Իրավունք 10:40 11/02/2019 Հայաստան
Ամանորի գիշերը հրազենային վնասվածքից մահացել է պայմանագրային զինծառայող Էդգար Գրիգորյանը։ Դեպքի մասին հասարակությունն իմացավ ոչ թե պետական մարմիններից, այլ լրատվամիջոցից։
ՊՆ խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում, անդրադառնալով դեպքի վերաբերյալ տեղեկություն չհրապարակելու պատաճառների մասին հարցին, ասաց.
«Քանի որ դեպքը կապ չունի մարտական հերթապահության ու ծառայողական  իրավիճակի հետ,  նախաքննությունն այդ հարցում հստակ պատասխան չունի, դրա համար տեղեկությունը չի հաղորդվել»։
Քննչական կոմիտեից Panorama.am-ին հայտնեցին, որ  հունվարի 1-ին՝ ժամը 04:00-ի սահմաններում  ՊՆ N զորամասի մարտական դիրքի պահպանության տեղամասում՝ կրծքավանդակի շրջանում ստացած հրազենային վնասվածքով հայտնաբերվել է նույն զորամասի պայմանագրային զինծառայող Էդգար Էդուարդի Գրիգորյանը:
Է. Գրիգորյանը տեղափոխվել է Մեղրիի ԲԿ, որտեղ ժամը 08:10-ին գրանցվել է նրա կենսաբանական մահը:
«Նշված դեպքի վերաբերյալ հաղորդումը նույն օրը օրենքով սահմանված կարգով ստացվել է քննչական համապատասխան բաժնում, որից հետո քննիչների կողմից ձեռնարկվել են անhետաձգելի և անհրաժեշտ քննչական ու դատավարական գործողություններ և 01.01.2019թ. դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 110-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ»,-ասացին քննչական կոմիտեից։
Քրեական օրենսգրքի 110 հոդվածի առաջին կետը սահմանում է.
«Սպառնալիքի, դաժան վերաբերմունքի կամ անձնական արժանապատվությունը պարբերաբար նվաստացնելու ճանապարհով անձին անուղղակի դիտավորությամբ կամ անզգուշությամբ ինքնասպանության կամ ինքնասպանության փորձի հասցնելը պատժվում է ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով»։
ՔԿ-ից նաև ասացին, որ քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է, առաջ են քաշված տարբեր վարկածներ, որոնք ստուգելու և դեպքի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ կատարվում է լրիվ, օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննություն:

Право 11:16 11/02/2019 Армения
Вследствие огнестрельного ранения в новогоднюю ночь погиб армянский военнослужащий контрактной службы Эдгар Григорян. О данном инциденте общественность узнала не от государственных органов, а из СМИ.
Пресс-секретарь министра обороны Армении Арцрун Ованнисян в беседе с корреспондентом Panorama.am, обратившись к вопросу о том, по каким причинам сведения касательно инцидента не были обнародованы, ответил:
«Поскольку данный инцидент не имеет никакого значения с несением боевого дежурства и службы, в рамках предварительного следствия нет конкретного ответа, посему сведения не были обнародованы».
В свою очередь из Следственного комитета РА корреспонденту Panorama.am сообщили, что 1 января в 04:00 по местному времени на боевой позиции оборонительного участка N-ской воинской части Минобороны, с огнестрельными ранениями в области грудной клетки был обнаружен военнослужащий контрактной службы той же воинской части – Эдгар Григорян Эдуардович.
Э. Григорян был доставлен в Медицинский центр «Мегри», где в 08:10 по местному времени была зафиксирована его биологическая смерть.
«Сообщение об указанном инциденте в тот же день в установленном законом порядке было получено в соответствующем следственном отделе, после чего следователями были предприняты неотложные и необходимые следственные и процессуальные действия, и 01.01.2019 г. по факту инцидента возбуждено уголовное дело по признакам ч. 1 ст. 110 УК РА», – отметили в СК.
Первый пункт ст. 110 УК РА устанавливает:
«Доведение лица до самоубийства или покушения на самоубийство путем угроз, жестокого обращения или систематического унижения личного достоинства, совершенное с косвенным умыслом или по неосторожности, наказывается лишением свободы на срок не свыше трех лет».
Из СК отметили также, что предварительное следствие по уголовному делу продолжается, выдвинуты различные версии, для проверки и выяснения подробностей инцидента которого ведется полноценное, объективное и многостороннее расследование.