Տնտեսություն 09:09 03/02/2018 Հայաստան
ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության հրապարակած տվյալների համաձայն՝ 2017  թվականին Հայաստանում ծխախոտի արտադրությունը, 2016 թ-ի համեմատ, աճել է 19.9%-ով:
Ինչպես տեղեկանում ենք ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայությունից, եթե 2016 թվականին Հայաստանում արտադրվել 23 մլն 754.4 հազար հատ սիգարետ, ապա 2017թ-ի հունվար-դեկտեմբերին՝ 28 մլն 476.6  հազար հատ:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանում 16 և բարձր տարիքային խմբերում ծխախոտի օգտագործման տարածվածությունը տղամարդկանց  շրջանում կազմում է 50%-ից ավելի, կանանց շրջանում՝ 3-4%:  Վիճակագրական տվյալների համաձայն՝ Հայաստանում 16 տարեկանից բարձր տղամարդկանց կեսից ավելին ծխող է, ինչը բարձր ցուցանիշ է:
Նշենք, որ ՀՀ առողջապահության նախարարությունը մշակել է «Ծխախոտային արտադրատեսակների օգտագործման բացասական ազդեցության նվազեցման և կանխարգելման մասին» օրենքի նախագիծը, որով ծխախոտի օգտագործման խիստ սահմանափակումներ են նախատեսվում. մասնավորապես, արգելվելու է ծխախոտի և դրան փոխարինող այլ արտադրատեսակների օգտագործումը, որոշ վայրերում՝ վաճառքը:
Panorama.am-ի հետ զրույցում  Առողջապահության ազգային ինստիտուտի ներկայացուցիչ, օրինագծի մշակման աշխատանքային խմբի անդամ Ռոզա Բաբայանն ասել էր, որ տուգանքների մեծ չափը ոչ թե ծխողների դեմ է ուղղված, այլ բնակչությանը երկրորդային ծխի ազդեցությունից առաջացող բացասական հետևանքներից պաշտպանելու նպատակ ունի:
Նախագիծը որպես նպատակ սահմանում է նաև երկրորդային ծխի և ծխախոտային արտադրատեսակների, ծխախոտի փոխարինիչների օգտագործման հետևանքով առաջացած հիվանդությունների, հաշմանդամության, վաղաժամ մահացության կանխարգելումը:

Economy 11:05 03/02/2018 Armenia
Armenia’s Tobacco production recorded a 19.9% increase in 2017 compared to the previous year’s data, according to the figures released by the National Statistical Service (NSS) of Armenia.
As the NSS data show, Armenia produced a total of 28,476,600 units of cigarettes in 2017, whereas the production stood at 23,754,400 cigarettes in January-December 2016.
According to the statistics, more than 50 percent of Armenian men and almost 4 percent of women above 16 years of age are smokers.
To note, the Armenian Ministry of Health recently drafted a bill to impose strict restrictions on tobacco use in the country, namely to ban smoking in public areas and tobacco sales in some places, with the anti-smoking  law promising to heavily fine those who do not comply with it.
Speaking to Panorama.am, Roza Babayan, a representative of the National Institute of Health and a member of the working group on drawing out the bill, said that the heavy fines set for the offenders is not against the smokers, but rather aims at protecting people from the harmful effects of the second-hand smoke.
The anti-smoking measure also aims to prevent the diseases, disability and premature death caused by tobacco product use or second-hand smoke.