Սա անհեթեթություն է, ոչ պրոֆեսիոնալ արված գործ. Ջոնի Մելիքյան
Ինչպես հայտնի է, համացանցոմ երեկվանից հրապարակվել է հայ մասնագետների ցուցակ, ովքեր Հայաստանում զբաղվում են ռուսական քարոզչությամբ։
Anonymous ցանցահենային խմբի հրապարակած փաստաթղթերի համաձայն՝ ռուսական քարոզչությամբ զբաղվող հայ փորձագետների թվում են Հայաստանում Ամերիկյան համալսարանի քաղաքական հետազոտությունների և միջազգային հարաբերությունների ամբիոնի վարիչ, պատմական գիտությունների դոկտոր Վահրամ Տեր-Մաթևոսյանը,Վրաստանի հարցերով փորձագետ Ջոննի Մելիքյանը, ԵՊՀ իրանագիտության ամբիոնի վարիչ Վարդան Ոսկանյանը, քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը, բլոգեր Տիգրան Քոչարյանը, Երևանի աշխարհաքաղաքական ակումբի ղեկավար Արման Բոշյանը, ՀՀԿ ներկայացուցիչ, ԵՊՀ դասախոս Միհրան Հակոբյանը, «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալության տնօրեն Արամ Անանյանը։
Panorama.am-ի թղթակիցը հարցի առնչությամբ զրուցեց վրացագետ Ջոնի Մելիքյանի հետ, ում անունը ևս նշված ցուցակում է։
Panorama.am- Պարոն Մելիքյան, ինչպե՞ս կմեկնաբանեք վերոնշյալ ցուցակում Ձեր անվան առկայությունը։
Ջոնի Մելիքյան- Սա անհեթեթություն է, շատ ոչ պրոֆեսիոնալ արված գործ, քանի որ այդ անձինք, ովքեր Հայաստանից որոշ չափով աջակցել են բրիտանական կառույցին՝ պատրաստելու այդ զեկույցը, շատ սելեկտիվ են մոտեցել որոշ հարցերի։ Ասենք, Սլավոնական համալսարանում դասավանդելը Ռուսաստանի հետ կապելը կամ կառավարությա կողմից հիմնադրված «Նորավանք» հիմնադրամում աշխատելը «Գազպրոմի» հետ կապել, որը Կարեն Կարապետյանի ժամանակ ֆինանսավորել է մեկ հանդեսի տպագրություն,  անհիմն է։
Ասվում է որոշ հոդվածների մասին, որոնց վրա ընդհանրապես հղում չկա։ Այնպիսի բաներ են գրվում, ոչ միայն իմ այլ նաև իմ կոլեգաների մասին... Շատ դժվար կարելի է պատկերացնել Թևան Պողոսյանին, Վահրամ Տեր-Մաթևոսյանին, բայց ինչևիցե, հաքերների «պրոֆեսիոնալ» աշխատանքի շնորհիվ մենք իմացանք, որ որ նման ցուցակներ գոյություն ունեն։ Արդեն պիտակավորում են մեր որոշ մասնագետների։ Չէի ուզի մտածել, որ ինչ-որ ձևով մշակված գրոհ է մեր մասնագետների վրա, որոնք տարիներ ի վեր աշխատում են հայկական շահի առաջմղման համար։
Panorama.am- Պարոն Մելիքյան, Ձեզ որքանո՞վ ռուսամետ գործիչ եք համարում։
Ջոնի Մելիքյան-  Մասնագետը պետք է լինի անաչառ, իմանա տարածաշրջանում շահառու բոլոր երկրների կարծիքները։ Եթե ես ուզում եմ հասկանալ՝ ինչ գործընթացներ են տեղի ունենում տարածաշրջանում, ես պետք է Մոսկվա մեկնեմ, ես պետք է եվրոպական երկրներ և Վրաստան մեկնեմ։ Ես ինձ համարում եմ մասնագետ, որը նեյտրալ է, անաչառ է, և հայկական շահերից լնելով՝ իմ գործն եմ անում, փորձում եմ սատարել մեր արտաքին քաղաքականության հայեցակարգին՝ լինելով հանրային սեկտորում։
Panorama.am- Նշվում է, որ ցուցակում եղած մարդիկ, այդ թվում՝ Դուք, Հայաստանում ռուսամետ քարոզչություն եք իրականացնում։ Ի՞նչ կասեք սրա մասին։
Ջոնի Մելիքյան- Ոչ, ոչ։ Ես զբաղվում են Վրաստանի մասին ուսումանսիրություններով, այդ երկրի արտաքին քաղաքականության հետազոտություններով, դասավանդում եմ Սլավոնական համալսարանում Վրաստանի արտաքին քաղաքականություն առարկան և իմ ուսանողներին փորձում եմ բացատրել՝ ինչու է Վրաստանն ընտրել պրոարևմտյան արտաքին քաղաքականությունը, ինչ հարաբերություններ ունի տարածաշրջանային երկրների հետ։ Սա պահանջում է, որ մարդ լինի նեյտրալ։
Panorama.am- Ձեր կարծիքով, որտեղի՞ց կարող էր նման «գաղտնազերծում» լինել։
Ջոնի Մելիքյան- Գիտեք, որ «Անոնիմուսը» աշխատել է կոնկրետ բրիտանական պետության կողմից ֆինասավորվող կառույցի փաստաթղթերը համացանցում տեղադրելով։ Բրիտանական պետական Integrity Initiative նախագիծն ուղղված է հակաարևմտյան, ռուսական պրոպագանդայի դեմ։ Երկու միլիոնանոց բյուջեով կառույց է, որն, իմ կարծիքով, Հայաստանում որոշ գործընկերներ կունենար, որոնք էլ պատրաստել են այդ ցուցակը։
Նշենք, որ այս ցուցակը սոցցանցերում միանշանակ չի ընդունվել և դարձել է կատակների թեմա, իբր՝ ով չգիտի, թե ով ով է:

Джонни Меликян назвал абсурдным опубликованный Anonymous список так называемых «пророссийских деятелей»
