Քաղաքական 14:29 14/07/2016 Տարածաշրջան
Պաշտոնական Ստեփանակերտը այսօր, հուլիսի 14-ին, ԱՄՆ Պետքարտուղար Ջոն Քերիի մոսկվոյան հանդիպումներից, որի օրակարգում լինելու է ղարաբաղյան հակամարտության խնդիրը, դրական ակնկալիքներ ունի: Այդ մասին Panorama.am-ին ասաց ԼՂՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը:
«Մենք արժևորում ենք նման հանդիպումները, մանավանդ որ այսպիսի երկու հեղինակավոր պետություն, որոնք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի և ՄԱԿ-ի ԱԽ անդամ են, շահագրգռված են, որ հակամարտությունը կարգավորվի ու կարգավորվի խաղաղ ճանապարհով: Միգուցե նման հանդիպումների ժամանակ ինչ-որ քայլ կկատարվի մեխանիզմների մշակման ուղղությամբ, որոնք պետք է խաղաղությունն ու կայունությունը էլ ավելի ամրապնդեն», -հավելեց պարոն Բաբայանը:
Դիտարկմանը, թե բանակցող կողմերի՝ Վիեննայում, այնուհետև Սանկտ-Պետերբուրգում կայացած հանդիպումներից հետո սահմանային միջադեպերի հետաքննող մեխանիզմների ներդրման ուղղությամբ շոշափելի առաջընթաց չկա, Բաբայանը արձագանքեց, որ դա երկարատև գործընթաց է ու հավելեց.
«Վիեննայում եղել է ընդհանուր համաձայնություն կողմերի միջև, ինչը շատ կարևոր է: Նույնը եղել է նաև Սանկտ Պետերբուրգում: Սա այնքան երկարատև գործընթաց է, որ համաձայնությունից հետո պետք է սկսվի մշակման պրոցես, որը նույնպես շատ բարդ է: Ներկա դրությամբ դեռևս պետք չէ ասել, թե առաջընթաց չկա:
Կարևորն այն է, որ մեկնարկել է, բայց որևէ մեկը չի ասել, թե մեխանիզմների ներդրումը պետք է մեկ ամսում կամ չգիտեմ՝ երեք ժամում պետք է տեղի ունենա: Սա շատ երկարատև գործընթաց է»:
Նրա խոսքով, մեխանիզմների ներդրման գործընթացի ձգձգումը կարող է լինել նաև Ադրբեջանի պատճառով, քանզի այդ երկիրը հայտնի է իր «ապակառուցողական քաղաքականությամբ»:
Անդրադառնալով հայաստանյան քաղաքագիտական շրջանակներում տարածված այն տեսակետին, որ բանակցային սեղանին դրված է լրամշակված կազանյան փաստաթուղթը, որով հայկական կողմը զիջում է որոշակի տարածքներ ԼՂ միջանկյալ կարգավիճակի դիմաց, Բաբայանն ասաց, որ դրանք շահարկումներ են:
«Դա չի նշանակում, թե իրավիճակն այդպիսին է: Նախ և առաջ անհրաժեշտ է վերականգնել բանակցությունների լիարժեք ձևաչափը. Եթե չենք մասնակցել այս կամ այն բանակցություններին կամ այ կամ այն քննարկմանը, ինչպե՞ս կարող ենք պարտավորություն վերցնել մեզ վրա: Մենք կարող ենք պարտավորություն վերցնել մեզ վրա, որպեսզի խաղաղությունը պահպանվի, քանի որ համարվում ենք 1994 թվականին կնքված զինադադարի համաձայնագրի անմիջական կողմ: Մնացած դեպքերում, մինչև բանակցային գործընթացի մասին հստակ տեղեկություն չլինի, խոսել այս կամ այն լուծման մասին, ճիշտ չէ», -հավելեց ԼՂՀ նախագահի պաշտոնական ներկայացուցիչը:
Նա վերահաստատեց պաշտոնական Ստեփանակերտի դիրքորոշումը՝ ղարաբաղյան հակամարտությունը պետք է կարգավորվի խաղաղ բանակցությունների ու փոխզիջումների միջոցով ու հավելեց.
