Տնտեսություն 13:00 20/10/2018 Հայաստան
Հացի և ալյուրի արտադրության ծավալները հանրապետությունում շարունակում են նվազել: ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն՝ Հայաստանում 2018 թվականի հունվար-օգոստոսին հացի արտադրության ծավալներն անցած տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել են 2.4 տոկոսով:
Այս տարվա ութ ամիսներին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ալյուրի արտադրության ծավալներն էլ նվազել են 29.8 տոկոսով՝ կազմելով 76  հազար 23.5 տոննա:
«Սևանի հացի գործարան»-ի սեփականատեր Աշոտ Ավետիսյանը Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ կոնկրետ իրենց գործարանում հացի արտադրության ծավալները գրեթե չեն նվազել, բայց աշնանից արդեն կնվազեն:
«Ընդհանուր առմամբ, ամռան ամիսներին հիմնականում նվազում չի նկատվում, բայց աշնանից սկսած տնային հացաթխման են գնում մարդիկ: Օրինակ, Սևանում հացի արտադրության ծավալները նվազում են, քանի որ մասսայական տնային հացաթխում է գնում»,- ասաց նա:
Աշոտ Ավետիսյանի խոսքով՝ վերջին շրջանում նկատվում է, որ Երևանում նույնպես մեծ թվով մարդիկ սկսել են տանը հաց թխել. «Այս կերպ մարդիկ գումար են տնտեսում»:
Նա միաժամանակ նշեց, որ հացի ծավալների նվազմանը  զուգահեռ ավելանում է լավաշի արտադրությունը, քանի որ մարդիկ սկսել են ավելի շատ լավաշ օգտագործել:
«Կարծում եմ, որ մարդիկ հասկացել են՝ ամենալավ հացատեսակը լավաշն է, որի կալորիականությունն ավելի բարձր է, բացի այդ, 1 կգ լավաշը փոխարինում է 1,5 կգ հացի և դա կապված է նրանից, որ հացի մեջ խոնավությունը 40-45 %-է, լավաշի մեջ՝ 10-12 %»,- ասաց  գործարանի տնօրենը:
Աշոտ Ավետիսյանի խոսքով՝ վերջին երկու տարիներին մարդիկ սկսել են ավելի շատ լավաշ գնել. «Ես 35 տարի այս ոլորտում եմ և նման պահանջարկ երբեք չի եղել»:
Ինչ վերաբերում է գներին, Աշոտ Ավետիսյանն ասաց՝  թյուր կարծիք կա, թե լավաշն ավելի թանկ է վաճառվում, քան՝ հացը. «Մեկ կիլիոգրամ լավաշը վաճառվում է 450-470 դրամով, իսկ  1 կգ հաց՝ 450-500 դրամ: Մեր գործարանի հացը թեև  վաճառում ենք 400-420 դրամ, այդուհանդերձ, հացի և լավաշի գնային տարբերությունն այդքան մեծ չէ»:
Այսպիսով, «Սևանի հացի գործարան»-ի սեփականատերը հացի արտադրության ծավալների նվազումը կապում է այն բանի հետ, որ մարդիկ սկսել են ավելի շատ տանը հաց թխել, քանի որ դրանով գումար են խնայում են, բացի այդ, մարդիկ աստիճանաբար անցնում են լավաշին:
Տնտեսագետ Վահագն Խաչատրյանի խոսքով՝ հացի արտադրության ծավալների նվազման միակ բացատրությունն այն է, որ մարդկանց թիվն է նվազել:
«Որքան նվազում է բնակչությունը, այնքան նվազում են սպառման, դրա հետևանքով՝ արտադրության ծավալները»,- Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց նա:
Երկրորդ պատճառն, ըստ նրա, կարող էր լինել այն, երբ Հայաստանում տնտեսական կտրուկ աճ գրանցվեր, մարդկանց գնողունակությունը բարձրանար և նրանք օրվա սննդի տեսականու մեջ հացի կամ ալյուրից պատրաստված սննդի տեսակարար կշիռը պակասեցնեին:
«Բայց պարզ է, որ պատճառը դա չէ, մարդկանց թվաքանակը պակասում է, ալյուրի և հացի արտադրության ծավալն էլ նվազում: Ուրիշ ոչ մի բացատրություն չկա: Չենք կարող ասել, որ Հայաստանում մարդիկ սկսել են ավելի առողջ սնունդ օգտագործել, դա մեր երկրին չի վերաբերում»,- նշեց Վահագն Խաչատրյանը:
Մյուս կողմից էլ տնտեսագետը չի կարծում, որ մարդկանց գնողունակությունն ընկել է և սկսել են ավելի քիչ հաց օգտագործել. «Հացն ու կարտոֆիլը ավելի քիչ ապահովված երկրների՝ մեր նման երկրների ամենատարածված սննդի տեսակներն են, ուստի այստեղ քիչ օգտագործելու մասին խոսք լինել չի կարող: Այսօր ամենամատչելի սնունդը հացն է, եթե մսի կամ կարագի մասին խոսեինք, հնարավոր կլիներ այդպես մտածել»:
Վահագն Խաչատրյանի խոսքով՝ արտագաղթի հետ կապված խնդիրն այսօր էլ կա, գործող կառավարությունն, ըստ նրա, պետք է լուրջ ծրագրեր իրականացնի, քանի որ արտագաղթն իր բացասական ազդեցությունն է ունենում ժողովրդագրության վրա:
«Նույնիսկ մասնագետներն են ասում՝ երկու տարի հետո  Հայաստանում մահացողների թիվն ավելի բարձր կլինի, քան ծնվածների: Այս հարցն օրակարգային է եղել միշտ, կարծում եմ, որ կառավարությունը համապատասխան հետևությունների կանի և լուծումներ կառաջարկի: Ըստ իս՝ լուծման միակ տարբերակը ներգաղթն է»,- ասաց տնտեսագետը:
Արտադրության ծավալների նվազման պատճառներից մեկն էլ, ըստ տնտեսագետի, կարող է լինել վիճակագրությունը:
«Ինչքանո՞վ են հավաստի այդ տվյալները 15, 10, 5 տարի առաջ կամ հիմա, որ համեմատություն անենք: Խնդիրներ կան, մենք հիմա ականատես ենք լինում, թե ինչ է լինում խաղողի հետ: Պարզվում է, որ իրականում խաղողի մթերման և իրացման տվյալները կեղծ են եղել, այդ թվերը ներկայացրել են, որ ներմուծվող կոնյակի սպիրտի անվան տակ այլ տեսակի սպիրտները կարողանան օրինականացնել»,- ընդգծեց տնտեսագետը:

Экономика 15:50 20/10/2018 Армения
Объемы производства хлеба и муки в Армении продолжают сокращаться. Согласно данным Статистического комитета Республики Армения, за январь-август 2018 года объемы производства хлеба, по сравнению с аналогичным периодом 2017 года, сократились на 2,4%.
