Տնտեսություն 13:00 20/10/2018 Հայաստան
Հացի և ալյուրի արտադրության ծավալները հանրապետությունում շարունակում են նվազել: ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն՝ Հայաստանում 2018 թվականի հունվար-օգոստոսին հացի արտադրության ծավալներն անցած տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել են 2.4 տոկոսով:
Այս տարվա ութ ամիսներին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ալյուրի արտադրության ծավալներն էլ նվազել են 29.8 տոկոսով՝ կազմելով 76  հազար 23.5 տոննա:
«Սևանի հացի գործարան»-ի սեփականատեր Աշոտ Ավետիսյանը Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ կոնկրետ իրենց գործարանում հացի արտադրության ծավալները գրեթե չեն նվազել, բայց աշնանից արդեն կնվազեն:
«Ընդհանուր առմամբ, ամռան ամիսներին հիմնականում նվազում չի նկատվում, բայց աշնանից սկսած տնային հացաթխման են գնում մարդիկ: Օրինակ, Սևանում հացի արտադրության ծավալները նվազում են, քանի որ մասսայական տնային հացաթխում է գնում»,- ասաց նա:
Աշոտ Ավետիսյանի խոսքով՝ վերջին շրջանում նկատվում է, որ Երևանում նույնպես մեծ թվով մարդիկ սկսել են տանը հաց թխել. «Այս կերպ մարդիկ գումար են տնտեսում»:
Նա միաժամանակ նշեց, որ հացի ծավալների նվազմանը  զուգահեռ ավելանում է լավաշի արտադրությունը, քանի որ մարդիկ սկսել են ավելի շատ լավաշ օգտագործել:
«Կարծում եմ, որ մարդիկ հասկացել են՝ ամենալավ հացատեսակը լավաշն է, որի կալորիականությունն ավելի բարձր է, բացի այդ, 1 կգ լավաշը փոխարինում է 1,5 կգ հացի և դա կապված է նրանից, որ հացի մեջ խոնավությունը 40-45 %-է, լավաշի մեջ՝ 10-12 %»,- ասաց  գործարանի տնօրենը:
Աշոտ Ավետիսյանի խոսքով՝ վերջին երկու տարիներին մարդիկ սկսել են ավելի շատ լավաշ գնել. «Ես 35 տարի այս ոլորտում եմ և նման պահանջարկ երբեք չի եղել»:
Ինչ վերաբերում է գներին, Աշոտ Ավետիսյանն ասաց՝  թյուր կարծիք կա, թե լավաշն ավելի թանկ է վաճառվում, քան՝ հացը. «Մեկ կիլիոգրամ լավաշը վաճառվում է 450-470 դրամով, իսկ  1 կգ հաց՝ 450-500 դրամ: Մեր գործարանի հացը թեև  վաճառում ենք 400-420 դրամ, այդուհանդերձ, հացի և լավաշի գնային տարբերությունն այդքան մեծ չէ»:
Այսպիսով, «Սևանի հացի գործարան»-ի սեփականատերը հացի արտադրության ծավալների նվազումը կապում է այն բանի հետ, որ մարդիկ սկսել են ավելի շատ տանը հաց թխել, քանի որ դրանով գումար են խնայում են, բացի այդ, մարդիկ աստիճանաբար անցնում են լավաշին:
Տնտեսագետ Վահագն Խաչատրյանի խոսքով՝ հացի արտադրության ծավալների նվազման միակ բացատրությունն այն է, որ մարդկանց թիվն է նվազել:
«Որքան նվազում է բնակչությունը, այնքան նվազում են սպառման, դրա հետևանքով՝ արտադրության ծավալները»,- Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց նա:
Երկրորդ պատճառն, ըստ նրա, կարող էր լինել այն, երբ Հայաստանում տնտեսական կտրուկ աճ գրանցվեր, մարդկանց գնողունակությունը բարձրանար և նրանք օրվա սննդի տեսականու մեջ հացի կամ ալյուրից պատրաստված սննդի տեսակարար կշիռը պակասեցնեին:
«Բայց պարզ է, որ պատճառը դա չէ, մարդկանց թվաքանակը պակասում է, ալյուրի և հացի արտադրության ծավալն էլ նվազում: Ուրիշ ոչ մի բացատրություն չկա: Չենք կարող ասել, որ Հայաստանում մարդիկ սկսել են ավելի առողջ սնունդ օգտագործել, դա մեր երկրին չի վերաբերում»,- նշեց Վահագն Խաչատրյանը:
Մյուս կողմից էլ տնտեսագետը չի կարծում, որ մարդկանց գնողունակությունն ընկել է և սկսել են ավելի քիչ հաց օգտագործել. «Հացն ու կարտոֆիլը ավելի քիչ ապահովված երկրների՝ մեր նման երկրների ամենատարածված սննդի տեսակներն են, ուստի այստեղ քիչ օգտագործելու մասին խոսք լինել չի կարող: Այսօր ամենամատչելի սնունդը հացն է, եթե մսի կամ կարագի մասին խոսեինք, հնարավոր կլիներ այդպես մտածել»:
Վահագն Խաչատրյանի խոսքով՝ արտագաղթի հետ կապված խնդիրն այսօր էլ կա, գործող կառավարությունն, ըստ նրա, պետք է լուրջ ծրագրեր իրականացնի, քանի որ արտագաղթն իր բացասական ազդեցությունն է ունենում ժողովրդագրության վրա:
«Նույնիսկ մասնագետներն են ասում՝ երկու տարի հետո  Հայաստանում մահացողների թիվն ավելի բարձր կլինի, քան ծնվածների: Այս հարցն օրակարգային է եղել միշտ, կարծում եմ, որ կառավարությունը համապատասխան հետևությունների կանի և լուծումներ կառաջարկի: Ըստ իս՝ լուծման միակ տարբերակը ներգաղթն է»,- ասաց տնտեսագետը:
Արտադրության ծավալների նվազման պատճառներից մեկն էլ, ըստ տնտեսագետի, կարող է լինել վիճակագրությունը:
«Ինչքանո՞վ են հավաստի այդ տվյալները 15, 10, 5 տարի առաջ կամ հիմա, որ համեմատություն անենք: Խնդիրներ կան, մենք հիմա ականատես ենք լինում, թե ինչ է լինում խաղողի հետ: Պարզվում է, որ իրականում խաղողի մթերման և իրացման տվյալները կեղծ են եղել, այդ թվերը ներկայացրել են, որ ներմուծվող կոնյակի սպիրտի անվան տակ այլ տեսակի սպիրտները կարողանան օրինականացնել»,- ընդգծեց տնտեսագետը:

Society 12:26 23/10/2018 Armenia
Bread and flour production volumes continue dropping in Armenia, according to the latest figures released by the National Statistical Committee.
Armenia produced 2.4 percent less bread from January to August 2018 compared to the same period last year.
The first eight months of this year also saw a sharp decline in flour production, which cut down by around 30 percent to some 76,023 tons.
Speaking to Panorama.am, Director of Sevan Bakery Ashot Avetisyan said his factory’s bread output has not declined yet, but is expected to drop in autumn months, linking it to mass home bread-baking typical to the period.
According to the director, in recent months many in the capital Yerevan have also turned to handmade bread. “People try to save money in this way,” he says.
In parallel to low breadmaking volumes, production of lavash, traditional Armenian thin bread, has risen in the country conditioned with its increased consumption.
“I guess people have realized that the best bread type is lavash, which has higher calorific value: 1 kg lavash is equal to 1,5 kg bread,” he said.
Speaking about bread prices, Avetisyan refuted claims that lavash is more expensive than other bread types. “1 kg lavash is priced at 450-470 drams, while 1 kg bread – at 450-500 drams,” he said.
Economist Vahagn Khachatryan links falling bread production volumes with a decline in population numbers.
“The lower the population, the lower the consumption and, therefore, production volumes,” he told Panorama.am.
The economist says bread production could also cut down if Armenia saw a strong economic growth, which would boost people’s buying capacity to further lead to lower bread or other flour-made products consumption in their daily diet.
“But, obviously, it is not the case here; population is decreasing, so bread and flour production is falling. There is no other explanation here. We can’t state that people have started to consume healthier food in Armenia, it does not refer to our country,” he said.
Meantime, the economist states declined bread output cannot also be conditioned with people’s reduced buying power.
“Bread and potato are leading food types in lower-income countries like ours, so the talk cannot go about low consumption here. Today, bread is the most affordable food,” he said.
The economist pointed to the migration issue persisting in the country, calling on the government to implement serious programs in this regard given its negative impact on demography.
“Even the experts state that deaths will outnumber births in two years in Armenia. This has always been on the agenda, and I believe the government will draw appropriate conclusions and come up with solutions,” he said, pointing out to immigration as the only tool to handle the issue.
The economist also pointed to misleading statistics as a possible reason behind Armenia’s decreased bread production, questioning their reliability.