«Բայց ինչպիսի՞ փոխզջում: Չի կարող լինել զիջում, այն էլ՝ միակողմանի: Փոխզիջումը պետք է լինի համարժեք: Այդ փոխզիջումը կամ կարգավորումը չպետք է գայթակղություն ստեղծի Ադրբեջանի մոտ, որպեսզի նա հարցը կարգավորի ռազմական ճանապարհով: Մենք ասել ենք, որ չի կարող լինել վերադարձ ոչ կարգավիճակի, ոչ սահմանների առումով»:

Политика 15:32 14/07/2016 НКР
Какие ожидания связывает Степанакерт с московскими встречами госсекретаря США Джона Керри? Ответил Давид Бабаян
Официальный Степанакерт связывает позитивные ожидания с московскими встречами госсекретаря США Джона Керри, в ходе которых будет обсуждаться карабахская проблема. Об этом заявил в интервью Panorama.am пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян.
Отметим, госсекретарь США Джон Керри 14-15 июля в Москве проведет переговоры с российским руководством. «Вечером 14 июля он (Керри) отправится в Москву, где проведет серию встреч с рядом высокопоставленных российских лиц, чтобы обсудить Сирию, Украину, Нагорный Карабах и другие вопросы», – заявил ранее на брифинге официальный представитель госдепартамента Джон Кирби.
«Мы придаем важность подобным встречам, тем более, что два авторитетных государства, являющихся сопредседателями МГ ОБСЕ и членами Совбеза ООН, заинтересованы в мирном урегулировании карабахского конфликта. Возможно, в ходе этих встреч будут предприняты какие-либо шаги в направлении разработки механизмов, которые должны укрепить мир и стабильность», – сказал Бабаян.
В ответ на замечание, что после саммитов Вене и Санкт-Петербурге ощутимого прогресса в направлении внедрения механизмов расследования приграничных инцидентов, кажется, нет, Бабаян сказал, что это длительный процесс.
«В Вене достигнута общая договоренность между сторонами, что очень важно. То же было и в Санкт-Петербурге. Это очень длительный процесс. За достижением договоренности следует процесс разработки, который также является сложным. На данный момент пока нельзя говорить, что нет прогресса. Главное – дан старт. Никто не называл конкретных сроков внедрения механизмов», – сказал собеседник Panorama.am.
По его словам, затягивание процесса внедрения механизмов может быть связано и с Азербайджаном, так как эта страна известна своей деструктивной политикой.
Коснувшись муссируемых слухов о том, будто на столе переговоров – дополненная версия казанского документа, по которому армянская сторона якобы уступает определенные территории в обмен на промежуточный статус НКР, Бабаян сказал, что это – спекуляции.
«Во-первых, необходимо восстановить полноценный формат переговоров. Если мы не участвовали в тех или иных переговорах или обсуждениях, как мы можем брать на себя обязательства? Мы можем брать на себя обязательство по соблюдению режима прекращения огня, так как считаемся непосредственной стороной, подписавшей соглашение о перемирии 1994 года. В остальных случаях, пока не будет четкой информации о переговорном процессе, говорить о том или ином решении, неверно», – сказал Давид Бабаян.
При этом пресс-секретарь президента НКР подтвердил позицию официального Степанакерта: карабахский конфликт должен быть урегулирован посредством мирных переговоров и взаимных уступок, и добавил:
«Не может быть односторонних уступок, этот процесс должен быть обоюдным и равноценным. Урегулирование или взаимные уступки не должны вызвать у Азербайджана искушения решить вопрос военным путем. Мы уже говорили: не может быть возврата ни в плане статуса, ни в плане границ».