Փորձում են ընթացիկ խնդիրների լուծման  համար կոպիտ, բիրտ գործիքներ օգտագործել. Սուրեն Պարսյան
«Բանկային գաղտնիքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններն արվում են ընթացիկ խնդիրների լուծման համար։ Այս կարծիքն է ՀՅԴ Բյուրոյի տնտեսական հետազոտությունների գրասենյակի պատասխանատու Սուրեն Պարսյանը։
Հիշեցնենք, որ «ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» և «Բանկային գաղտնիքի մասին» օրենքների փոփոխությունների համաձայն, առաջարկվում է առանձին դեպքերում հնարավորություն ստեղծել ստանալ բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկություններ առանց սուբեկտային սահմանափակման:
Panoraama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում տնտեսագետն ասաց, որ այս փոփոխություններն արվում է տարբեր քերական գործերի մասին արագ տեղեկատվություն հավաքագրելու և վերլուծելու համար,  ուստի որոշում է կայացվել «Բանկային գաղտնիքի մասին» օրենքում այնպիսի դրույթ մտցնել, համաձայն որի, մեղադրյալի հետ փոխկապակցված անձի բանկային տեղեկատվությունը կարող է հասանելի դառնալ իրավապահ մարմիններին։
«Ասենք՝ կասկածյալը 100 դրամ է փոխանցել ինչ-որ մեկին, իրավապահները կարող են «փորփրել» տվյալ անձի բանկային հաշիվները։ Կամ էլ գործատուն խնդիրներ ունի իրավապահների հետ, կարող են՝ որպես փոխկապակցված անձ, առանց հիմնավորման ստուգել աշխատողների հաշիվները»,- ասաց նա։
Սուրեն Պարսյանի խոսքով՝ նախագծի ընդունումից հետո ոչ միայն բանկային, այլ նաև  ֆինանսական, տնտեսական համակարգը լուրջ խնդիրների առաջ է կանգնելու, քանի որ դրա հետևանքով հնարավոր է բանկերից գումարները տեղափոխեն ավելի ապահով երկրներ։
Բացի այդ, ըստ տնտեսագետի, հնարավոր է ստվերային գործարքների թիվն ավելանա. «Ենթադրենք մեղադրյալը ուզում է գումար փոխանցել իր հետ փոխկապակցված անձին, դա կանի ոչ թե փոխանցումով, այլ կանխիկով։ Ի վերջո վերահսկողությունից խուսափելու համար նա կարող է գտնել այլ միջոցներ։ Այսինքն՝ սա լուծում չէ, ուղղակի փորձում են ընթացիկ խնդիրները լուծելու համար կոպիտ, բիրտ գործիքներ օգտագործել»։
Անդրադառնալով կառավարությունում նախագծի քննարկման ժամանակ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի հնչեցրած մտահոգություններին՝ Սուրեն Պարսյանն ասաց, որ փոխվարչապետը լինելով բանկային ոլորտի մարդ, լավ հասկանում է՝ ինչ է նշանակում բանկային գաղտնիք, և բանկի հաճախորդները որքան են կարևորում այս կամ այն բանկի գաղտնիքը պահելու ունակությունը։ «Պատահական չէ շվեյցարական բանկերի նկատմամբ վստահությունը, քանի որ այստեղ բանկային գաղտնիքի մասին բազմաթիվ օրենքներ կան»,- ընդգծեց տնտեսագետը։
Նա նաև նշեց, որ բանկային գաղտնիքի մասին դրույթները երաշխավորված են ոչ միայն մեր  օրենադրությամբ, այլ նաև մի շարք միջազգային համաձայնագրերով ու պայմանագրերով, այսինքն՝ մարդու բանկային տեղեկատվությունը պետք է լինի ապահով, երաշխավորված և գաղտնի, իսկ պետությունը պարտավոր է դա ապահովել։

Экономист: Изменения в Закон Армении «О банковской тайне» вносятся для решения текущих проблем
Изменения в Закон РА «О банковской тайне» вносятся для решения текущих проблем. Подобное мнение выразил ответственный офиса экономических исследований Бюро АРФ Дашнакцутюн, экономист Сурен Парсян.
В беседе с корреспондентом Panorama.am экономист отметил, что эти изменения вносятся для оперативного сбора и анализа информации касательно различных уголовных дел, посему принято решение внести в Закон «О банковской тайне» подобное положение, согласно которому, банковские сведения лиц, взаимосвязанных с обвиняемыми, могут стать доступными также для правоохранительных органов.
«Скажем, подозреваемый перечислил кому-либо 100 драмов, правоохранители могут “откопать” банковские счета данного лица. Или же, у работодателя имеются проблемы с правоохранителями, могут, в качестве взаимосвязанного с ним лица, без оснований на это проверить счета его сотрудника», – отметил он.
По словам С. Парсяна, после принятия законопроекта не только банковская, но также финансовая, экономическая система встанет перед серьезными проблемами, поскольку вследствие этого возможно средства из банков переведут в более надежные страны с этой точки зрения.
Кроме этого, по словам экономиста, возможно увеличение теневых сделок:
«Предположим, обвиняемый хочет перевести средства взаимосвязанному с ним лицу, он сделает это не переводом, а наличными. В конце концов, во избежание ответственности он может найти и другие средства. Иными словами, этот законопроект – не решение, они просто пытаются разрешить текущие проблемы с использованием грубых инструментов».
Обратившись к обеспокоенности вице-премьера РА Мгера Григоряна, озвученные в ходе заседания правительства, С. Парсян отметил, что вице-премьер, будучи представляющим банковскую сферу человеком, прекрасно понимает, что значит «банковская тайна», и насколько клиенты банка отмечают важность способности того или иного банка хранить банковскую тайну.
«Не случайно доверие в отношении швейцарских банков, поскольку там действуют многочисленные законы о банковской тайне», – подчеркнул экономист.
Он отметил также, что положения о банковской тайне гарантированы не только законодательством РА, а также рядом международных соглашений и договоров, то есть, банковские сведения лица должны быть безопасными, гарантированными и секретными, а государство обязано это обеспечить.