейчас иногда ночью просыпаюсь от страха, от страха преследования.
Хочу подчеркнуть, что нас очень тепло приняли в Туркмении. В Красноводске меня встретили дочка и жена. Помню, как дочь кинулась ко мне, обняла и плачет, рыдает… Я ведь последний раз позвонил им из Баку, от товарища, и сказал жене – смотри за детьми, чтобы все было хорошо. Она спрашивает, когда я приеду, а я отвечаю, ты за детьми смотри. И она поняла, что все плохо, опасно.
Честно говоря, я очень любил Баку. Город, в котором вырос, в котором каждый камень знаю. При этом я очень часто бывал в Ереване, у меня там много родственников было. Кто бы мог подумать, что так случится… До сих пор мы, бакинцы, друг друга ищем. Созваниваемся, сообщаем: вот этот там-то появился, этот здесь. Со мной вместе на пароме были еще двое, мы друг другу помогали. Один потом, как мне его жена рассказывала, еще раз поехал в Баку. И до сих пор я не знаю, что с ним случилось. Его не было на встрече, о которой мы втроем договорились.
Я очень часто вижу во сне все это, хотя сколько лет прошло. И считаю, что живым выбрался только по воле Господа. Мне снится место в городе, куда я очень редко ходил, где у меня были неприятности. И запах этот… запах горелого человеческого тела… У меня это не проходит. Я вот говорю с вами – и чувствую его.
Хартфорд, штат Коннектикут, США. 25.03.2014г.
Напомним, что 13-19 января 1990 года в Баку был совершен масштабный погром армянского населения, ставший кульминацией геноцида армян в Азербайджане в 1988-1990гг. После погромов в Сумгаите (26-29 февраля 1988г.) в Баку начались преследования, избиения, убийства с особой жестокостью, публичные глумления, погромы отдельных квартир, захват имущества, насильственные выселения и незаконные увольнения с работы армян. К январю 1990-го года из 250-тысячной общины в Баку оставалось около 35-40 тысяч армян – главным образом инвалиды, пожилые и больные люди и ухаживавшие за ними родственники. С 13 января 1990г. погромы обрели организованный, целенаправленный и массовый характер. Существуют многочисленные свидетельства о зверствах и убийствах, совершенных с исключительной жестокостью, включая групповые изнасилования, сожжение заживо, выбрасывание с балконов высоких этажей, расчленения и обезглавливание.
Точное число жертв геноцида армян в Баку до сих пор неизвестно – по разным данным, было убито от 150 до 400 человек, сотни искалечены. Погромы продолжались неделю при полном бездействии властей Азербайджана и СССР, внутренних войск и многочисленного Бакинского гарнизона Советской армии. Те, кому удалось избежать гибели, подверглись насильственной депортации. Лишь 20 января 1990 года в Баку для установления порядка были введены советские войска.