За восемь месяцев 2018 года, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, производство муки сократилось на 29,8% – до 76 тыс. 23,5 тонн.
Владелец «Севанского хлебного завода» Ашот Аветисян  в беседе с корреспондентом Panorama.am отметил, что конкретно на их предприятии объемы производства хлеба практически не сократились, но с осени уже снизятся.
«Как правило, в летние месяцы нет снижения, но с осени люди начинают печь хлеб в домашних условиях. Например, объемы производства хлеба в Севане уменьшаются, поскольку люди массово начинают печь хлеб дома», - сказал он.
По словам Ашота Аветисяна, в последний период стало заметно, что все больше людей начинают печь хлеб дома и в Ереване. «Таким образом люди экономят деньги», – сказал он.
В то же время он отметил, что параллельно с сокращением объемов производства простого хлеба растет производство лаваша, так как люди начали использовать больше лаваша.
«Думаю, люди поняли, что самый лучший хлеб – это лаваш, калорийность которого выше, кроме того, 1 кг лаваша заменяет 1,5 кг хлеба, это связано с тем, что влажность хлеба колеблется в пределах 40-45%, лаваша –10-12%», – сказал директор завода.
По словам Ашота Аветисяна, в последние два года люди покупают больше лаваша. «Я работаю в этой сфере 35 лет, и такого спроса никогда не было», – отметил он.
Что касается цен, Ашот Аветисян сказал: бытует ошибочное мнение, будто лаваш дороже хлеба. «Один килограмм лаваша продается по цене 450-470 драмов, а 1 кг хлеба - 450-500 драмов. Хотя мы продаем наш  хлеб за 400-420 драмов, тем не менее, разница в ценах на хлеб и лаваш не так велика», – добавил он.
Таким образом, владелец «Севанского хлебзавода» связывает снижение объемов производства хлеба с тем фактом, что люди начали больше выпекать хлеб дома, поскольку, тем самым, они экономят деньги, кроме того, люди постепенно переходят на лаваш.
По словам же экономиста Ваагна Хачатряна, единственным объяснением снижения производства хлеба является то, что сократилась численность населения.
«Чем ниже численность населения, тем ниже объемы потребления, соответственно и производства», – сказал он в беседе с корреспондентом  Panorama.am.
Вторая причина, по его словам, могла заключаться в следующем: в случае резкого экономического роста и повышения покупательной способности населения в Армении люди могли уменьшить долю хлеба или мучных изделий в своем ежедневном рационе.
«Однако ясно, что причина не в этом, уменьшается число людей, объемы производства муки и хлеба также сокращаются. Других объяснений нет. Мы не можем сказать, что люди в Армении начали потреблять более здоровую пищу, это не относится к нашей стране», – сказал Ваагн Хачатрян.
С другой стороны, экономист не считает, что покупательная способность населения упала, и люди начали потреблять меньше хлеба: «Хлеб и картофель являются наиболее распространенными видами продуктов питания в менее обеспеченных странах, таких как наша, посему здесь не может быть речи о снижении уровня потребления. Сегодня самая доступная пища – хлеб, если бы мы говорили о мясе или масле, можно было бы так думать».
По словам Ваагна Хачатряна, проблема эмиграции существует и сегодня, и действующее правительство, по его словам, должно осуществить серьезные программы, поскольку эмиграция оказывает негативное влияние на демографию.
«Даже специалисты говорят – через два года число умирающих в Армении будет выше, чем число рождающихся. Этот вопрос всегда был на повестке дня, я думаю, что правительство сделает соответствующие выводы и предложит решения. На мой взгляд, единственным решением является иммиграция », – сказал экономист.
По мнению экономиста, одной из причин снижения объемов производства может быть статистика.
«Насколько надежны эти данные 15, 10, 5 лет назад или сейчас, чтобы сравнивать? Есть проблемы, сейчас мы становимся свидетелями того, что происходит с урожаем винограда.
Оказывается, что в действительности данные о закупке винограда и реализации были поддельными, эти цифры представлялись, чтобы под видом импортного коньячного спирта могли быть узаконены другие спирты», – сказал он.