Հայ-իրանական գործակցության մեկնարկը շատ հաջող է տրված. Արմեն Իսրայելյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը երեկ Նյու Յորքում հանդիպում է ունեցել Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի հետ: Վարչապետի աշխատակազմի փոխանցմամբ, զրուցակիցները քննարկել են հայ-իրանական հարաբերությունների օրակարգային տարբեր հարցեր:
Հանդիպման ավարտին Հասան Ռոհանին վարչապետ Փաշինյանին հրավիրել է Իրան և համոզմունք հայտնել, որ այցը հնարավորություն կընձեռի առավել ընդգրկուն քննարկելու երկկողմ համագործակցությունն ընդլայնելու ուղիները:
Թե որքան արդյունավետ կարող են զարգանալ և ինչ հեռանկարներ կարող են ունենալ հայ-իրանական՝ առանց այդ էլ բավական բարձր մակարդակի վրա գտնվող հարաբերություններն այս հանդիպումից հետո, Panorama.am-ի թղթակիցը թեմայի շուրջ զրուցեց իրանագետ Արմեն Իսրայելյանի հետ։
Վերջինս նկատեց, որ երկու երկրների ղեկավարների առաջին հանդիպումը խորհրդանշական կերպով տեղի ունեցավ միջազգային խոշոր միջոցառման՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի 73-րդ նստաշրջանում։
«Մինչ այդ, իհարկե, նրանք միմյանց փոխանցել էին երկու երկրների հարաբերությունների հետագա զարգացման շուրջ իրենց մոտեցումները, սակայն այս նոր առիթը շատ կարևոր էր։ Հայաստանի և Իրանի ղեկավարները կարողացան իրենց դիրքորոշումներն ավելի մոտեցնել մի շարք հարցերի վերաբերյալ։ Ինչպես իրանական, այնպես էլ հայկական կողմից բավական հետաքրքիր շեշտադրումներ կատարվեցին, որոնց մի մասը նորություն էր և լավ կազդի հայ-իրանական հարաբերությունների հետագա զարգացման վրա»,- ասաց Արմեն Իսրայելյանը։
Իրանագետն ուշադրություն հրավիրեց հատկապես Հասան Ռոհանիի այն  մտքի վրա, որ Իրանը ցանկանում է Հայաստանի միջոցով Վրաստանին  և Սևծովյան տարածաշրջանին միանալ։
«Սա շատ հատկանշական է, որովհետև շեշտվում է Հայաստանի կարևորությունը՝ հաշվի առնելով այն իրողությունը, որ վերջին շրջանում քաղաքական բարձր մակարդակի վրա են գտնվում նաև հայ-վրացական հարաբերութունները։ Սա շատ կաևոր համագործակցություն կարող է լինել՝ արդեն եռակողմ ձևաչափով»,- նշեց նա։
Իսրայելյանը կարևորեց նաև Իրանի առաջնորդի այն հայտարարությունը, որ այդ երկիրը պատրաստ է Հյուսիս-Հարավ տարանցիկ միջանցքի հարցում ինժեներական և տեխնիկական աջակցություն  ցուցաբերել։
Ըստ նրա՝ նաև շատ կարևոր էր, որ Ռոհանին իրանցի գործարարներին հորդորեց Հայաստանում ներդրումներ կատարել։ Պակաս հատկանշական չէր նաև Իրանի նախագահի այն հավաստիացումը,  որ հայ գործարարների համար Իրանում ևս բերանպաստ միջավայր կապահովվի։

Политика 15:14 27/09/2018 Армения
Накануне премьер-министр Армении Никол Пашинян в Нью-Йорке провел встречу с президентом Ирана Хасаном Роухани, собеседники обсудили различные вопросы повестки дня двусторонних отношений.
Хасан Роухани пригласил Никола Пашиняна посетить Иран и выразил уверенность в том, что визит предоставит возможность более комплексно обсудить пути расширения двустороннего сотрудничества.
О том, насколько эффективно могут развиваться армяно-иранские отношения после встречи Пашиняна с Роухани и какие перспективы у находящихся и так на довольно высоком уровне двусторонних отношений, корреспондент Panorama.am побеседовал с востоковедом, экспертом по вопросам Ирана Арменом Исраеляном.
Исраелян назвал символичным, что первая встреча лидеров Армении и Ирана состоялась на полях крупного международного мероприятия – 73-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
«До этого, конечно, они обменялись своими подходами касательно дальнейшего развития двусторонних отношений, однако этот новый повод был очень важен. Лидеры Армении и Ирана смогли сблизить позиции по ряду вопросов. Как иранской, так и армянской стороной были сделаны довольно интересные акценты, часть из них были новыми и позитивно отразятся на дальнейшем развитии армяно-иранских отношений», – отметил А. Исраелян.
Эксперт обратил внимание в частности на высказанную Хасаном Роухани мысль о том, что Иран видит через Армению выход в Грузию и Черноморский регион.
«Это очень примечательно, поскольку подчеркивается важность Армении, с учетом тех реалий, что в последнее время на высоком политическом уровне находятся также армяно-грузинские отношения. Это может стать очень важным сотрудничеством – уже в трехстороннем формате», – отметил он.
А. Исраелян подчеркнул важность также заявления лидера Ирана, что данная страна готова оказать инженерную и техническую поддержку в вопросе строительства транзитного коридора «Север-Юг».
По его словам, очень важно также, что Х. Роухани призвал иранских бизнесменов осуществлять инвестиции в Армении. Немаловажным также было, что президент Хасан Роухани заверил, что в Иране будет обеспечена благоприятная среда для армянских бизнесменов.