Քաղաքական 14:29 14/07/2016 Տարածաշրջան
Պաշտոնական Ստեփանակերտը այսօր, հուլիսի 14-ին, ԱՄՆ Պետքարտուղար Ջոն Քերիի մոսկվոյան հանդիպումներից, որի օրակարգում լինելու է ղարաբաղյան հակամարտության խնդիրը, դրական ակնկալիքներ ունի: Այդ մասին Panorama.am-ին ասաց ԼՂՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը:
«Մենք արժևորում ենք նման հանդիպումները, մանավանդ որ այսպիսի երկու հեղինակավոր պետություն, որոնք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի և ՄԱԿ-ի ԱԽ անդամ են, շահագրգռված են, որ հակամարտությունը կարգավորվի ու կարգավորվի խաղաղ ճանապարհով: Միգուցե նման հանդիպումների ժամանակ ինչ-որ քայլ կկատարվի մեխանիզմների մշակման ուղղությամբ, որոնք պետք է խաղաղությունն ու կայունությունը էլ ավելի ամրապնդեն», -հավելեց պարոն Բաբայանը:
Դիտարկմանը, թե բանակցող կողմերի՝ Վիեննայում, այնուհետև Սանկտ-Պետերբուրգում կայացած հանդիպումներից հետո սահմանային միջադեպերի հետաքննող մեխանիզմների ներդրման ուղղությամբ շոշափելի առաջընթաց չկա, Բաբայանը արձագանքեց, որ դա երկարատև գործընթաց է ու հավելեց.
«Վիեննայում եղել է ընդհանուր համաձայնություն կողմերի միջև, ինչը շատ կարևոր է: Նույնը եղել է նաև Սանկտ Պետերբուրգում: Սա այնքան երկարատև գործընթաց է, որ համաձայնությունից հետո պետք է սկսվի մշակման պրոցես, որը նույնպես շատ բարդ է: Ներկա դրությամբ դեռևս պետք չէ ասել, թե առաջընթաց չկա:
Կարևորն այն է, որ մեկնարկել է, բայց որևէ մեկը չի ասել, թե մեխանիզմների ներդրումը պետք է մեկ ամսում կամ չգիտեմ՝ երեք ժամում պետք է տեղի ունենա: Սա շատ երկարատև գործընթաց է»:
Նրա խոսքով, մեխանիզմների ներդրման գործընթացի ձգձգումը կարող է լինել նաև Ադրբեջանի պատճառով, քանզի այդ երկիրը հայտնի է իր «ապակառուցողական քաղաքականությամբ»:
Անդրադառնալով հայաստանյան քաղաքագիտական շրջանակներում տարածված այն տեսակետին, որ բանակցային սեղանին դրված է լրամշակված կազանյան փաստաթուղթը, որով հայկական կողմը զիջում է որոշակի տարածքներ ԼՂ միջանկյալ կարգավիճակի դիմաց, Բաբայանն ասաց, որ դրանք շահարկումներ են:
«Դա չի նշանակում, թե իրավիճակն այդպիսին է: Նախ և առաջ անհրաժեշտ է վերականգնել բանակցությունների լիարժեք ձևաչափը. Եթե չենք մասնակցել այս կամ այն բանակցություններին կամ այ կամ այն քննարկմանը, ինչպե՞ս կարող ենք պարտավորություն վերցնել մեզ վրա: Մենք կարող ենք պարտավորություն վերցնել մեզ վրա, որպեսզի խաղաղությունը պահպանվի, քանի որ համարվում ենք 1994 թվականին կնքված զինադադարի համաձայնագրի անմիջական կողմ: Մնացած դեպքերում, մինչև բանակցային գործընթացի մասին հստակ տեղեկություն չլինի, խոսել այս կամ այն լուծման մասին, ճիշտ չէ», -հավելեց ԼՂՀ նախագահի պաշտոնական ներկայացուցիչը:
Նա վերահաստատեց պաշտոնական Ստեփանակերտի դիրքորոշումը՝ ղարաբաղյան հակամարտությունը պետք է կարգավորվի խաղաղ բանակցությունների ու փոխզիջումների միջոցով ու հավելեց.
«Բայց ինչպիսի՞ փոխզջում: Չի կարող լինել զիջում, այն էլ՝ միակողմանի: Փոխզիջումը պետք է լինի համարժեք: Այդ փոխզիջումը կամ կարգավորումը չպետք է գայթակղություն ստեղծի Ադրբեջանի մոտ, որպեսզի նա հարցը կարգավորի ռազմական ճանապարհով: Մենք ասել ենք, որ չի կարող լինել վերադարձ ոչ կարգավիճակի, ոչ սահմանների առումով»:

Interviews 16:20 14/07/2016
The official Stepanakert expects positive outcomes from the meeting of U.S. Secretary of State, John Kerry and Russian Foreign Minister, Sergei Lavrov on July 14 in Moscow, NKR Presidential Spokesperson Davit Babayan told Panorama.am.
“We value these meetings, especially when the two prestigious states, that are members of both the OSCE Minsk Group and the UK Security Council, are concerned for a peaceful settlement of the conflict. Perhaps some steps would be taken towards the development of the mechanisms for strengthening the peace and stability,” he said.
Concerning the fact that there is no noticeable progress in terms of installation of the investigation mechanisms after the Vienna and Saint Petersburg Summits, Mr. Babayan said that it’s a long process. “In Vienna, as well as in Saint Petersburg the parties made a general agreement, which is rather important. The development of the mechanisms should begin after the agreement is reached. This makes it a long process. Currently, there’s no need to say that there’s no progress. The important thing is that the process has started. No one said that the introduction of the mechanisms would happen in a month. This is a very long process”.
According to Mr. Babayan, Azerbaijan, which is famous for its “nonconstructive policy” could be a reason for the delay in installing the mechanisms.
Speaking about the rumors in the Armenian political circles concerning revised Kazan document, according to which, Armenia should cede certain territory to Azerbaijan for an interim status of Nagorno Karabakh, Davit Babayan said that these are just speculations. “First of all, we need to revive the full format of the negotiations. We cannot take any obligations if we haven’t attended this or that discussion. We can only be obliged to maintain the peace, as we are a direct party of the 1994 ceasefire agreement. In other cases, unless there is clear information on the negotiation process, it’s wrong to speak about any solution,” the NKR President’s Spokesperson added.
He confirmed the position of official Stepanakert on peaceful settlement of the conflict through negotiations and compromise. “The compromise should be proportionate. It shouldn’t become a temptation for Azerbaijan to solve the conflict through military operations. We’ve already stated there will be no compromise in terms of ceding territory or status”.