Эксперт по вопросам Грузии Джонни Меликян считает абсурдным список так называемых «пророссийских деятелей», составленных в рамках британского правительственного проекта Integrity Initiative и обнародованных хакерами Anonymous. В список «пророссийских» экспертов включен сам Меликян.
В частности в одном из документов представлен список «активистов» в Армении, которые продвигают интересы России, пропагандируют «официальную позицию и намерения России, одновременно позиционируя себя как "аналитиков", "экспертов", " политиков"». В список также попали заведующий кафедрой политических исследований и международных отношений Американского университета Армении Ваграм Тер-Матевосян, заведующий кафедрой иранистики Ереванского государственного университета Вардан Восканян, политолог Грант Мелик-Шахназарян, глава Ереванского геополитического клуба Арман Бошян, бывший депутат парламента Армении Мигран Акопян, блогер Тигран Кочарян, глава государственного информационного агентства «Арменпресс» Арам Ананян.
В этой связи корреспондент Panorama.am побеседовал с Джонни Меликяном.
– Г-н Меликян, как Вы прокомментируете наличие Вашего имени в вышеуказанном списке?
– Это абсурд, выполненная очень непрофессионально работа, поскольку лица, которые из Армении в определенной степени оказывали содействие британской структуре в составлении данного доклада, подошли к некоторым вопросам очень селективно. Скажем, связывать преподавание в РАУ с РФ или работу в основанном правительством фонде «Нораванк» с «Газпромом», который при Карене Карапетяне финансировал издание одного издания, – необоснованно.
Говорится о некоторых статьях, на которые вообще отсутствуют ссылки. Такие вещи пишутся не только обо мне, но и о моих коллегах… С трудом можно представить написанное о Теване Погосяне, Ваграме Тер-Матевосяне… Но, как бы то ни было, благодаря «профессиональной» работе хакеров мы узнали о существовании подобных списков. Уже начали приклеивать ярлыки к некоторым нашим экспертам. Не хотелось бы думать, что это каким-то образом разработанная атака на наших экспертов, которые годами работают с целью продвижения армянских интересов.
– В какой степени Вы считаете себя пророссийским деятелем?
– Эксперт должен быть беспристрастным, владеть мнением всех заинтересованных в регионе стран. Если я хочу понять, какие процессы происходят в регионе, я должен бывать в Москве, европейских странах и Грузии. Я считаю себя специалистом, который является нейтральным, беспристрастным, я делаю свое дело, руководствуясь армянскими интересами, пытаюсь, будучи в общественном секторе, поддерживать концепцию нашей внешней политики.
– Указывается, что включенные в список деятели, в том числе и Вы, осуществляете пророссийскую пропаганду. Что скажете по этому поводу?
– Нет, нет. Я занимаюсь исследованиями о Грузии, о внешней политике этой страны, преподаю в РАУ предмет «Внешняя политика Грузии» и стараюсь объяснить своим студентам, почему Грузия избрала прозападную внешнюю политику, какие у нее отношения со странами региона. Это требует, чтобы человек придерживался нейтральной позиции.
– По Вашему мнению, откуда могло быть сделано подобное «разоблачение»?
– Как известно, хакеры Anonymous опубликовали в Сети документы из архива британского правительственного проекта Integrity Initiative. Проект Integrity Initiative направлен против антизападной, российской пропаганды. Это структура с двухмиллионным бюджетом, у которой, по моему мнению, в Армении могли быть определенные партнеры, которые и составили этот список.
Отметим, что опубликованный список в армянском сегменте соцсетей не был воспринят однозначно и стал темой для шуток юзеров типа: кто не знает, кто есть кто.