Հասարակություն 15:52 27/02/2019 Հայաստան
Ժողովրդագրական իրավիճակը Հայաստանում շարունակում է մնալ մտահոգող: Վիճակագրական տվյալները փաստում են, որ Հայաստանում ժողովրդագրական վիճակը բնութագրող երեք հիմնական ուղղություններում՝ ծնելիություն, միգրացիա և ծերացում, կան լուրջ խնդիրներ։
Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն, Հայաստանի մշտական բնակչության թիվը 2019 թվականի հունվարի 1-ին դրությամբ կազմել է 2 մլն 965.1 հազար մարդ՝ 2018 թ-ի հունվարի 1-ի համեմատ նվազելով  7,6 հազարով։  Ինչ վերաբերում է ծնելիությանը, ապա այն շարունակում է նվազել. նախորդ տարի Հայաստանում ծնվել է 36 հազար 502 երեխա, 2017 թ-ին՝  37.7 հազար, 2016 թ-ին՝ 40 հազար 592, 2015 թ-ին՝  41 հազար 763 երեխա:
Ժողովրդագիր Ռուբեն Եգանյանը Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում  նշեց, որ Հայաստանում ծնելիությունը նվազում է և կշարունակի կնվազել, եթե համալիր միջոցառումներ չիրականացվեն։
«Ներկայիս սոցիալ-տնտեսական իրավիճակում երիտասարդները չեն կարողանում ընտանիք կազմել, իսկ ստեղծելուց հետո էլ զույգերը շատ երեխաներ չեն ունենում՝ կրկին պայմանավորված սոցիալական խնդիրներով»,- նշեց նա։
Ռուբեն Եգանյանի խոսքով՝ Հայաստանում ծնելիության նվազմանը զուգահեռ աճում է նաև միգրացիան. 2017 թվականին Հայաստանից մեկնել և չի վերադարձել մոտավորապես 35-40 հազար։
Ժողովրդագրական խնդիրներից մեկն էլ այն է, որ ծերացման է գնում Հայաստանի բնակչությունը:  Նրա խոսքով՝ բնակչությունը սկսում է ծերանալ, քանի որ ծնելիությունը անկում է ապրել, նոր երիտասարդ սերունդը արդեն չի կարող փոխարինել նախորդ սերունդներին։ «Այս ամենը տեղի է ունենում նաև միգրացիայի հաշվին, քանի որ մեկնողների գերակշիռ մասը վերարտադրողական տարիքի և աշխատունակ տարիքի մարդիկ են։ Դրա հաշվին շարունակաբար մեծանում է  ծերերի տեսակարար կշիռը»,- ասաց ժողովրդագիրը։
Ռուբեն Եգանյանը նշեց, որ ժողովրդագրական խնդիրներն առաջանում են համակարգային խնդիրներից՝ քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական, բարոյահոգեբանական և  այլն։ Ըստ նրա՝ իրավիճակը  շտկելու համար նշված ուղղություններով համալիր ծրագիր պետք է իրականացվի։
Հարցին՝ արդյոք ներկայիս կառավարությունն իրավիճակը շտկելու ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկում է, ժողովրդագիրը պատասխանեց, բնականաբար, կառավարությունը իրավիճակը բարելավելու ցանկություն կունենա, բայց դրա համար պետք է կարողանա  ճիշտ գնահատել իրավիճակը, պետք է մշակի հաապարփակ ծրագիր, որպեսզի խթանի բնական աճին, նպաստի արտագաղթի կասեցմանը։
«Նոր իշխանությունների գործողություններից է կախված, թե դրական փոփոխություններն ինչ արագությամբ տեղի կունենան։ Իհարկե այդ խնդիրներն անմիջապես չեն լուծվելու, տևական, հետևողական գործողության արդյունքում է միայն հնարավոր երկրում  փոխել ժողովրդագրական պատկերը»,-  ընդգծեց Ռուբեն Եգանյանը։

Общество 17:25 27/02/2019 Армения
Демографическая ситуация в Армении продолжает вызывать беспокойство. Статистические данные свидетельствуют, что имеются серьезные проблемы по трем основным направлениям, описывающим демографическую ситуацию в РА, а именно – рождаемость, миграция и старение.
Согласно опубликованным статистическим комитетом Армении данным, число постоянного населения Армении по состоянию на 1 января 2019 года составило 2 млн 965.1 тысяч человек по сравнению с 1 января 2018 года данный показатель сократился на 7,6 тысяч. Что касается рождаемости, то данный показатель продолжает снижаться: в прошлом году в Армении родилось 36 тысяч 502 ребенка, в 2017 году – 37,7 тысяч детей, в 2016 – 40 тысяч 592 ребенка, в 2015 – 41 тысяча 763 ребенка.
Демограф Рубен Еганян в беседе с корреспондентом Panorama.am отметил, что уровень рождаемости в Армении сокращается и продолжит сокращаться, если не предпринять комплексные мероприятия.
«В нынешней социально-экономической ситуации молодые люди не могут создать семью, а после создания пары не хотят заводить много детей, что также обусловлено социальными проблемами», – отметил он.
По словам демографа, параллельно со снижением показателей рождаемости в Армении растет уровень миграции: в 2017 году Армению покинули и не вернулись около 35-40 тысяч человек.
Одной из демографических проблем является то, что происходит демографическое старение населения Армении. По его словам, население начинает стареть, поскольку рождаемость зафиксировала спад, новое молодое поколение уже не может заменить прошлое поколение. «Это происходит также за счет миграции, поскольку доминирующая часть уезжающих из РА – это люди репродуктивного и трудоспособного возраста. За счет этого продолжает увеличиваться удельный вес престарелого населения», – отметил он.
Р. Еганян отметил, что демографические проблемы возникают из-за системных проблем: политических, экономических, социальных, морально-психологических и других. По его словам, для корректировки ситуации необходимо реализовать комплексную программу по отмеченным направлениям.
На вопрос, на самом ли деле действующее правительство РА предпринимает шаги по корректировке сложившейся ситуации, демограф ответил, естественно, у правительства есть желание по улучшению ситуации, но для этого необходимо суметь правильно оценить ситуацию, необходимо разработать всеобъемлющую программу, которая бы стимулировала естественный прирост населения, поспособствовала бы прекращению эмиграции.
«От действий новых властей зависит, с какой скоростью произойдут позитивные изменения. Конечно, данные проблемы сразу не решатся. Лишь в результате длительных, последовательных действий возможно изменить демографическую картину в стране», – подчеркнул Рубен Егиазарян.